Dwanaście dni

Tom poezji "Dwanaście dni" Janusza Drzewuckiego - redaktora działu poezji miesięcznika "Twórczość" - ukazuje się w trzydzieści lat po debiucie poety na łamach tego najstarszego polskiego czasopisma literackiego i w ćwierć wieku po jego zbiorze "Ulica Reformacka", za który w 1988 roku otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny, przyznawaną za najlepszy poetycki książkowy debiut roku.

Na nowy tom wierszy składają się trzy cykle: "Wiersze podróżne" powstałe w efekcie wypraw do Serbii, Rumunii i na Węgry, "Wiersze podzwonne", czyli elegie poświęcone zmarłym przyjaciołom oraz cykl tytułowy złożony z dwunastu egzystencjalnych i konfesyjnych utworów, w których poeta w lirycznej formie opisał dwanaście, brzemiennych w skutki, dni ze swojego życia.

W większości narracyjne, a przy tym silnie osadzone w rzeczywistości wiersze Janusza Drzewuckiego charakteryzują się dynamiczną akcją zdarzeniową, wyróżniają się żywym konwersacyjnym językiem, ponadto jasnością i komunikatywnością przekazu. To wiersze dla tych, którzy lubią, bo znają poezję, ale także dla tych, którzy jej jeszcze nie lubią, bo jeszcze nie znają, wiersze dla każdego, ale i nie da każdego.

Informacje dodatkowe o Dwanaście dni:

Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2013-05-20
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-244-0295-3

Kup książkę Dwanaście dni

Dwanaście dni - opinie o książce

Janusz Drzewucki0
Okładka ksiązki - Życie w biegu. O ludziach, miejscach, literaturze, piłce nożnej, maratonach I całej reszcie

Haruki Murakami pisze i biega. I jest już w okolicy literackiej Nagrody Nobla. Janusz Drzewucki ruszył za nim w pogoń. I przez rok spisywał dzień po dniu...