Okładka książki - Dobrze się myśli literaturą

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2016-01-20
Kategoria: Publicystyka
Dodał/a książkę: elibri

,,Dobrze się myśli literaturą" to zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka. Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy skazani na literaturę. Czynimy to również bez lektury, ale - jak przekonuje autor - czytanie ulepsza nasze myślenie i mowę.

W myśleniu literaturą autor sięga do twórczości klasyków - jak Prus, Kraszewski, Sienkiewicz, Przybyszewska czy Mrożek - oraz pisarzy współczesnych - Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Życiorysy są dla niego równie ważne, jak fikcje, jeśli tylko pozwalają myśli ruszyć z miejsca i ćwiczyć się w wyrażaniu i opowiadaniu świata.

Eseje Ryszarda Koziołka to także głos w sprawie przywrócenia literaturze należnego jej miejsca, które ostatnimi czasy osłabiły media wizualne. Autor udowadnia, że dla człowieka nie ma lepszego programu symulacyjnego do trenowania wyobraźni, mowy i myślenia niż literatura.

,,Nie mam żadnych wątpliwości: nikt nie czyta dziś w Polsce literatury tak wnikliwie i tak namiętnie jak Ryszard Koziołek. Prowokujący erudyta, zadziorny eseista, zaskakujący intelektualista. Pisze, jak mało kto. Trochę przesadza z tym pozytywizmem, ale "nobody's perfect"."

Michał Paweł Markowski

Kup książkę Dobrze się myśli literaturą

Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2016-05-02, Przeczytałam,
Permanentny kontakt z literaturą dokonuje się dziś poprzez serial telewizyjny, film, piosenkę popularną i piśmiennictwo internetowe. (...) Wspólnota czytających nie powstaje dziś za sprawą tych samych przeczytanych książek, ale na skutek przekonania, że literaturą się myśli i mówi lepiej niż innymi dyskursami.   Prawda jest taka, że o zbiorze esejów Ryszarda Koziołka (Dobrze się myśli literaturą) nie da się napisać nic, co nie godziłoby w kunszt autora i licowało z jego elastyczną erudycją. Elastyczną, bo otwartą na literaturę bardziej niż współczesną, bo nowoczesną (tak, tym zdaniem powielam stereotypy, ale przypuszczam, że część osób, które czytają te słowa, taki właśnie posiada obraz literaturoznawcy). Elastyczną, bo opartą na doświadczeniach i przemyśleniach aż niebezpiecznie nowatorskich jak na kręgi akademików-polonistów (jak wyżej). Wreszcie - elastyczną, bo wychodzącą poza zakurzone schematy z niebywałą przewrotnością specjalisty z niebanalnym poczuciem humoru (nie inaczej).   Mimo wszystko napiszę słów kilka, jednocześnie prosząc o wybaczenie laickiej nieudolności autorki tych słów. Bo jak tu nie napisać o książce, która namówiła mnie na rozgrzebanie znienawidzonego Sienkiewicza (chyba jedynego autora z kanonu szkolnych lektur, którego bez żalu porzuciłam -naście lat temu), która pokazała, że wiek XVII ...

Opinie o książce - Dobrze się myśli literaturą

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-06-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, chcę zdobyć,
Pięknie napisane eseje na różnorodne literackie tematy. Mamy więc: "Lalkę" Prusa i myślenie ekonomiczne oraz o samym Prusie, "Qvo vadis", fenomen Józefa Ignacego Kraszewskiego, córkę Przybyszewskiego i co ma wspólnego z Hilary Mantel (jedyna, która zdobyła dwukrotnie Nagrodę Bookera), powieść historyczną w ogóle i Hannę Malewską w szczególe, pisanie o architekturze (Filip Springer), Mrożka, Bieńczyka, Rymkiewicza, "Sońkę" Karpowicza, "Wschód"Stasiuka, "Dracha" Twardocha i kilka innych. Szczególna jest zwłaszcza przyjemność w odkrywaniu nieznanych dotąd aspektów przeczytanych książek.
Avatar użytkownika - baros83
baros83
Przeczytane:2016-05-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Teoretycznoliterackie eseje o mniej lub bardziej znanych polskich autorach (m.in. Prus, Sienkiewicz, Kraszewski, Przybyszewska, Malewska, Springer, Bieńczyk, Mrożek, Rymkiewicz, Karpowicz, Stasiuk, Twardoch, Brzozowski, Tokarczuk). Profesor Uniwersytetu Śląskiego w erudycyjny sposób pokazuje historyczno - teoretyczne konteksty interpretacyjne utworów literackich. Lektura godna przeczytania.
Avatar użytkownika - Dorot21
Dorot21
Przeczytane:2016-08-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Dobrze się myśli literaturą
Ryszard Koziołek0
Okładka ksiązki - Dobrze się myśli literaturą

"Dobrze się myśli literaturą to zbiór esejów" o praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka....