Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy

Erudycyjna baśń dla dorosłych o ponadczasowej miłości i odwiecznych konfliktach, ścieraniu się wielkich idei i triumfie rozumu nad fanatyzmem i nietolerancją.

W roku 1195 pod domem Ibn Ruszda zjawia się dziewczyna imieniem Dunia, którą filozof przyjmuje pod swój dach, nie podejrzewając, że jest dżinniją, istotą z dymu bez ognia, księżniczką Peristanu, czarodziejskiej krainy zaludnionej dżinnami, ifrytami i pomniejszymi demonami. I choć związek tej specyficznej pary nie trwa długo, dzięki spektakularnej płodności Duni jego owocem jest liczna gromada nie w pełni zwyczajnych dzieci. Tysiąc lat później ich potomkowie, nieświadomi początkowo swych nadnaturalnych mocy, odegrają kluczową rolę w wojnie, która rozegra się na Ziemi i będzie trwała dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy. I która zmieni świat na zawsze.

Mistrz Rushdie po swojemu, z ironicznym humorem i niezwykłym kunsztem, łączy historię i legendy, postaci rzeczywiste i baśniowe, prawdę i zmyślenie, by ukazać naszą rzeczywistość z perspektywy odległej przyszłości, w której ludzkość żyje w szczęśliwym, areligijnym świecie.

Ta nieokiełznana, zwariowana, szkatułkowa powieść mimo baśniowej konwencji stanowi trafny i przenikliwy komentarz na temat współczesności, odbijając w satyrycznym zwierciadle dylematy i szaleństwo naszych czasów. Zainspirowana Księgą tysiąca i jednej nocy, jest także hymnem jednego z największych gawędziarzy współczesnej literatury na cześć sztuki opowiadania i potęgi wyobraźni.

Informacje dodatkowe o Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2015-11-17

Kup książkę Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy

Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy - opinie o książce

Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2015-12-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Powieść szkatułkowa, którą trudno jednoznacznie porównać do "Księgi 1001 nocy" - a w końcu do niej właśnie się odwołuje. Z pewnością spodoba się wielbicielom rozmaitych traktatów filozoficznych, bo rozważania między areligijnym światem rozumu a rzeczywistością, która kształtowana jest przez religię obserwować możemy w każdych czasach, również i dziś. Napisana niby lekko, z dozą ironii, a jednocześnie momentami przeciągnięta i nużąca. Wymaga od czytelnika skupienia, zaangażowania - i jako taka, warta jest przeczytania, albo choćby i próby lektury. Pełna recenzja: http://dlalejdis.pl/artykuly/dwa_lata_osiem_miesiecy_i_dwadziescia_osiem_nocy_recenzja
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-11-07, Ocena: 3, Przeczytałam,
Ziemia pod jej stopami
Salman Rushdie0
Okładka ksiązki - Ziemia pod jej stopami

Ziemię pod jej stopami, jedną z wielkich powieści Rushdiego, można czytać jako przypowieść o nas wszystkich, rozdzieranych sporem między Domem a Dalą;...

Wschód, Zachód
Salman Rushdie0
Okładka ksiązki - Wschód, Zachód

W świecie Salmana Rushdiego rikszarz, poświęciwszy swą męskość dla marzenia o tranzystorowym radiu, staje się gwiazdą filmową; cudowny włos Proroka karze...