Doktor Faustus

Serenus Zeitblom, przyjaciel i powiernik genialnego kompozytora, Adriana Leverkühna, przystępuje do spisania żywota Adriana. Wspomnieniowa biografia kompozytora nasycona jest aktualną refleksją nad podobieństwem historii Adriana i historii narodu niemieckiego. Doktor Faustus już od chwili powstania - a nawet wcześniej jeszcze, w trakcie prezentowania fragmentów powieści - stał się jednym z ważniejszych punktów w powojennej dyskusji na temat niemieckiej tożsamości. Dyskusja ta trwa do dzisiaj; do dzisiaj też książka Tomasza Manna odgrywa w niej istotną rolę. Ale obok tej dyskusji toczy się inna: to dyskusja na temat autonomii sztuki, suwerenności literatury. I tu również powieść autora Wybrańca odgrywa role znaczącą: ta książka bardziej niż wszystkie inne jego dokonania skupia uwagę na etycznym wymiarze dzieła literackiego.

Informacje dodatkowe o Doktor Faustus:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: b.d

Kup książkę Doktor Faustus

Doktor Faustus - opinie o książce

Avatar użytkownika - misio666
misio666
Przeczytane:2015-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
"Doktora Faustusa" zaczęłam czytać dawno temu i z powodów, których już autentycznie nie pamiętam, skończyłam na drugiej stronie. Książka tkwiła sobie na półce, patrząc na mnie, a ja uciekałam wzrokiem. Tym razem przebrnęłam - było trudno ze względu na gęstość i nikłą transparentność języka. Było przyjemnie z uwagi na owegoż trudnego języka piękno. Było też mądrze i przejmująco. Mann używa języka tak wspaniale precyzyjnego, tak trafnie wyraża to, co wyrazić pragnie, tak skrupulatnie oddaje myśli, a w dodatku tak umiejętnie, acz w zawoalowany sposób ukazuje paralele pomiędzy życiem głównego bohatera a historią Niemiec, że nie pozostaje mi nic innego, tylko sięgnąć po następną książkę tego autora. Refleksje o życiu, kulturze, religii, historii zaklęte w tak doskonały język to niewątpliwy i niejedyny atut tej pozycji.
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-03-28,
Ważna powieść w historii literatury, ale czyta się dość ciężko. Dużo symboli, nawiązań do innych tekstów, słowem to nie jest łatwa lektura.

Ale­goria  polityczna,  historiozoficzna  i  moralna. Traktowana często jako wy­kładnia dziejów  Niemiec poprzez prezentację losów tytułowej postaci Leverkuhna - Faustusa.

Pozostaje mi zgodzić się ze Stanisławem Lemem, który twierdził, że “Diabeł faszyzmu to wielki i straszny skutek przyczyn małych i trywialnych, to reakcja lawinowa, zapoczątkowana rozkładem społecznym”.

Ta powieść niesie za sobą aktualną przestrogę, “mądrość starczą”, która nie do wszystkich trafi.

Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2013-09-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Moje czasy
Thomas Mann0
Okładka ksiązki - Moje czasy

Eseistyka stanowi niezwykle istotną część dorobku pisarskiego Tomasza Manna. Za obowiązek pisarza w stosunku do swojej epoki uważał on zajmowanie stanowiska...

Tristan
Thomas Mann0
Okładka ksiązki - Tristan

Dwie klasyczne nowele Tomasza Manna "Tristan" (1902) oraz "Nieład i wczesna udręka" (1926) w tłumaczeniu Leopolda Staffa....