Dwie karty

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2017-09-12
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788380621428
Liczba stron: 368

Tom 1 cyklu Teatr węży

Ocena: 4 (3 głosów)

Wkraczacie w świat Zmroczy - przesycony magią, posępny i fascynujący.

Polska fantasy doczekała się kilku znakomitych uniwersów, a świat stworzony przez Agnieszkę Hałas właśnie się do nich zalicza. Żyje, oddycha i krwawi, a my wraz z nim. Robert M. Wegner, pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla
Srebrni magowie bezlitośnie ścigają wyznawców czarnej magii, uznanej za skażoną. Demony z Otchłani przybierają ludzką postać i przenikają do świata śmiertelników... W Shan Vaola nad Zatoką Snów pojawia się na wpół obłąkany człowiek z twarzą pociętą bliznami, który pamięta jedynie urywki ze swej przeszłości. W tunelach podziemnego świata żywiołaków i chowańców, ifrytów i homunkulusów, żebraków i przestępców, stopniowo odkrywa swoje magiczne talenty. Dwie karty - powieść mroczna, intrygująca, pełna plastycznych szczegółów obyczajowych, z pełnokrwistymi postaciami tworzącymi żywą, przemawiającą do wyobraźni społeczność - otwierają cykl dark fantasy ,,Teatr węży".

Ten świat (...) tętni bogactwem niczym Baśnie z tysiąca i jednej nocy, zadziwia patentami rodem ze steampunku, igra z demonologią z różnych stron świata i z różnych czasów.

Brune Keare zapadł mi w pamięć tak jak Kane z cyklu Wagnera, Ged z Ziemiomorza, Karenira z Gromberlandu czy ten cholerny Geralt Riv. Był charakterystyczny, tajemniczy, mroczny i bezwzględny, ale też na swój sposób honorowy i uczciwy.

Robert M. Wegner, pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla, dwukrotny laureat Sfinksa, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, laureat nagrody dla książki roku (fantasy) w Rosji.

A że powieść ta jest początkiem większej całości - tym lepiej dla czytelników, którzy jak ja lubią opowieści zarazem posępne i fascynujące, napisane z wielką wyobraźnią i subtelnym wyczuciem emocji.

Anna Kańtoch, pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, laureatka Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

Powieść Agnieszki Hałas przenosi nas do niezwykłego, bogatego i starannie skonstruowanego świata. Pozwala zanurzyć się w przesyconej magią rzeczywistości. Uwagę czytelnika zwraca lekkość pióra, potoczystość narracji oraz perfekcja warsztatowa młodej autorki.

Andrzej Pilipiuk, autor bestsellerowego cyklu o Jakubie Wędrowyczu, dziewięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Gdyby ktoś zapytał mnie o dobre polskie cykle fantasy, zaraz po "Wiedźminie" Sapkowskiego na myśl przychodzi mi "Teatr węży" Agnieszki Hałas. Autorce udało się stworzyć niezwykle pełnowymiarowy i oryginalny świat, a styl i rozmach jej opowieści może konkurować z najlepszymi dokonaniami gatunku.

Robert J. Szmidt, autor bestsellerowego cyklu ,,Pola dawno zapomnianych bitew", powieści Szczury Wrocławia i książek z uniwersum ,,Metro 2033"

Keare przypomina innego antybohatera fantasy, archetyp mrocznego herosa, Kane'a Nieśmiertelnego. (...) Jednocześnie przypomina Harry'ego Angela - nosi w sobie sekret, którego próby rozwiązania zaczynają doprowadzać go do szaleństwa i spychać z umownego moralnego urwiska.

Bartek Biedrzycki, autor trylogii postapo Kompleks 7215, Stacja: Nowy Świat i Dworzec Śródmieście.

Wszystkie anioły umarły, a bogowie odeszli. Magia dzieli się na srebrną i czarną; ta druga jest skażona, wyklęta. Po ziemi grasują demony, czyhające na dusze śmiertelników.\r\n\r\nW Shan Vaola nad Zatoką Snów pojawia się obłąkany człowiek, który twarz ma pociętą ranami, a ze swej przeszłości pamięta jedynie urywki. Walcząc o byt w światku żebraków i przestępców, stopniowo buduje sobie nową tożsamość. Jego perypetie splatają się z losami całej gamy postaci – bezdomnego chłopca imieniem Znajda, alchemika, na którym ciąży paskudna klątwa, szczurołapa, którego córkę uwiódł i porzucił pewien nicpoń, arystokratki, której brat zginął zabity przez srebrnych magów… A w tle toczy się intryga uknuta przez Otchłań.

Mroczne, lecz bez epatowania makabrą, pełne plastycznych szczegółów obyczajowych, Dwie karty otwierają cykl powieściowy o świecie Zmroczy.

 

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Dwie karty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dwie karty

Agnieszka Hałas to pochodząca z Lublina autorka opowiadań i powieści fantasy. Książka "Dwie karty" to pierwsza część cyklu "Teatr Węży". Powieści te zaliczane są do gatunku dark fantazy. Poznajemy w nich świat Zmroczy, pełen magii i fantastycznych postaci. 

W Shan Vaola nad Zatoką Snów grupa zbieraczy znajduje na wpół obłąkanego człowieka z twarzą pociętą bliznami. Zbieracze zabierają nieznajomego do podziemi miasta, by tam powoli odzyskiwał świadomość i odkrywał swoje talenty. Brune Keare czyli Krzyczący w Ciemności okazuje się być żmijem -  wyznawcą czarnej magii. W bezwzględnym świecie pełnym żywiołaków, chowańców, odmieńców, homunkulusów, golemów i demonów musi uważać, by nie ujawnić swojego daru i nie narazić się srebrnym magom - tępicielom czarnej magii. 

Autorka zbudowała bardzo ciekawy i intrygujący świat Zmroczy. Ludzie żyją w nim pośród fantastycznych, mistycznych istot. To świat pełen magii i mroku. Ilość występujących w powieści postaci jest bardzo duża, co z jednej strony jest plusem, bo sprawia, że tem mistyczny świat jest bogatszy, bardziej ciekawy i żyje. Z drugiej strony tak duża ilość bohaterów doprowadza do tego, że chwilami możemy się pogubić kto jest kim. 

Główny bohater powieści Krzyczący w Ciemności jest czarnym magiem, który swoją siłę czerpie ze strachu, cierpienia i innych złych ludzkich emocji. Potrafi również czerpać ludzkie siły życiowe. Jednak nic w tej książce nie jest czarno - białe, a za to znajdziemy wiele odcieni szarości. Krzyczący w Ciemności pomomo tego, że powinien być "tym złym" wykazuje wiele dobrych cech. Często jest rozdarty pomiędzy własną kożyścią, a pomocą innym osobom. Natomiast zachowanie srebrnych magów, którzy powinni być "tymi dobrymi"  często budzi sprzeczne uczucia. Taki zbudowanie postaci bardzo mi się podoba, sprawia, że nie potrafimy jednoznacznie zaszeregować bohaterów, a powieść staje się bardziej intrygująca. 

Powieść jest napisana lekkim i przystępnym językiem. Autorka wprowadziła wiele dialogów, przez co mamy wrażenie, jakbyśmy byli częścią tego świata. Ta książka to idealny przykład swojego gatunku: magiczne istoty wykazuję wiele ludzkich cech, a cała akcja osadzona jest w mistycznym świecie. 

Chociaż nie jestem fanką fantastyki i bardzo rzadko sięgam po ten gatunek literacki powieść czytało mi się bardzo dobrze. Wciągnęła mnie od pierwszej do ostatniej strony i pozostawiła niedosyt, ponieważ autorka nie odkryła przed nami jeszcze wszystkich tajemnic głównego bohatera. Chętnie poznam dalsze losy Krzyczącego w Ciemności. 

Link do opinii

Z przykrością muszę stwierdzić, że jestem za stary na dark fantasy, nasuwające skojarzenia z grami rpg. Świat jest rozbudowany, może nie do końca oryginalny. Nie umiem po pierwszym tomie ocenić jego spójności. Jest chaos, ale może zamierzony? Jest masa postaci z dalszego planu, które zapewne powrócą w przyszłości. Jest główny bohater, nieoczywisty, ale nieprzekonujący - taki bezimienny z gier komputerowych. Tylko... miast poszukiwać swojej tożsamości, on woli żyć teraźniejszością. Nie martwi się o swoją przeszłość ani on sam, ani autorka, dlaczego zatem mam martwić się ja?

Link do opinii
Avatar użytkownika - Carnival
Carnival
Przeczytane:2018-10-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Odkrywam pisarzy Polskiej fantastyki. Pani Hałas mile mnie zaskoczyła. Pomysł na uniwersum w serii Teatr Węży jest naprawdę dopracowany i interesujący. Z wielką przyjemnością zawarłam znajomość z Krzyczącym w Ciemności i z zainteresowaniem śledzę jego losy. Bardzo udana przygoda.

Link do opinii
Inne książki autora
Olga i osty
Agnieszka Hałas0
Okładka ksiązki - Olga i osty

Kogo odnajdziesz po drugiej stronie lustra? Olga Pańkowska to nieśmiała marzycielka, której niezbyt się wiedzie w życiu. Pewnego dnia ratując bezpańskiego...

Teatr węży (#4). Śpiew potępionych
Agnieszka Hałas0
Okładka ksiązki - Teatr węży (#4). Śpiew potępionych

Najnowsza odsłona świata Zmroczy - czwarty tom cyklu ,,Teatr węży" Krzyczący w Ciemności po zawarciu ugody ze srebrnymi magami wyrusza na Wyspy Śpiewu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy