Doktor Murek zredukowany

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2010-06-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788361297505
Liczba stron: 344

Ocena: 5 (2 głosów)

Historia urzędnika magistratu, Franciszka Murka, który zostaje zwolniony z pracy wskutek bezpodstawnych oskarżeń dotyczących jego rzekomej lewicowej przeszłości politycznej. Po utracie państwowej posady przybiera tożsamość cudzoziemca, Franza Klamma i robi zawrotną karierę w arystokratycznych salonach Warszawy, jako mistrz okultyzmu.

Kup książkę Doktor Murek zredukowany

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Doktor Murek zredukowany

Czy człowiek uczciwy, który nie czerpie bezprawnych korzyści, jakie mogłyby przypaść mu w udziale w związku z wykonywaną pracą decydenta w magistracie to... naiwny idiota? Tak nazywany jest urzędnik doktor praw Franciszek Murek przez innych bohaterów książki, jak i (o zgrozo) przez… czytelników Lubimy Czytać. Tytułowemu bohaterowi powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza wstrętne są wszelkie malwersacje i odstępstwa od przepisów. Wierzy on bezwzględnie w zapisy prawa, a dobro ogólne wynosi ponad własne. Do tego stopnia, że nie decyduje się nawet na zatwierdzenie projektu, dzięki któremu jego przyszły teść uniknąłby bankructwa, ponieważ miasto nie zarobiłoby tak dużo, jak w wyniku innej inwestycji. Takim zachowaniem naraża się osobie, która dzięki intrydze doprowadza do zwolnienia go ze stanowiska. Losy bohatera są wstrząsające.

„Doktor Murek zredukowany” to książka o smutnym wydźwięku. Ukazuje społeczeństwo takie, jakie jest naprawdę, jakie sama aktualnie widzę i doświadczam, pomimo, że książka została napisana ponad 80 lat temu. Dowodzi, że niewiele się ono zmienia przez dziesiątki, a może i setki lat w zakresie podziału na wilki i owce. Książka okraszona jest przemyśleniami na temat moralności. Odkrywa szczegóły świata , w którym liczy się powierzchowność i egoizm, w którym najlepiej powodzi się ludziom cwanym i bezwzględnym, a dobrem i uczciwością zyskuje się jedynie straty. I tak właśnie ludzie układają swój świat. Albo się do niego dopasujemy, albo zostaniemy wykorzystani.

Odnajdując w Murku wiele własnych cech serdecznie mu współczułam i rozumiałam.

Czy ogromny zawód ze strony ludzi może trwale zmienić wnętrze człowieka?

Link do opinii
Avatar użytkownika - sweet_landrynka1
sweet_landrynka1
Przeczytane:2011-04-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Złota maska
Tadeusz Dołęga-Mostowicz0
Okładka ksiązki - Złota maska

Pierwsza część dylogii Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Opowiada ona o losach Magdy Niemczajówny, która musi odciąć się od swojego dotychczasowego życia, aby...

Znachor
Tadeusz Dołęga-Mostowicz0
Okładka ksiązki - Znachor

Najsłynniejsze obok Kariery Nikodema Dyzmy dzieło Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jednego z najbardziej popularnych pisarzy XX wieku Profesor Wilczur jest...

Recenzje miesiąca
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Bezmiar
Grzegorz Kapla
Bezmiar
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Asiunia
Joanna Papuzińska
Asiunia
Bo trzeba żyć. Apolonia
Ewa Szymańska
Bo trzeba żyć. Apolonia
Bachor
Katarzyna Ryrych;
Bachor
Oczy wilka
Alicja Sinicka
Oczy wilka
Sekret antykwariusza
Paweł Jaszczuk;
Sekret antykwariusza
Pokaż wszystkie recenzje