Quantcast

Dwunastu cesarzy. Przedstawienia władzy od starożytności do czasów nowożytnych

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2022-11-22
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788381886505
Liczba stron: 436
Tytuł oryginału: Twelve Caesars

Ocena: 5 (2 głosów)

Fascynująca opowieść autorki bestsellera SPQR: Historia starożytnego Rzymu o tym, jak wizerunki rzymskich autokratów od przeszło dwóch tysięcy lat wpływają na sztukę, kulturę i reprezentacje władzy.

Jak wygląda oblicze władzy? Kto i dlaczego zostaje upamiętniony w sztuce? Jak reagujemy na pomniki polityków, których nie darzymy aprobatą? W niniejszej książce -- na tle dzisiejszych ,,wojen z pomnikami" -- Mary Beard snuje opowieść o tym, jak portrety bogatych, potężnych i sławnych zachodniego świata były kształtowane przez wizerunki władców rzymskich, zwłaszcza ,,dwunastu cesarzy": od bezwzględnego Juliusza Cezara po znęcającego się nad muchami Domicjana. Autorka zadaje pytania, dlaczego ci zbrodniczy autokraci odgrywali tak wielką rolę w sztuce od starożytności po czasy obecne, kiedy karykaturzyści wciąż przedstawiają nieszczęsnych przywódców jako Neronów muzykujących podczas pożaru Rzymu.

Podkreśliwszy znaczenie cesarskich portretów w polityce rzymskiej, Beard w tej bogato ilustrowanej książce prowadzi czytelnika przez dwa tysiące lat historii sztuki i kultury; oferuje świeże spojrzenie na dzieła artystów od Memlinga i Mantegni, a także pokoleń tkaczy, ebenistów, złotników, rytowników i ceramików. Śledzimy zaskakującą historię zamieniania tożsamości płynącego z niewiedzy lub celowych błędnych identyfikacji, fałszerstw i nierzadko ambiwalentnych przedstawień władzy.

Od dokonanej przez badaczkę rekonstrukcji wspaniałej, nieistniejącej już Sali Cesarzy Tycjana po jej reinterpretację słynnych cezariańskich tapiserii Henryka VIII - Dwunastu cesarzy przedstawia zawiłe losy jednych z najbardziej ambitnych i niepokojących portretów władzy, jakie stworzono.

Tagi:

Kup książkę Dwunastu cesarzy. Przedstawienia władzy od starożytności do czasów nowożytnych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dwunastu cesarzy. Przedstawienia władzy od starożytności do czasów nowożytnych

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2022-12-02, Ocena: 5, Przeczytałem,

[współpraca reklamowa]: Dom Wydawniczy Rebis

,,Dwunastu Cesarzy" chociaż nie jest powieścią akcji ani dobrym romansem historycznym, to wciąga od pierwszych stron. Informacje w niej zawarte są przekazane prostym językiem, dzięki czemu tę książka pochłania się. Każda strona ujawnia tajemnice i nowe odkrycia związane z bardziej lub mniej znanymi rzymskimi Cesarzami. Styl pisania Mary Beard jest czasami żartobliwy przez co lektura nie tylko uczy, ale i bawi.

Autorka od 40 lat bada wnikliwie życie starożytnych władców Rzymu. Ich pieśni, słowa. Analizuje podstawę ich władzy. W tym czasie wiele się nauczyła o świecie, który dzisiaj już nie istnieje.

Dzisiaj chyba każdy z nas rozpoznaje portret Juliusza Cezara albo Nerona. Podobnie jak Kaligulę i Klaudiusza. Ale są również tacy rzymscy cesarzowie, którzy nie są rozpoznawalni, a w historii odegrali dużą rolę. Do takich należy np. Aleksander Sewera. Z postacią tą wiążą się pikantne plotki. Miał on bowiem zbyt bliskie relacje z własną matką. Jego trumnę odnaleziono w Libanie w 1837 roku. Ale czy na pewno to był jego grób? I czy na pewno pozostali znani władcy zostali prawidłowo zidentyfikowani?

?        Czy zastanawialiście się dlaczego przez wiele wieków artyści przedstawiali postacie Cesarzy tak licznie i na różne sposoby?

?        Czy wiecie, że obok postaci biblijnych, świętych , pogańskich bogów i bogiń to właśnie wizerunek rzymskich cesarzy są najczęściej na obrazach, kałamarzach, świecznikach a nawet na oparciach krzeseł?

?        Czym są srebrni cezarowie i dwanaście, zagadkowych pater?

?        Jak dzisiaj wykorzystuje się zdobytą wiedzą w sztuce czy teatrze?

Jeśli zastanawiacie się co kupić na prezent komuś bliskiemu to polecam właśnie ,,Dwunastu Cesarzy". Myślę, że każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie i rozwinie wiedzę o starożytnym Rzymie. Książka posiada liczne ilustrację przedstawiające różne dzieła sztuki. Pod każdym zdjęciem znajduje się szczegółowy opis tego co na nim jest przedstawione.

Książka na pewno jest skarbnica wiedzy o starożytnym Rzymie, o nowych odkryciach jak również o tym jak ludzie w poszczególnych erach spostrzegali Cesarzy. I nie tylko przedstawicieli męskiej płci narodu, ale również jest wspomniane w niej o kobietach.

Link do opinii
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-12-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Można powiedzieć, że cesarze rzymscy są wciąż żywi. Często pojawiają się w kulturze - przede wszystkim w filmach, ale także książkach, bajkach, komiksach czy też w reklamach i karykaturach. Chyba każdy kojarzy podobiznę Juliusza Cezara, być może za sprawą ,,Asterixa i Obelixa". Pozostali cesarze, także nie zostali zagubieni w odmętach czasu.

 

To książka o historii, sztuce, szeroko pojętej kulturze. Mimo to jest to pozycja, która wciąga swoją treścią. Zawiera wiele naprawdę ciekawych informacji. Dzięki niej dowiecie się np. dlaczego dotąd nie ustalono okresu powstania niektórych zabytków oraz dlaczego naukowcy potrafią być bardzo rozbieżni w szacunkach. 

 

Ten tytuł opowiada o wpływie starożytnych podobizn cesarzy na późniejszą i teraźniejszą sztukę czy też przedstawienia różnych polityków czy ludzi u władzy.

 

Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Na pewno nie da się nudzić podczas lektury.

 

Link do opinii
Inne książki autora
Religie Rzymu
Mary Beard0
Okładka ksiązki - Religie Rzymu

Książka prezentuje całkowicie odmienne od dotychczasowych spojrzenie na przeszło tysiącletnią historię życia religijnego Rzymu: od założenia Miasta, przez...

SPQR. Historia starożytnego Rzymu
Mary Beard0
Okładka ksiązki - SPQR. Historia starożytnego Rzymu

Zaskakująca, napisana ze swadą historia starożytnego Rzymu. SPQR to skrót, którym Rzymianie określali swoje państwo: Senatus PopulusQue Romanus (senat...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Opowieść Północna
Szymon Krug
Opowieść Północna
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy