Dom

Dorosłe rodzeństwo powraca do rodzinnego domku letniskowego rok po śmierci ojca. Vincente, Carla, José przywożą swoje partnerki, żony, mężów i dzieci - chcą razem spędzić czas, ale też posprzątać dom i wystawić go na sprzedaż. Jednak w miarę wynoszenia śmieci, ścierania kurzu, czy dokonywania drobnych napraw konfrontują się ze wspomnieniami. I zaczynają się bać, że razem z domem pozbędą się przeszłości, pamięci nie tylko o ojcu, ale i własnej.

„Dom” Paco Roki, jednego z najważniejszych hiszpańskich twórców komiksu, to uchwycone z niezwykłą wrażliwością i czułością chwile radości, poczucia winy i rozczarowania. To historia rodziny opowiedziana za pomocą z pozoru nieistotnych detali i zdarzeń. To próba zmierzenia się z trudnymi emocjami, które stanowią o tym, kim jesteśmy.

Roca opowiada historię bardzo osobista i jednocześnie niezwykle uniwersalną. Zadaje pytania o to, czy możemy poradzić sobie z przeszłością i jednocześnie zachować wspomnienia. „Dom” uważany jest za jeden z najlepszych hiszpańskich komiksów w historii. Na liście wyróżnień, które otrzymał znajduje się m.in. nagroda Eisnera dla najlepszego zagranicznego komiksu opublikowanego w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku.

Informacje dodatkowe o Dom:

Dom - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2021-07-24, Ocena: 6, Przeczytałem,

Historia komiksu skupia się na trójce rodzeństwa (Vincent, Jose, Carla), którzy powracają do swojego rodzinnego domu rok po śmierci ojca. Krótki urlop planują oni wykorzystać do posprzątania tego miejsca. Każda godzina, a nawet minuta spędzona w domu wypełnia jednak ich serca i umysły wspomnieniami z dawnych lat. Każde z nich mocno przeżywa wspomnienia z tego okresu swojego życia. Staje się to również okazją do konfrontacji przeszłości z teraźniejszością, w której to zupełnie inaczej patrzą na świat, sami posiadając własne rodziny. Dzięki temu zaczynają oni rozumieć pewne decyzje ojca i doceniać jego starania o potrzymaniu tożsamości tego miejsca.

Roco w swoim dziele w świetny sposób prowadzi narrację, wykorzystując wszelkie zalety horyzontalnego układu komiksu. Do tego wszystkiego bawi się on linią czasu, umiejętnie mieszając wspomnienia bohaterów z przeszłości z teraźniejszymi ich problemami, czy oczekiwaniami. Pomimo tego, że głównymi postaciami jest tutaj wspomniana już trójka rodzeństwa, to jądrem całego dzieła jest zmarły ojciec, wokół którego toczy się cała opowieść. Jego namacalnym obliczem jest tutaj pozostawiony Dom, który jest miejscem masy pozytywnych i negatywnych wspomnień. Emocjonalność dzieła przejawia się więc w prawie każdym kadrze komiksu, mając mniejszy lub większy wpływ na czytelnika.

Cała recenzja na:

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2021-07-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Dom... - wyjątkowe miejsce w życiu każdego człowieka, z którym wiążą się niezwykłe wspomnienia, wzruszenia i pamięć o tych, którzy byli i zawsze będą dla nas najbliżsi. Słowa te zostały wyrażone w piękny i perfekcyjny sposób w najnowszym dziele hiszpańskiego twórcy komiksów - Paco Roki, który oddał w nasze ręce nostalgiczną opowieść pt. "Dom", właśnie. Pozycja ta ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu, zaś poniżej postaram się opowiedzieć o niej jak najwięcej w mojej recenzji tego komiksu.

Vincente, Carla, José - dorosłe rodzeństwo przyjeżdża wraz ze swoimi rodzinami do letniskowego domku, wybudowanego wiele lat temu przez ich zmarłego ojca. To ma być czas rozrywki, zabawy i zarazem pożegnania z tym miejscem, które zamierzają wystawić na sprzedaż. Jednakże każda kolejna spędzona tu chwila, każdy napotkany przedmiot i każde odwiedzone miejsce budzą wielkie, nostalgiczne i poruszające wspomnienia z ich dzieciństwa i czasu rodzinnego ciepła. Budzą również obawy, że wraz ze sprzedażą domku przepadnie ich pamięć o ojcu, tym miejscu i relacji, jaka ich z nim łączyła...

Niniejsze dzieło hiszpańskiego autora wpisuje się swoim charakterem w nurt ambitnego, obyczajowego komiksu dla dorosłych, który skupia naszą uwagę na pięknie prozy zwyczajnego życia. Pięknie, ukazanego tym razem na przykładzie letniskowego domu i zamkniętych w jego ścianach rodzinnych wspomnień, z których nie wszystkie są  szczęśliwe, ale z pewnością wyjątkowe. To prosta historia z wielkim bagażem emocji, której poznawanie nas intryguje, porusza oraz skłania do wielu własnych refleksji nas naszym życiem, domem i wspomnieniami z dzieciństwa...

Fabułę komiksu wypełnia relacja o losach trójki rodzeństwa i ich rodzin, gdy ci przybywają do letniskowego domku, a następnie podziwiają to miejsce, odwiedzają jego zakamarki i przywołują niezwykłe wspomnienia. Te zresztą składają się na drugi tor relacji, ukazujący sceny z dzieciństwa i młodości bohaterów, które wiążą się z osobą ich ojca, ulepszaniem tego miejsca i ważnymi wydarzeniami z życia rodziny. Całości obrazu dopełnia także relacja jednego z sąsiadów, ukazująca jego rozmowy i chwile spędzone z ojcem rodzeństwa w ostatnich dniach jego życia. Tak też zamyka się ta historia - prosto, symbolicznie i pięknie, czyli dokładnie tak, jak jawi się całość tej komiksowej opowieści.

Bardzo udanie przedstawia się także ilustracyjne oblicze tej pozycji, o które zadbał również sam Paco Roca. Otóż stworzył on tutaj niezwykle klimatyczne, pociągnięte lekką, prostą i wprawna kreską, jak i zarazem wielce szczegółowe rysunki. Oddają one sobą zarówno realizm zwykłego życia, klimat hiszpańskiej prowincji, jak i rzecz w tym przypadku najważniejszą - emocje bohaterów, które widać na ich twarzach, w ich ruchach, czy też samych spojrzeniach. Do tego mamy udane kadrowanie oraz paletę przyjemnych, dość stonowanych kolorów, które idealnie wpasowują się w charakter tej relacji. I nie ma tu spektakularnych scen i ilustracyjnego efekciarstwo - na szczęście, gdyż być po prostu nie musi.

To opowieść o rodzinie - takiej, jaką ma i miał każdy z nas. Nie ma tu znaczenia fakt, iż akcja tej opowieści rozgrywa się w Hiszpanii, gdyż każdy z nas miał swój rodzinny dom, rodziców i niezwykłe wspomnienia związane z tym miejscem. Dlatego też w jakiejś mierze historia ta - o rodzinie i niemożności zatrzymania upływającego czasu, dotyka i dotyczy nas wszystkich. A stąd już niedaleka droga do wzruszeń, łez i wielkich emocji, które towarzyszą nam na długo po tym, jak dobrnęliśmy do ostatniej strony tej pięknej relacji.

Komiks Paco Roki potwierdza sobą raz jeszcze tę prawdę, że ten literacki gatunek może okazać się równie pięknym, głębokim i ambitnym, jak najwyższej klasy proza. Taka jest ta historia, która ma sobą do przekazania coś bardzo ważnego, prawdziwego i emocjonalnego, a tym czymś jest prawda o naszym ludzkim życiu, w którym to właśnie najbliższe nam osoby i związane z nimi wspomnienia oraz miejsca, kształtują nas, naszą przyszłość i to, co przekażemy naszym dzieciom.

Opowieść pt. "Dom", to bez wątpienia jedna z najlepszych i najbardziej poruszających odsłon komiksowej sztuki, jaką mieliśmy okazję poznać w naszym kraju na przestrzeni ostatnich miesięcy. To historia o prozie życia, nieuchronności upływającego czasu i pokoleniowej zmianie, która po prostu zawsze musi nastąpić. To również historia o rodzinie, miłości i naturalnej tęsknocie za tymi, którzy już odeszli. Dobrze jest móc poznawać takie komiksy, które pozostaną w naszej pamięci już na zawsze. Polecam.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2021-07-01, Ocena: 5, Przeczytałem,

DOM DOBRY

„Dom” to kolejny prosty komiks. Prosty tytuł, proste ilustracje, treść też prosta. Znacie takich wiele, prawda? Jeśli tak, wiecie jak dużo z nich jest znakomitymi opowieściami, skrytymi pod płaszczykiem oczywistości i niepozorności. I dokładnie tak jest w tym wypadku, a „Dom” okazuje się naprawdę znakomitą opowieścią o ludziach, miejscach i życiu. Czymś, co jest tak bliskie nam wszystkim, że z frazesu zmienia się w opowieść zostającą na długo w naszych sercach i umysłach.

Najpierw była śmierć, śmierć ojca, teraz, rok później dzieci zmarłego wraz ze swoimi rodzinami przybywają do rodzinnego domku letniskowego. Ma to być czas wspólnie spędzony, ale jednocześnie okazja do uprzątnięcia tego miejsca i przygotowania go do planowanej sprzedaży. Gdy jednak praca wre, śmieci są systematycznie wyrzucane, a naprawy dokonywane, wszyscy zaczynają przekonywać się, jak wiele wspomnień skrywa to miejsce. Czy sprzedanie domu stanie się równoznaczne z pozbyciem się wspomnień zarówno o tym miejscu, jak i samym ojcu?

Latarnia
Paco Roca0
Okładka ksiązki - Latarnia

Francisco, osiemnastoletni karabinier walczący po stronie republikanów, zamierza przekroczyć granicę francuską, aby ratować swoje życie. Podczas ucieczki...

Powrót do Edenu
Paco Roca0
Okładka ksiązki - Powrót do Edenu

Nagroda ACDCómic (Hiszpańskie Stowarzyszenie Krytyków Komiksu) za najlepszy hiszpański komiks roku 2020.Nagroda El Corte Inglés 2021 dla najlepszego komiksu...