Doktor Murek zredukowany

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2010-06-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788361297505
Liczba stron: 344

Ocena: 5 (2 głosów)

Historia urzędnika magistratu, Franciszka Murka, który zostaje zwolniony z pracy wskutek bezpodstawnych oskarżeń dotyczących jego rzekomej lewicowej przeszłości politycznej. Po utracie państwowej posady przybiera tożsamość cudzoziemca, Franza Klamma i robi zawrotną karierę w arystokratycznych salonach Warszawy, jako mistrz okultyzmu.

Kup książkę Doktor Murek zredukowany

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Doktor Murek zredukowany

Czy człowiek uczciwy, który nie czerpie bezprawnych korzyści, jakie mogłyby przypaść mu w udziale w związku z wykonywaną pracą decydenta w magistracie to... naiwny idiota? Tak nazywany jest urzędnik doktor praw Franciszek Murek przez innych bohaterów książki, jak i (o zgrozo) przez… czytelników Lubimy Czytać. Tytułowemu bohaterowi powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza wstrętne są wszelkie malwersacje i odstępstwa od przepisów. Wierzy on bezwzględnie w zapisy prawa, a dobro ogólne wynosi ponad własne. Do tego stopnia, że nie decyduje się nawet na zatwierdzenie projektu, dzięki któremu jego przyszły teść uniknąłby bankructwa, ponieważ miasto nie zarobiłoby tak dużo, jak w wyniku innej inwestycji. Takim zachowaniem naraża się osobie, która dzięki intrydze doprowadza do zwolnienia go ze stanowiska. Losy bohatera są wstrząsające.

„Doktor Murek zredukowany” to książka o smutnym wydźwięku. Ukazuje społeczeństwo takie, jakie jest naprawdę, jakie sama aktualnie widzę i doświadczam, pomimo, że książka została napisana ponad 80 lat temu. Dowodzi, że niewiele się ono zmienia przez dziesiątki, a może i setki lat w zakresie podziału na wilki i owce. Książka okraszona jest przemyśleniami na temat moralności. Odkrywa szczegóły świata , w którym liczy się powierzchowność i egoizm, w którym najlepiej powodzi się ludziom cwanym i bezwzględnym, a dobrem i uczciwością zyskuje się jedynie straty. I tak właśnie ludzie układają swój świat. Albo się do niego dopasujemy, albo zostaniemy wykorzystani.

Odnajdując w Murku wiele własnych cech serdecznie mu współczułam i rozumiałam.

Czy ogromny zawód ze strony ludzi może trwale zmienić wnętrze człowieka?

Link do opinii
Avatar użytkownika - sweet_landrynka1
sweet_landrynka1
Przeczytane:2011-04-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Znachor. Audiobook
Tadeusz Dołęga-Mostowicz0
Okładka ksiązki - Znachor. Audiobook

Znachor to wzruszająca historia Chirurga, profesora Wilczura, który zrozpaczony odejściem żony i córeczki szuka ukojenia w alkoholu. Będąc kompletnie pijanym...

Prokurator Alicja Horn
Tadeusz Dołęga-Mostowicz0
Okładka ksiązki - Prokurator Alicja Horn

Sensacyjna powieść, której akcja toczy się w Warszawie w latach trzydziestych XX wieku ukazuje gangsterów przemienionych w poważnych biznesmenów, fortuny...

Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Pokaż wszystkie recenzje