Dwa mutanty

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2021-07-21
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788379646579
Liczba stron: 391

Tom 3 cyklu Więzy zony

Ocena: 6 (2 głosów)

 Godzina próby minęła, nadszedł czas wytchnienia. Czas leczenia ran i błogosławionej, spokojnej codzienności. Jednak sielankowy piknik nad jeziorem nie potrwa długo. Kret powinien był pamiętać, że żaden dobry uczynek nie pozostanie bez kary. I właśnie nadszedł czas kary, zemsty i ostatnich szans. Towarzysze, którzy wynieśli cało głowy z niejednej awantury, będą musieli stawić czoła atakowi, którego siła nie daje zbyt wielkich szans na przetrwanie. 

 A gdyby jednak im się udało, Zona przygotowała jeszcze jedną niespodziankę.

Tagi: Fantastyka przygoda Zona mutantu akcja

Kup książkę Dwa mutanty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dwa mutanty

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2021-09-29, Ocena: 6, Przeczytałem,

Dwa Mutanty to kolejna książka autorstwa Romana Kulikowa, która pojawiła się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. Czy podobnie jak „Więzy Zony” i „Sztych” zapewni ona fanom, dużą dawkę postapokaliptycznej rozrywki?

Sztych, Chomik i Bull byli świadkami nie jednej krwawej jatki i tego, jak Zona potrafi być niebezpieczna. Wydarzenia, których byli uczestnikami, na stałe już odcisnęły piękno na ich życiu. Nic więc dziwnego, że pragnęli oni chwili odpoczynku i wytchnienia. Najlepszym do tego miejscem wydawał się domek należący do Kreta, ulokowany na środku jeziora, stanowiący doskonałą oazę spokoju pośród całej masy różnych niebezpieczeństw. Nikt z nich nie spodziewał się jednak, że tym razem groźna nie okaże się Zona, a ludzie i ich chciwość. Wszystko za sprawą pewnego młodego stalkera, który postanowił zarobić na informacjach o rzekomych nieprzebranych skarbach i licznych artefaktach, jakie można zdobyć w tym miejscu. Nie mogło to nie zwrócić uwagi bandytów, którzy postanowili się szybko wzbogacić. To jednak nie wszystkie problemy, jakie czekają na bohaterów. Ich „domek” postanowiły również „nawiedzić” inne siły i zdecydowanie nie będą to wizyty kurtuazyjne.

Mamy tutaj do czynienia z bezpośrednią kontynuacją wydarzeń ukazanych w książce Sztych. Chcąc więc w pełni cieszyć się klimatem Zony i dobrze zrozumieć wszelkie pojawiające się tutaj wątki, najlepiej jest zapoznać się zarówno z tym tytułem, jak i wcześniej wydaną częścią Więzy Zony. Dopiero wtedy będziemy mogli bez większych problemów zagłębić się w radioaktywną strefę i śledzić losy dobrze znanych bohaterów.

W przypadku swojej najnowszej książki Roman Kulikow postanowił nie zabierać swoich fanów na kolejną wyprawę krajoznawczą po niebezpiecznej Zonie, a skupić się na bardziej „kameralnym” miejscu akcji. Bynajmniej nie oznacza to jednak braku mocniejszej treści, masy różnorakich niebezpieczeństw i zaskakujących zwrotów akcji. Tego typu elementów w książce znajdziemy całą masę i nikt nawet przez chwilę nie będzie mógł narzekać na nudę.

Widowiskowość książki to tylko jedna z jej zalet. Równie ekscytująco wypadają tutaj również bohaterowie. Autor zdecydował się na pokazanie wielowątkowej historii z perspektywy każdego z nich. Są oni przebojowymi postaciami z różnym charakterem, które zupełnie inaczej podchodzą do życia. Oznacza to tylko jedno – prędzej czy później będzie musiało dojść pomiędzy nimi do pewnych nieporozumień. Biorąc jednak pod uwagę masę ludzi chętnych do skrócenia ich życia, wewnętrzne spory będzie trzeba odłożyć na później (co nie jest takie łatwe).

Cała recenzja na:

Link do opinii
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2021-08-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2021,

    Miłośnicy serii "Fabryczna Zona" mogą cieszyć się oto premierą najnowszej jej odsłony - powieści Romana Kulikowa pt. "Dwa Mutanty", która stanowi sobą zarazem bezpośrednią kontynuację losów bohaterów książki "Sztych", a po części także i powieści "Więzy zony". Tytuł ten ukazał się oczywiście nakładem Wydawnictwa Fabryki Słów, które od lat raczy nas czytelniczymi wyprawami do Zony...

 

  Sztych, Chomik i Bull - po wielu traumatycznych wydarzeniach, osiągnęli wreszcie spokojną i zasłużoną stabilizację, prowadząc spokojną codzienność w domku Kreta, umiejscowionym na środku jeziora w Zonie. Tyle tylko, że Duża Ziemia postanawia upomnieć się o Sztycha i jego niezwykłe, zmutowane zdolności. Przestępcy, wojsko, Wolność i Powinność - uzbrojeni po zęby przedstawiciele tych grup wyruszają zatem na polowanie na Sztycha, a przy okazji i po cenne artefakty Kreta. Jednakże bardzo szybko się okaże, że dobry plan w Zonie znaczy tyle, co nic...

 

  Najnowsza powieść Romana Kulikowa zabiera nas w kolejną barwną wyprawę do Zony i jej tajemnic, posługując się sprawdzonym zestawem środków - wielką przygodną, wartką akcją z licznymi scenami walk oraz pokaźną porcją czarnego humoru, którego co prawda jest tu być może nieco mniej niż w "Sztychu", ale który potrafi nas naprawdę rozbawić. Poza tym mamy tu rzecz najważniejszą, czyli niepowtarzany klimat świata Zony, w którym jest tyleż piękna, co i mroku. Efektem jest jedna z najlepszych odsłon tej serii.

 

  Fabularna konstrukcja książki przybiera tym razem nieco odmienną postać, gdyż autor zdecydował się - ze zrozumiałych względów, na wielowątkową relację. Tym samym mamy przyjemność cieszyć się tu poznawaniem przewrotnych losów Sztycha, nie mniej skomplikowane perypetie Kreta, Bulla i Chomika, jak i też wydarzenia z udziałem poszczególnych członków wspominanych powyżej ekip, które przybyły do Zony we wiadomym celu. Co więcej, pojawia się tu swoista relacja "zza grobu", którą docenią wierni czytelnicy tego cyklu. Jest ciekawie, zaskakująco, czasami mrocznie i dramatyczne, zaś innym razem klimatycznie i sentymentalnie. Całość zaś wieńczy finał, który daje szansę na kontynuację...

 

  Bohaterowie są twardzi, jak na lokatorów Zony przystało. Sztych, Bull, Chomik i Kret to poczciwi ludzie, gdzie to trzej pierwsi stanowią w jakiejś mierze ofiary tej zmutowanej krainy, ale których życie - przynajmniej w pewnym stopniu, zmieniło się chyba na lepsze. Co ciekawe, tym razem Sztych nie wydaje się być tu najważniejszą z postaci, a raczej jedną z wielu równie istotnych, co też ma swój urok i logiczne uzasadnienie. Poza tym, w odróżnieniu od poprzedniej części, mamy tu przyjemność poznać bardzo dużą liczbę bohaterów z drugiego planu, co nie czyni chaosu, a jedynie urozmaica tę relację.

 

  Zona przedstawia się na stronach tej powieści naprawdę efektownie, ze wszystkimi swoimi anomaliami i mutacjami na czele. Jednakże znów można powiedzieć, że jest nieco inaczej, aniżeli w większości odsłon tej serii, gdyż najważniejsi są tu ludzie - stalkerzy, żołnierze i pospolici bandyci. To historia o wpływie Zony na człowieka - częściowym, bądź też ekstremalnym, który zmienia ich już na zawsze. I jest to jakiś powiew świeżości, zapewne potrzebny, w odsłanianiu nam tej wschodniej, poczarnobylskiej ziemi...

 

  Roman Kulikow stworzył tu barwną, udaną i porywającą kontynuację swojej opowieści, wplatając w nią nowe watki, otwierając ciekawe ścieżki oraz nawiązując do początku swojego cyklu - książki "Więzy zony". Efektem jest opowieść, która gwarantuje nam wspaniałą rozrywkę, zapewnia moc emocji i utwierdza w przekonaniu, że literackie możliwości tego Uniwersum są wciąż jeszcze niewyczerpane. Myślę, że każdy miłośnik tej serii i fantastycznych klimatów post apo, będzie w pełni usatysfakcjonowany tą pozycją.

 

  "Dwa Mutanty" to udana, dobrze napisana i mająca sobą wiele do zaoferowania opowieść. To także potwierdzenie talentu Romana Kulikowa, który na polu tego rodzaju literatury radzi sobie naprawdę świetnie. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, który z pewnością was nie zawiedzie. Polecam - naprawdę warto.

Link do opinii
Inne książki autora
Więzy zony
Roman Kulikow 0
Okładka ksiązki - Więzy zony

Zona obcych nie lubi, a swoich... swoich rzadko kiedy wypuszcza. Krzemień raz już zdecydował, że wraca do normalnego życia. Wraz z dwoma przyjaciółmi...

Sztych
Roman Kulikow 0
Okładka ksiązki - Sztych

Szczęście w nieszczęściu – tak można najkrócej opisać sytuację kapitana Aleksieja Siennikowa. Trafił pod mentalny atak kontrolera, a jednak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Everest
Sangma Francis
Everest
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy