Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt

Przeczytajcie, a dowiecie się, że zwierzęta znają się nawet na astronomii!

Kontynuacja bestsellerowej książki Dlaczego oczy kota świecą w nocy?

Książka Doroty Sumińskiej Dlaczego oczy kota świecą w nocy? stała się jedną z najbardziej ulubionych lektur edukacyjnych, które w ubiegłym roku pojawiły się w księgarniach. Piękną książkę ilustrowaną przez Joannę Żyro polubiły dzieci, rodzice i dziadkowie. Wspólna zabawa w odkrywanie tajemnic zwierząt tak się podobała czytelnikom, że powstał tom drugi: Dlaczego hipopotam jest gruby?

Czy to prawda, że niektóre zwierzęta mają błękitną krew?

Czy hipopotam jest kuzynem wieloryba?

Jaki ssak znosi jajka i dlaczego pijawka ma 32 mózgi!

Kilkadziesiąt nowych pytań i odpowiedzi. Idealna lektura dla dzieci, które lubią wiedzieć więcej. I dla rodziców, którzy chcą przekazać swoim pociechom miłość i szacunek do przyrody.

Informacje dodatkowe o Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2016-03-03

Kup książkę Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt

Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt - opinie o książce

Avatar użytkownika - Kasiaaa
Kasiaaa
Przeczytane:2016-06-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - książki dla dzieci 2016,
Kopalnia wiedzy o zwierzętach (i nie tylko) dla przedszkolaków, ciekawe ilustracje, prosty tekst, ta książka wciąga nie tylko dzieci, ale i rodziców.
Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2016-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,

W przyrodzie wszystko jest doskonale zaplanowane i nic nie dzieje się bez przyczyny.”. str. 44

Jak tylko otrzymałam propozycję zrecenzowania książeczki Dlaczego hipopotam jest gruby? od razu pomyślałam o synku, który jest na etapie zadawania przedziwnych pytań. Dlatego pomyślałam, że owa pozycja jest idealna dla niego. Jakie są nasze (moje i synka) wrażenia po przeczytaniu lektury? Zapraszam do krótkiej recenzji.

Książeczka jest kontynuacją książki Dlaczego oczy kota świecą w nocy?, niestety nie mieliśmy możliwości bliżej poznać danej pozycji, ale z pewnością nadrobimy braki. W Dlaczego hipopotam jest gruby? dziecko otrzymuje odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań między innymi: „Czy zwierzęta chodzą do szkoły?”, „Dlaczego krew jest czerwona?”, „Po co kura znosi jajka?”, „Po co pszczoły robią miód?”, „Czy zwierzęta się myją?” i wiele innych ciekawych i podchwytliwych pytań, na które są udzielone wyczerpujące odpowiedzi, ale językiem, który każde dziecko powyżej 4 roku życia doskonale zrozumie.

Dlaczego oko jest przezroczyste? Gdy patrzysz przez okno, widzisz, co dzieje się na zewnątrz. A gdy zasłonisz okno? Nic nie zobaczysz. Oko to okno dla twojego mózgu. Może nawet więcej. To kamera lub bardzo szybko robiący zdjęcia aparat fotograficzny. A te zdjęcia to informacje, które są dostarczane do naszego mózgu.” str. 31

Od strony technicznej książeczka również zasługuje na pochwałę. Obłożona jest twardą oprawą, która zapobieganie ewentualnym zniszczeniom. Wiadomo jak to dzieci, złapią coś, a zaraz upuszcza, często też lubią mieć brudne raczki, dlatego ta oprawa ma za zadanie również chronić zawartość książeczki, a nie tylko być ozdobą. W środku na każdej stronie umieszczone są przyjazne dla oka ilustracje przeróżnych zwierząt nawiązujące do wybranego pytania, obrazki z pewnością przyciągną uwagę młodego czytelnika. Jeżeli chodzi o sam tekst, to każde zadane pytanie jest wyróżnione kolorem, tak by nie zlewało się z odpowiedzią. Czcionka jest duża, przez co 120 stron przeleci Wam nie wiadomo kiedy.

Reasumując: książeczka idealnie wpasowała się w gust mojego synka. Myślę, że inni młodzi czytelniczy również się na niej nie zawiodą. Drodzy rodzice czasami pytania naszych pociech tak nas zaskakują, że dzięki tej książeczce mamy duże ułatwienie i wygodę, ale również sami na nowo odkrywamy pewne zjawiska. Tak jak wspomniałam, lektura odpowiada na wiele pytań typu: po co?, co to?, skąd?, dlaczego?, kto?, czy? - pytań, których mają mnóstwo młodzi odkrywcy. Polecam.

Avatar użytkownika - dobrerecenzjepl
dobrerecenzjepl
Przeczytane:2016-04-18, Ocena: 6, Przeczytałem,
Domeną dzieci jest to, że pytają o wszystko co je interesuje, drążą temat i chcą się dowiedzieć o danej rzeczy wszystkiego co tylko możliwe. Ale czy mieliście kiedyś takie wrażenie, że czasem pytają o takie rzeczy, nad którymi, my dorośli, nawet się nie zastanawiamy? Tak po prostu jest i tyle. Ale jak to wytłumaczyć dziecku? A co więcej, żeby nasza odpowiedź była racjonalna i sensowna. Tak właśnie jest w tej książeczce. Całość składa się z pytań i odpowiedzi na te pytania. Nie myślcie jednak, że się zanudzicie czytając tę książkę –bo możecie się ogromnie pomylić. Czytając, ja jako osoba dorosła, z zaciekawieniem wertowałam kartki i cały czas zastanawiałam się jakie pytania pojawią się dalej. Uzyskamy tutaj odpowiedzi nie tylko te, które dotyczą świata zwierząt, bo to tylko część, są tutaj także pytania i odpowiedzi ze świata ludzi. A co ważniejsze, czasem są to takie pytania, nad którymi kiedyś mogliśmy się zastanawiać, lub które trwały cały czas w naszej podświadomości, ale nie mieliśmy czasu lub chęci poszukać na nie odpowiedzi. Przytoczę Wam teraz zaledwie kilka pytań na które znajdziecie odpowiedzi w tej książce. Są to m.in. „Dlaczego hipopotam jest gruby?, Czy wszystkie myszy lubią ser? Dlaczego psy i koty śpią w dzień?”. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że od razu pod pytaniem znajdziemy odpowiedź. Muszę się Wam przyznać, że jeszcze do tej pory nie mogę wyjść z podziwu dla tak świetnego pomysłu na książkę dla dzieci (ale również dla rodziców). Trzeba przyznać, że obrazki w środku są przepiękne i oczywiście przy tym jak czytamy to i zatrzymamy się na chwilę przy obrazkach i będziemy je podziwiać. Co jest ważne, to, że litery w środku są wystarczająco duże, tak aby dziecko czytało samo. Myślę, że ta książka to wspaniały i rozsądny prezent dla naszych pociech. Gwarantuję ogrom zabawy i satysfakcję. Moja ocena: 10/10 Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Całość jest pięknie okraszona trafnymi i barwnymi ilustracjami Joanny Żero, co w połączeniu z wyjaśnieniami napisanymi w sposób przystępny dla kilkulatka sprawia, że jest to lektura idealna dla przedszkolaków... i nie tylko. Wiadomości są podane w formie zabawy a jak wiadomo, wtedy najłatwiej wchodzą do głowy. W naszym przypadku wiedza przydała się ekspresowo w sobotnie popołudnie, kiedy składaliśmy kolejne części dużego globusa i umieszczaliśmy figurki we właściwych miejscach... Kiedy przyszła pora na pingwina i niedźwiedzia wiedziałam gdzie szukać podpowiedzi kto na którym biegunie ma się znaleźć :) Podsumowując, serdecznie zachęcam do sięgnięcia po "Dlaczego hipopotam jest gruby?", która powstała w wyniku sukcesu poprzedniczki "Dlaczego oczy kota świecą w nocy?" (której nie miałyśmy okazji poznać), jednak ranga sukcesu jest zrozumiała. To naprawdę świetna nauka poprzez zabawę, możliwość przyswojenia wiedzy, zbliżenia się i poznania świata zwierząt i ludzi. Szansa na odkrycie niezwykłych informacji, napisanych prostym językiem. Polecam nie tylko dzieciom! całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/03/dorota-suminska-dlaczego-hipopotam-jest.html
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2017-12-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Od dzieci, 100 książek 2017, POSIADAM,

Każdy kto ma pociechę w domu doskonale wie ile potrafi taki maluch zadać pytań w ciągu dnia. Wiadomo dziecko poznaje świat a rodzic jest dla niego głównym źródłem wszelkich informacji. Chcemy naszemu skarbowi wytłumaczyć wszystko lecz czasem niektóre pytania po prostu potrafią zagiąć człowieka i nawet najbardziej oczytany rodzic musi się przyznać, że czegoś po prostu nie wie. Skąd dociekliwy maluch może wtedy czerpać informacje, np. o świecie zwierząt i przyrody? A no najlepiej z książek.

Dorota Sumińska spisała różne dziecięce pytania na która starała się jak najdokładniej odpowiedzieć. Musze przyznać, że świetnie jej to wyszło. Tyle ciekawostek, że nawet dorosły może się czegoś dowiedzieć. Wyjaśnione wspaniale tak że dziecko na pewno pojmie o co chodzi nawet w trudnych kwestach.

Warto sięgnąć po tą książeczkę razem z dzieckiem i wspólnie odkrywać świat. Jedynym zastrzeżeniem jakie mam to forma książki. Czasem takie ciągłe pytania i odpowiedzi mogą być jednak dla dziecka monotonne. Te same treści i ciekawostki można przedstawić w formie prostych historyjek. Wtedy dziecko jeszcze chętniej sięgnęłoby po taki zbiór wiedzy i więcej z niego zapamiętało.

Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt
Dorota Sumińska0
Okładka ksiązki - Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt

Dla dociekliwych dzieci i wciąż ciekawych świata dorosłych. (Prawie) wszystko, co chcielibyście wiedzieć o zwierzętach i ich zwyczajach, a także o... sobie...

Skąd przyszedł pies?
Dorota Sumińska0
Okładka ksiązki - Skąd przyszedł pies?

Nowa książka Doroty Sumińskiej dla żądnych wiedzy młodych czytelników. Jeśli pokochaliście ciekawostkową serię Dlaczego, dlaczego, dlaczego?, z pewnością...