Demian

Czyta: Krzysztof Szczerbiński. Czas trwania: 369 min. Dźwięk: Dolby Digital 2,0 polski. Nośnik: mp3. Kultowa powieść niemieckiego noblisty Hermanna Hessego, wciąż fascynuje kolejne pokolenia. Opowiada o dorastaniu Emila Sinclaira - zarówno wprowadzaniu w świat, jak i poznaniu duchowym. Istotnym elementem jest poszukiwanie swojej tożsamości, w tym - co wciąż aktualne, tożsamości płci. Sinclair przy pomocy przewodnika duchowego, starszego chłopca - Demiana, wydającego się być nie z tego świata, zostaje skonfrontowany z problematyką mającą wymiar niemal ezoteryczny, poruszający problematykę dobra i zła. Ciekawa, wartka narracja opisująca koleje losów Emila, ma - jak zawsze u Hessego - dodatkowa wymowę pacyfistyczną.

Informacje dodatkowe o Demian:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2017 (data przybliżona)

Kup książkę Demian

Demian - opinie o książce

Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Biblioteka,
Ha! Czyż czytanie tego dzieła, szalonego, dzielącego na białodobry i czarnozły świat, świat jasności i ciemności, wiary, szaleństwa, bóstwa złego i dobrego zarazem, czy to nie czasem nie biografia, lecz szaleństwo opętanego?

Tak, trzeba znaleźć swój sen, wtedy droga staje się łatwa. Ale nie istnieją sny trwające stale, każdy zostaje zastąpiony nowym, a żadnego nie trzeba chcieć

zatrzymywać.

Bezpośrednim tłem treści książki jest kondycja człowieka, który znalazł się w trudnym momencie historii. Tomasz Mann pisał o tej powieści, że ,,z niezwykłą dokładnością trafiła w nerw czasu". Historia Sinclaira miała pomagać wyjść z uczucia rozbicia, jakie przyniosło okrucieństwo wojny.

Ale nie to urzeka najbardziej. Wymiar filozoficzny pozostaje bardzo aktualny: potrzeba poszukiwania i zadawania pytań.

Potrzeba kwestionowania wszystkiego, bez ślepej wiary w narzucone z góry ideały i granice.

Wspominałem o gnostyckiej symbolice?

Pierwsza książka, którą przeczytałam w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Po zachwytach czytanych w ostatnich tygodniach, spodziewałam się czegoś więcej. Dostałam jedynie ciekawą, ale nie porywającą powiastkę o dorastaniu. Pewnie gdybym ją czytała w czasach liceum, to bardziej bym się nią zachwyciła.

Avatar użytkownika - Irja
Irja
Przeczytane:2018-11-26, Przeczytałam,
Siddhartha
Hermann Hesse0
Okładka ksiązki - Siddhartha

Niezapomniana powieść o inspirującej duchowej podróży jest wyrazem fascynacji noblisty Hermana Hessego orientalnymi Indiami. Młody Siddhartha próbuje nadać...

Kartki ze wspomnień
Hermann Hesse0
Okładka ksiązki - Kartki ze wspomnień

Zbiór wspomniń i anegdot odsłaniających realia życia w pierwszej połowie XX wieku....