Dwie karty

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2017-09-12

Tom 1 cyklu Teatr węży

Wkraczacie w świat Zmroczy - przesycony magią, posępny i fascynujący.

Polska fantasy doczekała się kilku znakomitych uniwersów, a świat stworzony przez Agnieszkę Hałas właśnie się do nich zalicza. Żyje, oddycha i krwawi, a my wraz z nim. Robert M. Wegner, pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla
Srebrni magowie bezlitośnie ścigają wyznawców czarnej magii, uznanej za skażoną. Demony z Otchłani przybierają ludzką postać i przenikają do świata śmiertelników... W Shan Vaola nad Zatoką Snów pojawia się na wpół obłąkany człowiek z twarzą pociętą bliznami, który pamięta jedynie urywki ze swej przeszłości. W tunelach podziemnego świata żywiołaków i chowańców, ifrytów i homunkulusów, żebraków i przestępców, stopniowo odkrywa swoje magiczne talenty. Dwie karty - powieść mroczna, intrygująca, pełna plastycznych szczegółów obyczajowych, z pełnokrwistymi postaciami tworzącymi żywą, przemawiającą do wyobraźni społeczność - otwierają cykl dark fantasy ,,Teatr węży".

Ten świat (...) tętni bogactwem niczym Baśnie z tysiąca i jednej nocy, zadziwia patentami rodem ze steampunku, igra z demonologią z różnych stron świata i z różnych czasów.

Brune Keare zapadł mi w pamięć tak jak Kane z cyklu Wagnera, Ged z Ziemiomorza, Karenira z Gromberlandu czy ten cholerny Geralt Riv. Był charakterystyczny, tajemniczy, mroczny i bezwzględny, ale też na swój sposób honorowy i uczciwy.

Robert M. Wegner, pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla, dwukrotny laureat Sfinksa, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, laureat nagrody dla książki roku (fantasy) w Rosji.

A że powieść ta jest początkiem większej całości - tym lepiej dla czytelników, którzy jak ja lubią opowieści zarazem posępne i fascynujące, napisane z wielką wyobraźnią i subtelnym wyczuciem emocji.

Anna Kańtoch, pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, laureatka Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

Powieść Agnieszki Hałas przenosi nas do niezwykłego, bogatego i starannie skonstruowanego świata. Pozwala zanurzyć się w przesyconej magią rzeczywistości. Uwagę czytelnika zwraca lekkość pióra, potoczystość narracji oraz perfekcja warsztatowa młodej autorki.

Andrzej Pilipiuk, autor bestsellerowego cyklu o Jakubie Wędrowyczu, dziewięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Gdyby ktoś zapytał mnie o dobre polskie cykle fantasy, zaraz po "Wiedźminie" Sapkowskiego na myśl przychodzi mi "Teatr węży" Agnieszki Hałas. Autorce udało się stworzyć niezwykle pełnowymiarowy i oryginalny świat, a styl i rozmach jej opowieści może konkurować z najlepszymi dokonaniami gatunku.

Robert J. Szmidt, autor bestsellerowego cyklu ,,Pola dawno zapomnianych bitew", powieści Szczury Wrocławia i książek z uniwersum ,,Metro 2033"

Keare przypomina innego antybohatera fantasy, archetyp mrocznego herosa, Kane'a Nieśmiertelnego. (...) Jednocześnie przypomina Harry'ego Angela - nosi w sobie sekret, którego próby rozwiązania zaczynają doprowadzać go do szaleństwa i spychać z umownego moralnego urwiska.

Bartek Biedrzycki, autor trylogii postapo Kompleks 7215, Stacja: Nowy Świat i Dworzec Śródmieście.

Wszystkie anioły umarły, a bogowie odeszli. Magia dzieli się na srebrną i czarną; ta druga jest skażona, wyklęta. Po ziemi grasują demony, czyhające na dusze śmiertelników.\r\n\r\nW Shan Vaola nad Zatoką Snów pojawia się obłąkany człowiek, który twarz ma pociętą ranami, a ze swej przeszłości pamięta jedynie urywki. Walcząc o byt w światku żebraków i przestępców, stopniowo buduje sobie nową tożsamość. Jego perypetie splatają się z losami całej gamy postaci – bezdomnego chłopca imieniem Znajda, alchemika, na którym ciąży paskudna klątwa, szczurołapa, którego córkę uwiódł i porzucił pewien nicpoń, arystokratki, której brat zginął zabity przez srebrnych magów… A w tle toczy się intryga uknuta przez Otchłań.

Mroczne, lecz bez epatowania makabrą, pełne plastycznych szczegółów obyczajowych, Dwie karty otwierają cykl powieściowy o świecie Zmroczy.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Dwie karty

Opinie o książce - Dwie karty

Agnieszka Hałas to pochodząca z Lublina autorka opowiadań i powieści fantasy. Książka "Dwie karty" to pierwsza część cyklu "Teatr Węży". Powieści te zaliczane są do gatunku dark fantazy. Poznajemy w nich świat Zmroczy, pełen magii i fantastycznych postaci.

W Shan Vaola nad Zatoką Snów grupa zbieraczy znajduje na wpół obłąkanego człowieka z twarzą pociętą bliznami. Zbieracze zabierają nieznajomego do podziemi miasta, by tam powoli odzyskiwał świadomość i odkrywał swoje talenty. Brune Keare czyli Krzyczący w Ciemności okazuje się być żmijem -  wyznawcą czarnej magii. W bezwzględnym świecie pełnym żywiołaków, chowańców, odmieńców, homunkulusów, golemów i demonów musi uważać, by nie ujawnić swojego daru i nie narazić się srebrnym magom - tępicielom czarnej magii.

Autorka zbudowała bardzo ciekawy i intrygujący świat Zmroczy. Ludzie żyją w nim pośród fantastycznych, mistycznych istot. To świat pełen magii i mroku. Ilość występujących w powieści postaci jest bardzo duża, co z jednej strony jest plusem, bo sprawia, że tem mistyczny świat jest bogatszy, bardziej ciekawy i żyje. Z drugiej strony tak duża ilość bohaterów doprowadza do tego, że chwilami możemy się pogubić kto jest kim.

Główny bohater powieści Krzyczący w Ciemności jest czarnym magiem, który swoją siłę czerpie ze strachu, cierpienia i innych złych ludzkich emocji. Potrafi również czerpać ludzkie siły życiowe. Jednak nic w tej książce nie jest czarno - białe, a za to znajdziemy wiele odcieni szarości. Krzyczący w Ciemności pomomo tego, że powinien być "tym złym" wykazuje wiele dobrych cech. Często jest rozdarty pomiędzy własną kożyścią, a pomocą innym osobom. Natomiast zachowanie srebrnych magów, którzy powinni być "tymi dobrymi"  często budzi sprzeczne uczucia. Taki zbudowanie postaci bardzo mi się podoba, sprawia, że nie potrafimy jednoznacznie zaszeregować bohaterów, a powieść staje się bardziej intrygująca.

Powieść jest napisana lekkim i przystępnym językiem. Autorka wprowadziła wiele dialogów, przez co mamy wrażenie, jakbyśmy byli częścią tego świata. Ta książka to idealny przykład swojego gatunku: magiczne istoty wykazuję wiele ludzkich cech, a cała akcja osadzona jest w mistycznym świecie.

Chociaż nie jestem fanką fantastyki i bardzo rzadko sięgam po ten gatunek literacki powieść czytało mi się bardzo dobrze. Wciągnęła mnie od pierwszej do ostatniej strony i pozostawiła niedosyt, ponieważ autorka nie odkryła przed nami jeszcze wszystkich tajemnic głównego bohatera. Chętnie poznam dalsze losy Krzyczącego w Ciemności.

Z przykrością muszę stwierdzić, że jestem za stary na dark fantasy, nasuwające skojarzenia z grami rpg. Świat jest rozbudowany, może nie do końca oryginalny. Nie umiem po pierwszym tomie ocenić jego spójności. Jest chaos, ale może zamierzony? Jest masa postaci z dalszego planu, które zapewne powrócą w przyszłości. Jest główny bohater, nieoczywisty, ale nieprzekonujący - taki bezimienny z gier komputerowych. Tylko... miast poszukiwać swojej tożsamości, on woli żyć teraźniejszością. Nie martwi się o swoją przeszłość ani on sam, ani autorka, dlaczego zatem mam martwić się ja?

Avatar użytkownika - Carnival
Carnival
Przeczytane:2018-10-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Odkrywam pisarzy Polskiej fantastyki. Pani Hałas mile mnie zaskoczyła. Pomysł na uniwersum w serii Teatr Węży jest naprawdę dopracowany i interesujący. Z wielką przyjemnością zawarłam znajomość z Krzyczącym w Ciemności i z zainteresowaniem śledzę jego losy. Bardzo udana przygoda.

Olga i osty
Agnieszka Hałas0
Okładka ksiązki - Olga i osty

Kogo odnajdziesz po drugiej stronie lustra? Olga Pańkowska to nieśmiała marzycielka, której niezbyt się wiedzie w życiu. Pewnego dnia ratując bezpańskiego...

Teatr węży (#4). Śpiew potępionych
Agnieszka Hałas0
Okładka ksiązki - Teatr węży (#4). Śpiew potępionych

Najnowsza odsłona świata Zmroczy - czwarty tom cyklu ,,Teatr węży" Krzyczący w Ciemności po zawarciu ugody ze srebrnymi magami wyrusza na Wyspy Śpiewu...

Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler