Dziedziczka Cieni

Tytuł oryginału: Heir to the Shadows
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Barbara Jarząb

Tom 2 cyklu Czarne Kamienie

Od stuleci Krwawi czekali na przybycie Czarownicy, wcielenia magii, ale Jaenelle, młodą dziewczynę, wybraną na mocy przepowiedni, dręczą toczące się wokół niej walki, nie wszyscy bowiem oczekują jej jako zbawczyni.

Niektórzy odrzucają ją jako żywy mit lub nie chcą uwierzyć w jej istnienie, inni pragną uczynić z niej marionetkę, by wykorzystać jej moc do własnych celów. Tylko czas i miłość opiekunów Jaenelle były w stanie uleczyć jej fizyczne rany, lecz umysł, wciąż kruchy i delikatny, z trudem może ochronić ją przed koszmarnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Nic jednak nie uchroni jej przed przeznaczeniem a a dzień rozrachunku jest coraz bliższy.

Gdy powrócą wspomnienia... gdy jej magia dojrzeje, gdy będzie zmuszona pogodzić się z losem... Tego dnia mroczne Królestwa dowiedzą się, co to znaczy być rządzonym przez Czarownicę.

Kup książkę Dziedziczka Cieni

Avatar użytkownika - gocha
gocha
Akcja Dziedziczki cienia rozpoczyna się dwa lata po wydarzeniach opisanych w Córce Krwawych. Wtedy to mała Czarownica została mocno skrzywdzona, konsekwencją czego była dwuletnia śpiączka. Starania przyjaciół i przybranego ojca - Saetana (czyli Władcy Piekieł) zaowocowały przebudzeniem naszej bohaterki. Jednak Jaenelle nie jest już beztroską dziewczynką – koszmarne doświadczenia sprawiły, że dorosła, a jej moc nabrała mocno złowróżebnego wymiaru. Saetan podejmuje starania o „adopcję” Czarownicy, by móc ją chronić i kontynuować jej nauczanie. W tym tomie powraca także wątek nieślubnych synów Saetana, którzy dokładają starań, by zapewnić niezwykłej dziewczynce bezpieczeństwo. Rzecz jasna, złowrogie siły nie zaprzestają swoich knowań i Czarownica musi mieć się na baczności nie tylko przed starymi wrogami, ale także przed nowymi. Szkolenie nie przebiega w odcięciu od świata, toteż nasza bohaterka widzi, jak zaczynają się tworzyć różne stronnictwa, a sieć różnego rodzaju intryg gęstnieje. Saetan i jego przyjaciele muszą uważać na swoje kroki, gdyż są nieustannie obserwowani, a grozi im nie tylko odebranie prawa do wychowania małej Czarownicy, ale także śmierć. Jak się bowiem okazuje, w Piekle też można zostać zabitym. Bishop tym razem zdecydowała się na złagodzenie swojej wizji, kładąc akcent na wartości i uczucia pozytywne. Ciągle mamy do czynienia z mrocznym ...

Avatar użytkownika - heautoskop
heautoskop
"Dziedziczka Cieni" to drugi tom "Trylogii Czarnych Kamieni" Anne Bishop. Kontynuuje on historię zainicjowaną w "Córce Krwawych", zmienia nieznacznie styl samej powieści, jednak powiela większość rozwiązań swojej poprzedniczki.Główną bohaterką całego cyklu jest Jaenelle. Nazywana czasem przez pozostałych bohaterów "żywym mitem" jest ona spełnieniem starej przepowiedni, według której na Terytoriach, po latach ucisku, niesprawiedliwości i terroru pojawi się Czarownica o niespotykanej sile. To właśnie ona dokonać ma przewrotu i w ten sposób przywrócić oczekiwany przez wszystkich ład i porządek. No, przynajmniej ład i porządek oczekiwany przez wszystkich uciśnionych i zagrożonych, bo - rzecz to całkiem normalna - uciskający wcale takich zmian nie pragną.Jak w każdej przepowiedni, tak i tutaj jest pewne przemilczenie. Swego rodzaju drobny druczek dopisany na samym dole dokumentu, którego już nikt nie czyta aż nie jest za późno i staje się przed nieodwracalnymi konsekwencjami. Jaenelle rzeczywiście jest zapowiadaną czarownicą o wielkiej mocy, ale jednocześnie jest małą, zupełnie tej mocy nie świadomą, nie mówiąc o opanowaniu, siedmioletnią dziewczynką. "Trylogia Czarnych Kamieni" to zapis pojawienia się, rozwoju i stopniowego zdobywania siły i możliwości do wypełnienia przeznaczenia.W drugiej części w dużej mierze towarzyszyć będziemy Jaenelle. Właściwie dopiero w tym tomie ...

Opinie o książce - Dziedziczka Cieni

Avatar użytkownika - pierzu2
pierzu2
Przeczytane:2015-12-03, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Dobra kontynuacja. Zakochałam się w serii.
Avatar użytkownika - Luciria
Luciria
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Jaenelle jest już nastolatką. Po wydarzeniach kończących ,,Córkę Krwawych" dochodzi do siebie pod opiekuńczymi skrzydłami Wielkiego Lorda Piekła oraz przyjaciół, których poznaliśmy w pierwszej części. W trakcie drugiej części poznajemy dalsze losy Daemona Sadiego, Lucivara Yaslany oraz reszty bohaterów. Pojawiają się również nowe, równie zajmujące postacie i światy. Bishop postawiła samej sobie poprzeczkę nieco wyżej. Historia wciąga jeszcze bardziej, nie pozwalając odejść ani na krok (dosłownie!). Autorka pisze w sposób cudowny, nie sposób zarzucić jej braku talentu. O ile to możliwe wykreowane postacie są jeszcze bardziej fascynujące, krainy przesycone magią. Warto sięgnąć, zostaje w pamięci na lata.
Avatar użytkownika - roksana85
roksana85
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Jeśli przeczytałeś część pierwszą i Cię zachwyciła to już ta część Cię tak wchłonie żę zapomnisz o wszystkim aż jej nie skończysz :)
Avatar użytkownika - eren_neko
eren_neko
Przeczytane:2009-06-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Drugi tom mojej ulubionej serii. Znacząco polecam
Avatar użytkownika - andziagandzia
andziagandzia
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Kolejna świetna książka tej autorki! Polecam !
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, fantastyka, SF,
Drugi tom jest jeszcze bardziej wciągający i posiada jeszcze więcej wesołych sytuacji. Seatan został opiekunem Jaenelle. Jednakże Rada ma co do niej inne plany. Dzięki rosnącej mocy bohaterki udaje im się iść na kompromis. Jednakże Hekatah cały czas knuje plany względem niej. Dorothea też nie jest lepsza. Przez to wszystko sama końcówka jest zaskakująca.

Po pierwszym tomie musiałam trochę odpocząć od mrocznego klimatu cyklu ale w końcu wróciłam by poznać dalsze losy Jaenelle i jej przyjaciół.

W pierwszym tomie Jaenelle doznała olbrzymiej krzywdy. Tylko czas i miłość jej opiekunów były w stanie uleczyć jej fizyczne rany, lecz umysł, wciąż kruchy i delikatny, z trudem może ochronić ją przed koszmarnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Nic jednak nie uchroni jej przed przeznaczeniem a a dzień rozrachunku jest coraz bliższy. Gdy powrócą wspomnienia... gdy jej magia dojrzeje, gdy będzie zmuszona pogodzić się z losem...

Zacznijmy od tego, że w tym tomie Saetan SaDiablo ma olbrzymi problem. Wprawdzie Jaenelle powoli wraca do zdrowia ale jak zapanować nad hordą młodych Czarownic i Wojowników, gdy do drzwi pałacu dobijają się centaury a na trawniku pasą się jednorożce...Na szczęście w Kaeleer pojawia się Lucivar Yaslana, półkrwi Eyrieńczyk, Książę Wojopwników.

Lucivara poznajemy już w pierwszym tomie. Niepokorny, za poważne przewinienie trafia do kopalni. W tej części, wskutek podstępnej intrygi uwierzył w to, że to Daemon zabił Jaenelle. Gnany żądzą zemsty ucieka by pomścić jej śmierć lecz nie jest w stanie zabić brata. Postanawia skończyć ze swoim życiem ale nawet to nie jest mu dane. Zamiast tego trafia do Kaeleer, gdzie odnajduje wszystko, czego pragnął. I mocno przyczynia się do powrotu Jaenelle do zdrowia. I jako jedyny nie boi się stawić jej czoła.

Lucivar wyrasta na głównego bohatera tej części, jest wszędzie tam, gdzie jest potrzebny. Jednak Saetan pamieta o Daemonie i próbuje go wyrwać z Wykrzywionego Królestwa, gdzie tkwi tamten przekonany o swojej straszliwej winie.

Po raz kolejny pisarka pokazuje nam jak bardzo ważne są więzi rodzinne, przyjacielskie. Sami nie zdziałamy nic. I widzimy też do czego zdolni są ludzie pragnący osiągnąć swój cel.

Kolejny tom czytało mi się dużo lepiej niż poprzedni. Może dlatego, że przyzwyczaiłam się do stylu autorki. Chociaż dużo w tym zakresie dały humorystyczne wątki zmagań Saetana z przyjaciółmi Jaenelle. Nieraz roześmiałam się w głos. Z dużą uwagą śledziłam historię Jaenelle i innych bohaterów cyklu. Zakończenie jest dość ciekawe. Po trochu spodziewałam się takiego obrotu sprawy ale i tak zostałam zaskoczona. Nie mogę doczekać się, by poznać ich dalsze losy. Polecam wszystkim.

Kontynuacja "Córki Krwawych" rozgrywa się mniej więcej dwa lata po dramatycznych wydarzeniach z części pierwszej. W tej książce dużo lepiej i bliżej poznajemy samą Janelle, która po wyjściu ze śpiączki i zablokowaniu w pamięci traumatycznych wspomnień, wchodzi w burzliwy okres dojrzewania, doprowadzając do wyczerpania nerwowego swoją przybraną rodzinę. Dziewczynka staje się coraz bardziej świadoma swych umiejętności, a także lepiej rozumie wszelkie zawirowania polityczne dookoła jej osoby. Jak pierwsza część była dość brutalna i przeplatana dziwacznymi wątkami erotycznymi, tak druga bardziej skupia się na życiu domowym, szkole i przyjaciołach zwykłej nastolatki. Bardzo brakowało mi Daemona, ale rozumiem sens jego wyekspediowania poza granice opowieści. W tym trudnym wieku bezpieczniej dla Janelle było mieć przy sobie brata niż ukochanego. Ale na wszystko przyjdzie pora. :-)

Avatar użytkownika - grupa0
grupa0
Przeczytane:2018-04-15, Ocena: 6, Przeczytałem,

Świetna!!!!

Rozwinięcie wątków z tomu pierwszego. Przede wszystkim poznajemy coraz lepiej samą Karneolem i "jej bliskich". Nie brakuje akcji ale pojawia się także dużo sytuacji z poczuciem humoru! Podejście do magii, szczególnie do przywoływania i "znikania" przedmiotów fenomenlne-przydaloby się w życiu codziennym ;)

Szczerze polecam!!

Avatar użytkownika - AsiaSobieraj