Dorożka nr 13

Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 2019-03-11
ISBN: 978-83-65843-90-6

Czy doskonale zamaskowana zbrodnia sprzed dwudziestu lat może ujrzeć światło dzienne?

Książę Jerzy de la Tour-Vaudieu wzbogacił się podstępem. Po pokonaniu wrogości rodziny dziś jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi Paryża. W jaki sposób może mu zagrażać córka straconego dawno temu skazańca? A tym bardziej kartka znaleziona w londyńskim hotelu przez spóźnionego podróżnego?

Dziewiętnastowieczna powieść Ksawerego de Montépina to przykład mistrzowsko obmyślanej intrygi, wartkiej akcji pełnej nieoczekiwanych zwrotów i galerii barwnych postaci. Trzyma w napięciu, wzrusza, bawi, urzeka… A przede wszystkim budzi wiarę, że zło nigdy nie zwycięża na zawsze.

Tagi: zbrodnia obyczajowe powieść

Kup książkę Dorożka nr 13

Opinie o książce - Dorożka nr 13

„Cierpienie uszlachetnia duszę.

Nie masz prawa myśleć o śmierci przed osiągnięciem celu,

ku któremu dążymy oboje”

Czy wydarzenia sprzed dwudziestu lat mogą aż tak szaleńczo determinować zachowania ludzi i nie dawać im ani chwili spokoju i wytchnienia? Czy warto za wszelką cenę dążyć do zemsty? Oczywiście odpowiedź nie jest jednoznaczna, zawsze jest ukształtowana przez określone zachowania i warunki.

Ireneusz Moulin za punkt honoru postawił sobie wykrycie sprawców mordu sprzed dwudziestu lat. Jego przyjaciel i człowiek – Paweł Leroyer , który dał mu pracę i uwierzy w niego, został stracony na gilotynie za zabójstwo swojego wuja. Był niewinny, został niesłusznie oskarżony i skazany. Morderstwa dokonały inne osoby, mające w tym interes. Wiadomo, zawsze w takich sytuacjach chodzi o pieniądze i władzę. Droga Ireneusza do wyjawienia prawdy jest kręta i ciernista, on i jego przyjaciele doznają wiele zła i krzywd, życie stracą niewinne osoby, ale mogące zbyt dużo wiedzieć. Zabójcy będą bez skrupułów likwidować świadków wydarzeń sprzed dwóch dekad, będzie groźnie i nieprzyjemnie, intrygi będą codziennością, środkiem do osiągnięcia celu.

Dorożka nr 13 Ksawer'ego de Montépin'a to składająca się z sześciu tomów, pięknie ilustrowana saga, osadzona w realiach XIX - wiecznej Francji. Ta powieść tchnie wielkim realizmem, otrzymujemy pięknie i barwnie przedstawiony obraz relacji między przedstawicielami różnych stanów, między bogaczami i biednymi, układów i nie zawsze prawych stosunków. Wszelkie miejsca, sytuacje i wydarzenia są przedstawione czytelnikowi z wielkim pietyzmem, szczegółami i detalami, ale od razu warto zaznaczyć, że nie są to nudne i długie opisy, nic z tych rzeczy. Są one tłem, w którym autor umiejscowił główne wątki tej nietuzinkowej powieści. Bo trzeba wiedzieć, że powieść jest wielowątkowa, w zasadzie jest jeden główny wątek, wokół którego jak pajęczyna rozbiegają się wątki pomniejsze, ale jakże istotne dla całości, one się wzajemnie uzupełniają, bez nich ta powieść straciłaby na atrakcyjności. Autor stworzył również piękną historię czystej miłości, momentami ślepej i krzywdzącej, ale na pewno spełnionej.

Jesteśmy świadkami upadku człowieczeństwa, widzimy, do czego jest zdolny człowiek, aby zdobyć pieniądze i władzę; jakie to żądze ogarniają człowieka, do jakich zachowań jest zdolny człowiek owładnięty złem. Dokąd dąży taki człowiek ? Do celu po trupach. Autor stworzył pełen wachlarz bohaterów, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Te różnie skrajne charaktery nadają tej historii kolorytu i barwności. Od samego początku wielką sympatią obdarzyłam Ireneusza. Człowiek o wielkim sercu, bezinteresowny, za punkt honoru postawił sobie zrehabilitowanie przyjaciela i mentora. Dąży do odkrycia prawdy, kosztem wielu cierpień i wyrzeczeń, nic nie jest w stanie go przestraszyć. Zawsze jest zawsze tam, gdzie być powinien. Wzór godny do naśladowania, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie honor i raz przyrzeczone słowo nie znaczą tak wiele, jak kiedyś.

Powieść chwyta za serce od pierwszych wersów. Moja ciekawość o krok wyprzedzała akcję, przekładając każdą kolejną kartę powieści nie mogłam się doczekać, co będzie dalej. A działo się nieustannie. Książka potrafi zaskoczyć czytelnika, w niej nic nie jest oczywiste i pewne. Obfituje w mnóstwo intryg, spisków, czarnych charakterów, niespodziewanych zwrotów akcji, dzieje się dużo i szybko, ani na chwilę nie dostajemy wytchnienia. Emocje gwarantowane. Myślałam, że skoro rzecz się dzieje w odległych czasach to trudno będzie przez nią przebrnąć z uwagi na język, jakim będzie napisana, ale nic bardziej mylnego. Czyta się bardzo przyjemnie. Powieściopisarz tworzy skomplikowane i trudne relacje, ale przy tym pięknie pisze o miłości i przyjaźni. Pokazuje, co znaczy prawdziwe poświęcenie i jak silne mogą być uczucia. Powieść mnie zachwyciła przede wszystkim swoim realizmem, prostotą przekazu, pomimo obfitości intryg i spisków napełniła mnie niesamowitym optymizmem. Dlaczego? Udowodniła, że dobro zawsze zwycięża, nie ma miejsca na zło. Zło zawsze ponosi porażkę. A dobro zwycięża dzięki miłości, ona dodaje skrzydeł i pozwala pokonać nawet najgroźniejszego wroga. Dorożka nr 13 to niesamowicie elektryzująca powieść, która wchłania i uzależnia już od samego początku. Chociaż jest obszerna, bo liczy ponad 1000 stron, to nawet nie wiadomo kiedy, a już koniec. Miły koniec, bo nauka z niej płynąca ucieszy nie jedno serce.

Polecam gorąco, wzrusza i uzależnia, uczy miłości i pokory, ale też dodaje wiary i pokazuje, że dobro zawsze zwycięża.

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-05-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Z początku przerażała mnie grubość tej książki, ale szybko okazało się, że niepotrzebnie, ponieważ tak lekko ją się czytało, że przeczytałam w jeden dzień! Niesamowice szybka akcja, lekko się czyta. Fabuła bardzo ciekawa, intryga goni intrygę także nie da się przy niej nudzić. Mamy cały wachlarz barwnych postaci, począwszy od pospolitych łotrzyków (Gęsie Pióro, Jan Czwartek), po bardziej wyrafinowanych zbrodniarzy (Klaudia, Książe Jerzy, Thefer) kończąc na dobrych poczciwych ludziach pomagających bezinteresownie ludziom w potrzebie (lekarz Leroy, prawnik Henryk) i walczących od dobre imię niesłusznie oskarżonego przed laty człowieka (Berta, Ireneusz Moulin). Akcja dzieje się w XIX-wiecznym Paryżu, idealnie zostały tamte czasy oddane, zwłaszcza ówczesne konwenanse, nawet warto zwrócić uwagę, że książka jest napisana takim językiem jakiego teraz się nie używa. Książka ma czarno-białe ilustracje przedstawiające sceny wydarzeń rozgrywających się w niej. Książka daje nadzieję, że dobro zawsze ze złem wygrywa. Udowadnia zbrodniarze nawet po 20 latach nie mogą żyć spokojnie bo przeszłość nie śpi, sprawiedliwość zawsze ich dosięgnie.

Avatar użytkownika - NiMik
NiMik
Przeczytane:2019-03-19, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Drogi czytelniku, jeśli podobała Ci się powieść Aleksandra Dumasa Hrabia Monte Christo, koniecznie powinieneś sięgnąć po Dorożkę nr 13 Ksawerego de Montepina.

Autor tej historycznej powieści przygodowej przenosi czytelników do dziewiętnastowiecznej Francji, pełnej przygód, pojedynków, tajemnic oraz zbrodni i zemsty.

Opowieść spisana przez Ksawerego de Montepina wydana była w oryginale w 6 tomach. Dziś całość możemy przeczytać w postaci jednej książki. Smaku powieści dodają wspaniałe grafiki ilustrujące opisywane w książce wydarzenia.

Kwiaciarka
Ksawery de Montepin0
Okładka ksiązki - Kwiaciarka

Hrabina de Lagarde wie, czego chce. W imię pieniędzy i życia w luksusie jest w stanie popełnić każdą zbrodnię. Co robić, gdy mąż dowiaduje się o kompromitujących...

Żebraczka spod kościoła Świętego Sulpicjusza
Ksawery de Montepin0
Okładka ksiązki - Żebraczka spod kościoła Świętego Sulpicjusza

Hrabia Emmanuel d’Areynes, stojąc u progu śmierci po ataku apopleksji, myśli już tylko o rozporządzeniu swoim majątkiem tak, by nie dostał się...

Pod naszym niebem
Sylwia Kubik