Dom z papieru. Escape book

Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2020-10-14
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788381036771
Liczba stron: 208

Ocena: 5 (2 głosów)

Sergio Marquina, lepiej znany jako Profesor - mózg największego napadu w dziejach Hiszpanii, jako chłopiec spędził wiele miesięcy w szpitalu Świętego Jana Bożego w San Sebastián. Tam poznał Jera Lamarkę, z którym połączyła go przyjaźń.

Gdy Jero przeżywał ciężkie chwile, Sergio, który już wtedy wyróżniał się błyskotliwym intelektem, wymyślał gry, by zająć umysł przyjaciela. Czasem z kolei oczy Sergia zasnuwała mgła - a wtedy Jero pokazywał mu, jak składać figurki origami.

Minął już jakiś czas od napadu na Mennicę Narodową. Dzisiaj, kiedy Jero kończy sprzątać warsztat motocyklowy, który musi zamknąć, nieoczekiwanie otrzymuje przesyłkę. W środku znajduje list bez podpisu, notes, zamkniętą na kłódkę blaszaną puszkę, zdjęcie maski Dalego i czerwonego ptaszka z papieru.

Jero nie ma wątpliwości. Gdzieś tam Sergio schował dla niego część łupu, jego nową szansę. Musi tylko odczytać ślady, które do niego prowadzą.

A ty?

Potrafisz rozwikłać zagadkę?

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Dom z papieru. Escape book

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dom z papieru. Escape book

Autor: Ivan Tapia, Montse Linde

Tytuł: Syka

Tłumaczenie: Magdalena Olejnik

Wydawnictwo: Pascal

Liczba stron: 208
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2020

ISBN: 978-83-8103-677-1

 

 

W dniu, w którym Jero Lamarca zamyka swój warsztat, otrzymuje paczkę. Wie, że to od przyjaciela z dzieciństwa, z którym spędził w szpitalu ponad dwa lata. Od Sergia Marquiny, „Profesora”, mózgu największego napadu w dziejach Hiszpanii na Mennicę Narodową. Paczka zawiera blaszaną puszkę zamkniętą na kłódkę, zdjęcie maski Dalego, notes, anonimowy list oraz… ptaszka z papieru. Jero jest pewny, że przyjaciel schował gdzieś dla niego część łupu. Musi zrobić tylko jedno – podążać tropem zagadek. W końcu dziesięć milionów euro piechotą nie chodzi…

Gra jest również podróżą sentymentalną do szpitala, sklepu z zabawkami, do ulubionej książki i pielęgniarki Caroliny. Wracają wspomnienia. Sergio wymyślał dla Jerego gry, a ten uczył go składać origami. Stąd dwie płaszczyzny czasu wydarzeń. Wspomnienia dotyczą pobytu chłopców w szpitalu i ich przyjaźni, życia „Profesora” i jego skoku. Bieżące wydarzenia dotyczą Lamarca, podążającego tropem zagadek. Droga do małej fortuny i rozpoczęcia nowego życia usłana jest listami i ptaszkami z origami. Ale nie tylko. W pewnym momencie gra wymyka się spod kontroli i trudno nad nią zapanować. Mężczyzna musi radzić sobie z nieprzewidzianymi okolicznościami i czynnikiem ludzkim. W dodatku Sergio nie zawsze daje przyjacielowi zagadki, by ten smakował tajemnicę.

Jero podejmuje grę, a czytelnik wraz z nim, z tym że bohater literacki ma pewną przewagę nad czytelnikiem. Ma doświadczenie. Z kolei czytelnik może skorzystać z podpowiedzi zamieszczonych na końcu książki w rozdziale Wskazówki. W ostatnim rozdziale Materiały znajdują się gotowe do wycięcia ptaszki origami niezbędne do rozwiązania zagadek. I to mi się nie spodobało. Nie niszczę książek. Wydawca mógł pomyśleć nad innym rozwiązaniem, choćby dołączeniem do książki luźnych kartek z origami. Dlatego też nie do końca uczestniczyłam w rozwiązywaniu zagadek. Pierwsze są łatwe, lecz szybko wzrasta poziom trudności. Tu nie tylko intelekt i bystrość są potrzebne, ale także spostrzegawczość, pomysłowość, koncentracja i umiejętność łamania kodów.

Czytanie jest warte zachodu. Bardziej koncentrowałam się na poznaniu historii przyjaźni Jera i Sergia i skoku na mennicę niż na rozwiązywaniu zagadek. Fabułą przeplata się z zagadkami – na końcu każdego rozdziału jest gimnastyka dla szarych komórek, aby znaleźć wskazówkę i stronę, na której dalej należy czytać.

"Dom z papieru. Escape book" to książka dla amatorów łamania sobie głowy, czyli zagadek wszelakich i dobrej zabawy oraz niesztampowych książek. Zapomnijcie o czytaniu rozdziałów po kolei. Nie tym razem. Trzeba zaangażować się, żeby uczestniczyć w grze o miliony. Można zagrać samemu, a można zaprosić do rywalizacji innych książkoholików i szaradzistów. To niezwykła przygoda i intelektualna podróż w jednym oraz historia chłopięcej przyjaźni.

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - AnetaKunowska
AnetaKunowska
Przeczytane:2020-11-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Dom z papieru. Escape book – Dziennik Profesora to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów serialu Dom z papieru. Nie jest to jednak zwykła książka. Ta pozycja porwie was bez reszty do szalonego świata Profesora i sprawi, że stracicie poczucie czasu. Jej lektura bowiem nie będzie polegać wyłącznie na czytaniu. To escape book – żeby ją całą przeczytać, trzeba… rozwiązać liczne zagadki!

 

W czasie lektury wcielamy się w postać przyjaciela Profesora – Jero. Otrzymał on przesyłkę w trudnym momencie swojego życia. W środku znajduje się list bez podpisu, notes, zamknięta na kłódkę puszka oraz zdjęcie maski Dalego i czerwonego ptaszka z papieru… Jeśli Jero prawidłowo rozwiąże wszystkie zagadki, otrzyma swoją część łupu. 
 
  
 
Jeśli będziecie mieć trudności z zagadką, to na końcu książki Wydawnictwo zamieściło wskazówki, które pomogą w rozwiązaniu zadania. Czytelnik sam decyduje o poziomie trudności gry i korzystaniu ze wskazówek. Mimo że w książce są wydzielone miejsca na zapisywanie rozwiązań, to warto mieć pod ręką kartkę papieru i ołówek lub długopis. Przydadzą się przy trudniejszych zadaniach. 
  
 
Dom z papieru. Escape book – Dziennik Profesora to znakomita pozycja dla czytelników w różnym wieku. Śmiało można rozwiązywać zagadki w gronie rodziny lub przyjaciół. To świetny pomysł na spędzenie długich jesiennych i zimowych wieczorów. Będziecie zachwyceni! Ja zaś zasiadam do nadrobienia zaległości i oglądam Dom z papieru.  Dzięki tej książce nareszcie przekonałam się do tego serialu. 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy