Dzban ciotki Becky

Przez całe lata rodziny Darków i Penhallowów związane były ze sobą małżeńskimi więzami. Czasem zrobiliby dla siebie wszystko, czasem walczyli ze sobą na śmierć i życie. Lecz prawdziwa burza nadchodzi, gdy umiera ciotka Becky, głowa klanu. W testamencie zapisała komuś z rodziny swój drogocenny dzban, ale nazwisko szczęśliwca, który wejdzie w jego posiadanie, zostanie ogłoszone dopiero za rok. W ciągu tych dwunastu miesięcy magia dzbanu sprawi, że członkowie klanu przejdą niesamowite przemiany: ci, którzy byli skłóceni od lat, pogodzą się; inni – zaczną szukać nowych ścieżek życia… Ale i tak wszyscy będą zaskoczeni, gdy wola ciotki Becky zostanie w końcu ogłoszona…

Informacje dodatkowe o Dzban ciotki Becky:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: A Tangled Web
Tłumaczenie: Ewa Fiszer

Kup książkę Dzban ciotki Becky

Dzban ciotki Becky - opinie o książce

W pajęczynie życia (inny tytuł: Dzban ciotki Becky)
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:1995-07-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Chcę mieć, Książki na długi wieczór,
Dość późno przeczytałam tę powieść, ale okazało się, że z "Lucy Maud Montgomery nie wyrasta się". Poza tym treść tej powieści jest nieco inna niż tych, które czytałam jako nastolatka, bardziej dojrzała, wielowątkowa. Tak jak poprzednie - mądra, wzruszająca.
Avatar użytkownika - barbara211
barbara211
Przeczytane:2011-11-03,
L.M. Montgomery opowiadając historię rodziny Darków i Penhallowów, czekających po śmierci cioci Becky na rozwiązanie tajemnicy swego testamentu przenosi nas w świat, w którym odnajdujemy w bohaterach wiele naszych własnych cech. Przy tym czyni to w charakterystyczny dla siebie sposób, powodując że czujemy się tam bardzo dobrze. Jak każdą książkę tej autorki - szczerze polecam nie tylko młodym, ale także tym ciut starszym
Wiele osób twórczość Lucy Maud Montgomery kojarzy przede wszystkim z cyklem przygód Ani z Zielonego Wzgórza. Też tak miałam do momentu, w którym trafiłam na książkę W pajęczynie życia. Książka została również wydana w Polsce pod tytułem Dzban ciotki Becky. Jest to bardzo sprawnie napisana powieść obyczajowa z tematem przewodnim, którym jest dzban. Wszyscy marzą, iż go odziedziczą. Opisana historia znakomicie oddaje ludzie charaktery, wady i zalety w okresie próby oraz to, jak niektórzy dostają ,,małpiego rozumu" na same słowa: testament oraz dziedziczenie.

Umierająca ciotka Becky umiejętnie podgrzewała atmosferę, rozgrzebywała osobiste sekrety członków bliższej i dalszej rodziny. Złośliwości, zjadliwe słowa, okrutne i przykre uwagi łamiące serce, szyderstwa zatruwające dusze lub wystawiające na pośmiewisko, w tym sławetna cioteczka Becky osiągnęła mistrzostwo. Nie dziwota, że nikt za życia za nią nie przepadał, no ale jak już leżała na łożu śmierci i tylko od niej zależało, kto odziedziczy dzban... każdy na swój sposób się poświęcał i udawał, że zaistniała sytuacja nie robi na nim wrażenia.

Ostatnią złośliwością, jaką zaserwowała ciotka swojemu klanowi, był testament, w którym dopiero po roku od daty śmierci zostanie ujawniona osoba, która odziedziczy cenną rodzinną pamiątkę. W kręgach najbliższych zaczęły się dziać rzeczy niezwykłe i niesłychane. Każdy postanowił się starać na swój sposób, by przez rok zasłużyć na dzban. Kto ostatecznie go otrzyma? A może to jeszcze jeden z niewybrednych żarcików ciotki?

Plejada interesujących i różnorakich postaci, ciekawe sytuacje, płynny styl Montgomery, ploteczki, tajemnice, płytkie miłostki, rzeki zawiści, szczypta uszczypliwego humoru oraz samo zakończenie sprawiło, że miło spędziłam czas przy lekturze, a Autorka przestała być przeze mnie kojarzona tylko z Anią Shirley.

Avatar użytkownika - MagdaMc
Przeczytane:2015-07-13, Przeczytałam,
Dorosłe życie Emilki
Lucy Maud Montgomery0
Okładka ksiązki - Dorosłe życie Emilki

Emilka wie już, że tylko zawód pisarki przyniesie jej szczęście i nie wyobraża sobie życia bez tworzenia. Nie może również zapomnieć o ukochanym...

Jana ze Wzgórza Latarni
Lucy Maud Montgomery0
Okładka ksiązki - Jana ze Wzgórza Latarni

Pełna ciepła opowieść o tym, że marzenia się spełniają i w każdym z nas drzemie wielka siła – trzeba tylko wiary i miłości, aby ją rozpoznać.Jedenastoletnia...