Droga żelazna

Erwin Siegelbaum od czterdziestu lat raz w roku wyrusza w podróż po Austrii. Wędrówkę rozpoczyna późną wiosną, kończy w środku zimy. Odwiedza zawsze te same miasteczka, zajazdy, hotele. Na targowiskach wyszukuje żydowskie książki, rękopisy, świeczniki. Są to jedyne ślady po zamordowanych w czasie wojny żydowskich mieszkańcach tych okolic. Erwin, ocalony z zagłady, nie mogący znaleźć sobie miejsca na świecie, uczynił ze swoich podróży swoistą misję, której celem jest odzyskanie tych skarbów. Kupione książki i przedmioty sprzedaje żydowskiemu kolekcjonerowi, który zamierza przewieźć je do Jerozolimy. Nie jest to jedyny cel podróży Erwina. Tropi on także mordercę swoich rodziców, zabitych w nazistowskim obozie. Tuż po wojnie oprawcy udało się uciec z Austrii. Gdy wrócił, nikt go już nie stawiał przed sądem. Czy Erwin odnajdzie zabójcę? Czy potrafi go zabić?
Droga żelazna jest powieścią o skazanym na samotność ocaleńcu, który próbuje nadać sens swojemu życiu. Aharon Appelfeld po mistrzowsku kreśli psychologiczny portret człowieka porażonego nadmiarem pamięci, bezskutecznie próbującego uwolnić się od koszmarów przeszłości.

Informacje dodatkowe o Droga żelazna:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne
ISBN: 83-7414-219-7

Kup książkę Droga żelazna

Droga żelazna - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
,,Droga żelazna" to opowieść o tym, jak wielką siłę i moc mają wspomnienia. Główny bohater- Erwin nie ma swojego miejsca na ziemi, podróżowanie pociągami to jedyna istotna rzecz w jego życiu. A wszystko oscyluje wokół aspektu poszukiwania przez niego mordercy swoich rodziców. Autor książki- Appelfeld - na temat wojny nie piszę dużo. Wszystko oscyluje wokół przeżyć głównego bohatera, jego przeżyć wewnętrznych, mentalnych. Piękna, poruszająca, kipiąca od emocji książka.
Avatar użytkownika - dredota
dredota
Przeczytane:2013-02-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Temat II Wojny Światowej i Żydów to temat, który pojawia się często i mogłoby się wydawać, że jest już wyeksploatowany. A jednak - Appelfeld udowadnia, że jest inaczej, że o Holocauście i wojnie można opowiedzieć coś nowego (ale nadal wstrząsającego czy wzruszającego). W tej książce autor przedstawił nad wyraz spokojnie to, w jaki sposób różni ludzie radzili sobie z traumą obozów, śmierci najbliższych i wojny już po jej zakończeniu. Doskonała książka.
Badenheim 1939
Aharon Appelfeld0
Okładka ksiązki - Badenheim 1939

Pierwsza w Polsce książka wybitnego pisarza izraelskiego pokazuje pewien świat na chwilę przed jego unicestwieniem. W zacisznym kurorcie koło Wiednia jak...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis