Dom z papieru. Escape book

Sergio Marquina, lepiej znany jako Profesor - mózg największego napadu w dziejach Hiszpanii, jako chłopiec spędził wiele miesięcy w szpitalu Świętego Jana Bożego w San Sebastián. Tam poznał Jera Lamarkę, z którym połączyła go przyjaźń.

Gdy Jero przeżywał ciężkie chwile, Sergio, który już wtedy wyróżniał się błyskotliwym intelektem, wymyślał gry, by zająć umysł przyjaciela. Czasem z kolei oczy Sergia zasnuwała mgła - a wtedy Jero pokazywał mu, jak składać figurki origami.

Minął już jakiś czas od napadu na Mennicę Narodową. Dzisiaj, kiedy Jero kończy sprzątać warsztat motocyklowy, który musi zamknąć, nieoczekiwanie otrzymuje przesyłkę. W środku znajduje list bez podpisu, notes, zamkniętą na kłódkę blaszaną puszkę, zdjęcie maski Dalego i czerwonego ptaszka z papieru.

Jero nie ma wątpliwości. Gdzieś tam Sergio schował dla niego część łupu, jego nową szansę. Musi tylko odczytać ślady, które do niego prowadzą.

A ty?

Potrafisz rozwikłać zagadkę?

Informacje dodatkowe o Dom z papieru. Escape book:

Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2020-10-14

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna bóg

Kup książkę Dom z papieru. Escape book

Wydawnictwo: Pascal

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2020

ISBN: 978-83-8103-677-1

W dniu, w którym Jero Lamarca zamyka swój warsztat, otrzymuje paczkę. Wie, że to od przyjaciela z dzieciństwa, z którym spędził w szpitalu ponad dwa lata. Od Sergia Marquiny, „Profesora”, mózgu największego napadu w dziejach Hiszpanii na Mennicę Narodową. Paczka zawiera blaszaną puszkę zamkniętą na kłódkę, zdjęcie maski Dalego, notes, anonimowy list oraz… ptaszka z papieru. Jero jest pewny, że przyjaciel schował gdzieś dla niego część łupu. Musi zrobić tylko jedno – podążać tropem zagadek. W końcu dziesięć milionów euro piechotą nie chodzi…

Gra jest również podróżą sentymentalną do szpitala, sklepu z zabawkami, do ulubionej książki i pielęgniarki Caroliny. Wracają wspomnienia. Sergio wymyślał dla Jerego gry, a ten uczył go składać origami. Stąd dwie płaszczyzny czasu wydarzeń. Wspomnienia dotyczą pobytu chłopców w szpitalu i ich przyjaźni, życia „Profesora” i jego skoku. Bieżące wydarzenia dotyczą Lamarca, podążającego tropem zagadek. Droga do małej fortuny i rozpoczęcia nowego życia usłana jest listami i ptaszkami z origami. Ale nie tylko. W pewnym momencie gra wymyka się spod kontroli i trudno nad nią zapanować. Mężczyzna musi radzić sobie z nieprzewidzianymi okolicznościami i czynnikiem ludzkim. W dodatku Sergio nie zawsze daje przyjacielowi zagadki, by ten smakował tajemnicę.

Jero podejmuje grę, a czytelnik wraz z nim, z tym że bohater literacki ma pewną przewagę nad czytelnikiem. Ma doświadczenie. Z kolei czytelnik może skorzystać z podpowiedzi zamieszczonych na końcu książki w rozdziale Wskazówki. W ostatnim rozdziale Materiały znajdują się gotowe do wycięcia ptaszki origami niezbędne do rozwiązania zagadek. I to mi się nie spodobało. Nie niszczę książek. Wydawca mógł pomyśleć nad innym rozwiązaniem, choćby dołączeniem do książki luźnych kartek z origami. Dlatego też nie do końca uczestniczyłam w rozwiązywaniu zagadek. Pierwsze są łatwe, lecz szybko wzrasta poziom trudności. Tu nie tylko intelekt i bystrość są potrzebne, ale także spostrzegawczość, pomysłowość, koncentracja i umiejętność łamania kodów.

Czytanie jest warte zachodu. Bardziej koncentrowałam się na poznaniu historii przyjaźni Jera i Sergia i skoku na mennicę niż na rozwiązywaniu zagadek. Fabułą przeplata się z zagadkami – na końcu każdego rozdziału jest gimnastyka dla szarych komórek, aby znaleźć wskazówkę i stronę, na której dalej należy czytać.

"Dom z papieru. Escape book" to książka dla amatorów łamania sobie głowy, czyli zagadek wszelakich i dobrej zabawy oraz niesztampowych książek. Zapomnijcie o czytaniu rozdziałów po kolei. Nie tym razem. Trzeba zaangażować się, żeby uczestniczyć w grze o miliony. Można zagrać samemu, a można zaprosić do rywalizacji innych książkoholików i szaradzistów. To niezwykła przygoda i intelektualna podróż w jednym oraz historia chłopięcej przyjaźni.

Avatar użytkownika - AnetaKunowska
AnetaKunowska
Przeczytane:2020-11-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Dom z papieru. Escape book – Dziennik Profesora to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów serialu Dom z papieru. Nie jest to jednak zwykła książka. Ta pozycja porwie was bez reszty do szalonego świata Profesora i sprawi, że stracicie poczucie czasu. Jej lektura bowiem nie będzie polegać wyłącznie na czytaniu. To escape book – żeby ją całą przeczytać, trzeba… rozwiązać liczne zagadki!

W czasie lektury wcielamy się w postać przyjaciela Profesora – Jero. Otrzymał on przesyłkę w trudnym momencie swojego życia. W środku znajduje się list bez podpisu, notes, zamknięta na kłódkę puszka oraz zdjęcie maski Dalego i czerwonego ptaszka z papieru… Jeśli Jero prawidłowo rozwiąże wszystkie zagadki, otrzyma swoją część łupu.

Jeśli będziecie mieć trudności z zagadką, to na końcu książki Wydawnictwo zamieściło wskazówki, które pomogą w rozwiązaniu zadania. Czytelnik sam decyduje o poziomie trudności gry i korzystaniu ze wskazówek. Mimo że w książce są wydzielone miejsca na zapisywanie rozwiązań, to warto mieć pod ręką kartkę papieru i ołówek lub długopis. Przydadzą się przy trudniejszych zadaniach.

Dom z papieru. Escape book – Dziennik Profesora to znakomita pozycja dla czytelników w różnym wieku. Śmiało można rozwiązywać zagadki w gronie rodziny lub przyjaciół. To świetny pomysł na spędzenie długich jesiennych i zimowych wieczorów. Będziecie zachwyceni! Ja zaś zasiadam do nadrobienia zaległości i oglądam Dom z papieru.  Dzięki tej książce nareszcie przekonałam się do tego serialu.

DOM Z PAPIERU. Dziennik profesora
Montse Linde0
Okładka ksiązki - DOM Z PAPIERU. Dziennik profesora

Bestsellerowy ESCAPE BOOK teraz z dodatkowymi ćwiczeniami z kreatywnej bankowości! BERLIN, TOKIO, MOSKWA I INNI CZEKAJĄ! DOŁĄCZ DO NICH! Członkowie...