Dwunastu cesarzy. Przedstawienia władzy od starożytności do czasów nowożytnych

Fascynująca opowieść autorki bestsellera SPQR: Historia starożytnego Rzymu o tym, jak wizerunki rzymskich autokratów od przeszło dwóch tysięcy lat wpływają na sztukę, kulturę i reprezentacje władzy.

Jak wygląda oblicze władzy? Kto i dlaczego zostaje upamiętniony w sztuce? Jak reagujemy na pomniki polityków, których nie darzymy aprobatą? W niniejszej książce -- na tle dzisiejszych ,,wojen z pomnikami" -- Mary Beard snuje opowieść o tym, jak portrety bogatych, potężnych i sławnych zachodniego świata były kształtowane przez wizerunki władców rzymskich, zwłaszcza ,,dwunastu cesarzy": od bezwzględnego Juliusza Cezara po znęcającego się nad muchami Domicjana. Autorka zadaje pytania, dlaczego ci zbrodniczy autokraci odgrywali tak wielką rolę w sztuce od starożytności po czasy obecne, kiedy karykaturzyści wciąż przedstawiają nieszczęsnych przywódców jako Neronów muzykujących podczas pożaru Rzymu.

Podkreśliwszy znaczenie cesarskich portretów w polityce rzymskiej, Beard w tej bogato ilustrowanej książce prowadzi czytelnika przez dwa tysiące lat historii sztuki i kultury; oferuje świeże spojrzenie na dzieła artystów od Memlinga i Mantegni, a także pokoleń tkaczy, ebenistów, złotników, rytowników i ceramików. Śledzimy zaskakującą historię zamieniania tożsamości płynącego z niewiedzy lub celowych błędnych identyfikacji, fałszerstw i nierzadko ambiwalentnych przedstawień władzy.

Od dokonanej przez badaczkę rekonstrukcji wspaniałej, nieistniejącej już Sali Cesarzy Tycjana po jej reinterpretację słynnych cezariańskich tapiserii Henryka VIII - Dwunastu cesarzy przedstawia zawiłe losy jednych z najbardziej ambitnych i niepokojących portretów władzy, jakie stworzono.

Informacje dodatkowe o Dwunastu cesarzy. Przedstawienia władzy od starożytności do czasów nowożytnych:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2022-11-22
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: Twelve Caesars

Kup książkę Dwunastu cesarzy. Przedstawienia władzy od starożytności do czasów nowożytnych

Dwunastu cesarzy. Przedstawienia władzy od starożytności do czasów nowożytnych - opinie o książce

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2022-12-02, Ocena: 5, Przeczytałem,

[współpraca reklamowa]: Dom Wydawniczy Rebis

,,Dwunastu Cesarzy" chociaż nie jest powieścią akcji ani dobrym romansem historycznym, to wciąga od pierwszych stron. Informacje w niej zawarte są przekazane prostym językiem, dzięki czemu tę książka pochłania się. Każda strona ujawnia tajemnice i nowe odkrycia związane z bardziej lub mniej znanymi rzymskimi Cesarzami. Styl pisania Mary Beard jest czasami żartobliwy przez co lektura nie tylko uczy, ale i bawi.

Autorka od 40 lat bada wnikliwie życie starożytnych władców Rzymu. Ich pieśni, słowa. Analizuje podstawę ich władzy. W tym czasie wiele się nauczyła o świecie, który dzisiaj już nie istnieje.

Dzisiaj chyba każdy z nas rozpoznaje portret Juliusza Cezara albo Nerona. Podobnie jak Kaligulę i Klaudiusza. Ale są również tacy rzymscy cesarzowie, którzy nie są rozpoznawalni, a w historii odegrali dużą rolę. Do takich należy np. Aleksander Sewera. Z postacią tą wiążą się pikantne plotki. Miał on bowiem zbyt bliskie relacje z własną matką. Jego trumnę odnaleziono w Libanie w 1837 roku. Ale czy na pewno to był jego grób? I czy na pewno pozostali znani władcy zostali prawidłowo zidentyfikowani?

?        Czy zastanawialiście się dlaczego przez wiele wieków artyści przedstawiali postacie Cesarzy tak licznie i na różne sposoby?

?        Czy wiecie, że obok postaci biblijnych, świętych , pogańskich bogów i bogiń to właśnie wizerunek rzymskich cesarzy są najczęściej na obrazach, kałamarzach, świecznikach a nawet na oparciach krzeseł?

?        Czym są srebrni cezarowie i dwanaście, zagadkowych pater?

?        Jak dzisiaj wykorzystuje się zdobytą wiedzą w sztuce czy teatrze?

Jeśli zastanawiacie się co kupić na prezent komuś bliskiemu to polecam właśnie ,,Dwunastu Cesarzy". Myślę, że każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie i rozwinie wiedzę o starożytnym Rzymie. Książka posiada liczne ilustrację przedstawiające różne dzieła sztuki. Pod każdym zdjęciem znajduje się szczegółowy opis tego co na nim jest przedstawione.

Książka na pewno jest skarbnica wiedzy o starożytnym Rzymie, o nowych odkryciach jak również o tym jak ludzie w poszczególnych erach spostrzegali Cesarzy. I nie tylko przedstawicieli męskiej płci narodu, ale również jest wspomniane w niej o kobietach.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-12-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Można powiedzieć, że cesarze rzymscy są wciąż żywi. Często pojawiają się w kulturze - przede wszystkim w filmach, ale także książkach, bajkach, komiksach czy też w reklamach i karykaturach. Chyba każdy kojarzy podobiznę Juliusza Cezara, być może za sprawą ,,Asterixa i Obelixa". Pozostali cesarze, także nie zostali zagubieni w odmętach czasu.

To książka o historii, sztuce, szeroko pojętej kulturze. Mimo to jest to pozycja, która wciąga swoją treścią. Zawiera wiele naprawdę ciekawych informacji. Dzięki niej dowiecie się np. dlaczego dotąd nie ustalono okresu powstania niektórych zabytków oraz dlaczego naukowcy potrafią być bardzo rozbieżni w szacunkach.

Ten tytuł opowiada o wpływie starożytnych podobizn cesarzy na późniejszą i teraźniejszą sztukę czy też przedstawienia różnych polityków czy ludzi u władzy.

Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Na pewno nie da się nudzić podczas lektury.

Religie Rzymu
Mary Beard0
Okładka ksiązki - Religie Rzymu

Książka prezentuje całkowicie odmienne od dotychczasowych spojrzenie na przeszło tysiącletnią historię życia religijnego Rzymu: od założenia Miasta, przez...

SPQR. Historia starożytnego Rzymu
Mary Beard0
Okładka ksiązki - SPQR. Historia starożytnego Rzymu

Zaskakująca, napisana ze swadą historia starożytnego Rzymu. SPQR to skrót, którym Rzymianie określali swoje państwo: Senatus PopulusQue Romanus (senat...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;