Dom Maynarda

Kategoria: Horror
Tytuł oryginału: Maynard
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Maciej Wacław

Zima na przełomie 1972 i 1973 roku. Cierpiący na zespół stresu pourazowego, wycieńczony psychicznie i fizycznie weteran wojny wietnamskiej, Austin Fletcher, dziedziczy po swoim zmarłym w walce przyjacielu Maynardzie dom, mieszczący się w lesie na głębokiej prowincji stanu Maine. Budynek jest bardzo stary i rzekomo nawiedzony – legenda głosi, że w czasach, gdy purynie urządzali procesy czarownic, na drzewie znajdującym się w okolicy posesji powieszono wiedźmę. Podobno drzewo to nie rzuca cienia…
Austin nie wierzy w duchy, nawiedzenia i czarownice, jednak gdy potężna burza śnieżna odcina go od świata, w domu zaczyna dochodzić do zdarzeń, przy których piekło wojny w Wietnamie wydaje się być niewinną igraszką.

Kup książkę Dom Maynarda

Opinie o książce - Dom Maynarda

Avatar użytkownika - HorrorBookDevour
HorrorBookDevour

Herman Raucher był dla mnie autorem nieznanym. Kiedyś czytając recenzję @thebookofchange miałam ochotę ją nadrobić, jednak nie do końca jest mi po drodze z obcojęzycznymi wydaniami. Teraz dzięki Wydawnictwu Vesper w końcu mogłam zanurzyć się w tej mroźnej historii. Czy spełniła moje wymagania?

𝐙𝐢𝐦𝐚⠀
"Dom Maynarda" to jedna z tych powieści, w której niesamowicie ciężko jednoznacznie wskazać moment, gdy z realizmu czytelnik przenosi się w oniryczne, zaśnieżone krainy. W jednym momencie podróżujemy z głównym bohaterem pociągiem do odległego domu w Maine, po czym już chwilę później przedzieramy się przez śnieżne zaspy i wsłuchujemy w skrzypienie pustego fotela. Całość podana w klaustrofobicznej i mrocznej postaci. Dom oddalony mile od cywilizacji, wszechobecne zaspy śnieżne, ludowe wierzenia i wycieńczony psychicznie weteran wojenny. Tutaj musi coś pójść wyjątkowo źle. I tak towarzysząc Austinowi w aklimatyzacji w nowym domu, w pewnym momencie zdajemy sobie sprawę że tkwimy w koszmarze z którego nie ma ucieczki. Natura osacza, atakuje i nie wypuszcza z śmiertelnego uścisku. Zakończenie to istna jazda bez trzymanki. Szaleństwo, mrok i nieustanna walka. Paranoje i nadprzyrodzone zjawiska w miejscu, z którego nie ma żadnej ucieczki, a krzyk niknie pomiędzy ośnieżonymi gałęziami drzew. Końcówka pozostawia czytelnika w osłupieniu i zaskoczeniu, powodując coraz więcej pytań. Autor ma także wyjątkową zdolność do kreowania otaczającej bohatera rzeczywistości. Wszystkie opisy stworzone zostały w pewien magiczny, wręcz poetycki sposób, jednak nie nużący ani przez moment.

𝐏𝐨𝐝𝐬𝐮𝐦𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐞⠀
"Dom Maynarda" to klaustrofobiczna i mroczna przygoda. Jednak oprócz tego, przepełniona jest niezwykłym klimatem stanu Maine. Ich tradycje, styl mówienia i podejście do rzeczywistości sprawa, że czytelnik ma wrażenie ich autentyczności i realności. To jeszcze mocniej wpływa na zagubienie w koszmarze, który przyjdzie nam przeżyć razem z Austinem. Ponure, nieostre ilustracje stworzone przez @maciejkamuda_art idealnie oddają oniryczny klimat powieści.
Polecam z całego serca 🖤

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2021-06-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

„…Zamieszkałem w lesie, albowiem chciałem żyć świadomie, stawać w życiu wyłącznie przed najbardziej ważkimi kwestiami, przekonać się, czy potrafię przyswoić sobie to, czego może mnie życie nauczyć, abym w godzinie śmierci nie odkrył, że nie żyłem.”
Recenzja dostępna już na moim blogu. Koniecznie sprawdźcie, czy warto poświęcić tej książce swój czas ^_^
? https://bit.ly/3vzGSvC

Prawie jak w bajce
Herman Raucher 0
Okładka ksiązki - Prawie jak w bajce

Początek lat 50. Ameryka żyje kinem, telewizją i wojną w Korei. do Nowego Jorku przybywa młody Ben Webber i znajduje pracę w wytwórni 20th Century Fox...

Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch