Dyskretny bohater

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-11-03
ISBN: 978-83-240-3180-1

Don Rigoberto i jego zmysłowa Lukrecja jak zawsze spędzają całe dnie w łóżku, nie wiedzą więc nic o niewidzialnym przyjacielu ich syna. Sierżant Lituma prowadzi śledztwo w sprawie szantażowania lokalnego przedsiębiorcy, walczącego nie tylko o dobre imię, ale i o kochankę, za którą oddałby życie. W zupełnie innej części Peru pewien biznesmen płata wszystkim szatańskiego figla. Jego synowie nie cofną się przed niczym, by przejąć majątek, a on - w objęciach innej kobiety - tworzy perfidny plan zemsty.

Kup książkę Dyskretny bohater

Opinie o książce - Dyskretny bohater

Avatar użytkownika - fridanna
fridanna
Przeczytane:2015-02-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2015 , Mam,
Akcja powieści rozgrywa się w Peru - w centrum Piury. Właściciel firmy transportowej - Felicito Yanaque - jest szantażowany przez tajemniczego złoczyńcę malującego na listach pajączki. Symultanicznie, w Limie, rozgrywają się inne wydarzenia. Ismael Carrera, właściciel firmy ubezpieczeniowej, chce rozprawić się ze swoimi niewdzięcznymi synami i prosi swojego przyjaciela Don Rigoberto o niezwykłą przysługę. Tymczasem ten ostatni zmaga się z problemami własnego syna - Fonista, który nieustannie opowiada o spotkaniach z tajemniczym mężczyzną. Dzieło Mario Vargas Llosy to z pewnością dobrze "skrojona" lektura, ale nie zachwyciła mnie. Być może dlatego, że w połowie książki rozwiązałam uknutą intrygę. Z pewnością warto jednak docenić niesamowity kunszt pisarski, bogaty język i wspaniale oddaną atmosferę Peru.
Jest mistycznie, relaksacyjnie, refleksyjnie, gorąco, seksownie. Llosa podczas czytania uruchamia wszystkie możliwe receptory wyobraźni tak, że czytelnik ucztuje w towarzystwie doskonale znanych z poprzednich powieści bohaterów. Dla mnie to zawsze wielka przyjemność i tak było też tym razem.
,,Dyskretny bohater" bez wątpienia należy do tych książek, z którymi chce się spędzać jak najwięcej wolnego czasu. Momenty pełne relaksu i przyjemności z czytania intryg snutych na peruwiańskich ulicach. Nie zawiodłam się, choć wcale nie podejrzewałam, że tak będzie. Jeśli miałabym porównywać, książka miejscami przypominała mi ,,Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki", ale tylko ze względu na erotyczne sceny, które rozpalały moje zmysły.
Llosa w swoim dorobku ma różne książki. Cięższe w odbiorze i te lżejsze, jak ,,Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki". Do tych przyjemnych, dostarczających relaksu zaliczyłabym też ,,Dyskretnego bohatera", bo pełno tu upalnej erotyki i intryg, w które przyjemnie się wchodzi i rozwiązuje pod koniec fabuły. Miło spędzony czas.
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2014-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Don Rigoberto zbliża się do emerytury i chciałby spędzić ją w świętym spokoju, zajmując się tylko czytaniem książek i słuchaniem muzyki. Felícito z kolei marzy tylko o braku problemów i szczęściu u boku pięknej Mabel. Niestety, żadnemy z nich nie jest dane spełnienie życzeń. Mimo, że żyją spokojnie i z dala od kłopotów, kryminalny półświatek upomni się i o nich. „Dyskretny bohater” to świetna, porywająca książka, pełna zaskakujących zwrotów akcji i splotów wydarzeń. Trudno się od niej oderwać i trudno o niej zapomnieć.
Avatar użytkownika - TresE
TresE
Przeczytane:2014-11-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Nazwisko autora pewnie mówi samo za siebie. Jest to niezwykle wciągająca i pełna nieoczywistości powieść, napisana świetnym językiem, ze znakomitym tłumaczeniem. Serdecznie polecam
Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2014-11-08, Ocena: 6, Przeczytałem,
Książki Peruwiańczyka są w moim odczuciu bardzo różne i podobają mi się czasem mniej a czasem bardziej. Niespecjalnie podobał mi się „Gawędziarz”, natomiast bardzo ujęło mnie „Marzenie Celta”. Najnowsza powieść będzie znajdować w moim osobistym rankingu w grupie udanych książek. Choć głównym wątkiem opowieści jest sprawa kryminalna, narracja utrzymana jest w lekkim tonie, a zwroty akcji są zachwycające. Dynamika historii sprawia, że czyta się ją praktycznie jednym tchem. Nie jest jednak tak, że trafił się nam – jak przeczytałam w innej recenzji – drugi Mendoza. Jeśli się zastanowić na wydźwiękiem całej książki i poważnymi problemami w niej zawartymi, Llosa zyska przewagę. Polecam!
Avatar użytkownika - Italia
Italia
Przeczytane:2014-11-04, Ocena: 6, Przeczytałem,
Autor serwuje wyśmienitą mieszankę tajemnic, namiętności i zemsty, gdzie miłość i zdrada noszą jedno imię. Tym samym, książka niezwykle emocjonuje, wywołując raz strach i niepokój, a raz - wzruszenie.
Avatar użytkownika - Studentka
Studentka
Przeczytane:2014-10-31, Ocena: 5, Przeczytałem,
,,Dyskretny bohater" to soczysty język, sensacyjne historie ,,z pieprzykiem", melodramatyczna konwencja i sentymentalny romans z zaskakującym zakończeniem. Poza tym, najnowsza książka Mario Vargasa Llosy napisana jest z literackim polotem, przez co łatwo i szybko się ją czyta.
Avatar użytkownika - mama_kazala
mama_kazala
Przeczytane:2015-04-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2015-01-27, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - JustynaW
JustynaW
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, www.owcazksiazka.pl,
Avatar użytkownika - pinczerakapinczp
pinczerakapinczp
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 5, Przeczytałem,
Dzielnica występku
Mario Vargas Llosa0
Okładka ksiązki - Dzielnica występku

Quique ma wszystko: kochającą żonę, dobrze prosperujący biznes, zaufane grono przyjaciół. Prowadzi życie idealne do chwili, kiedy w jego gabinecie pojawia...

Jak ryba w wodzie
Mario Vargas Llosa0
Okładka ksiązki - Jak ryba w wodzie

Noblista sam o sobie. Mario Vargas Llosa nigdy nie był grzecznym chłopcem. W swojej autobiografii i bez cenzury pisze o wybrykach młodości, szalonych...

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś