Dzieła zebrane tom 13. Korespondencja vol. 2. 1967-1975

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2019-12-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Dwie legendarne postaci XX wieku i ich nigdy dotąd niepublikowane listy.

Niezwykła, obejmująca ponad 50 lat, korespondencja Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Giedroycia wreszcie w postaci książkowej.

Pasjonująca opowieść o polskiej kulturze i współczesnej historii z dwiema wielkimi osobowościami na pierwszym planie i plejadą barwnych postaci drugoplanowych.

Zakończenie roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zwieńczone jest premierą drugiego tomu jego korespondencji z Jerzym Giedroyciem - relacji intymnej choć zdystansowanej, pełnej szczegółów z prywatnego życia polskiej elity intelektualnej czasów PRL-u.

Herbert, Mrożek, Brodski, Miłosz, Kołakowski, Tyrmand, Czapski, Słonimski, Stomma... W Korespondencji Herlinga-Grudzińskiego z Giedroyciem przewijają się najważniejsze dla polskiej kultury i polityki XX wieku nazwiska. Perspektywa emigracji, ale też ograniczeń nakładanych przez cenzurę daje obraz nieustannej walki o wolność i podtrzymanie narodowego dziedzictwa.

Pomimo że nigdy nie zrezygnowali z oficjalnej formy listów, w ich korespondencji odnaleźć można głębokie zaufanie i zażyłość. Relacja pisarza i wydawcy polegała również na wymianie informacji oraz poglądów na temat najważniejszych wydarzeń z historii świata, Europy, ale przede wszystkim Polski: październik 1956, marzec 1968, grudzień 1970, wybór papieża Polaka, rodzenie się Solidarności, stan wojenny, zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki, upadek komunizmu, wreszcie pierwsze lata transformacji ustrojowej, kiedy światopoglądowe różnice ostatecznie doprowadziły do zerwania wieloletniej i wydawało się niezniszczalnej przyjaźni. W jej dramatycznym zakończeniu możemy uczestniczyć niemal na żywo na kartach ostatnich listów, tak jak wcześniej śledzimy narodziny, kształtowanie się i zacieśnianie tej niezwykłej więzi.

Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcieliby poznać życie polskiej elity intelektualnej lat 60. i 70. od podszewki!

Korespondencja Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Giedroycia ukaże się w trzech wolumenach w ramach krytycznego wydania Dzieł zebranych Herlinga-Grudzińskiego pod redakcją Włodzimierza Boleckiego:

wolumen pierwszy obejmuje lata 1944-1966

wolumen drugi obejmuje lata 1967-1975

wolumen trzeci obejmuje lata 1976-1996.

Tagi: Dzienniki pamiętniki i listy

Kup książkę Dzieła zebrane tom 13. Korespondencja vol. 2. 1967-1975

Opinie o książce - Dzieła zebrane tom 13. Korespondencja vol. 2. 1967-1975

Dzieła zebrane tom 12. Korespondencja vol. 1. 1944-1966
Jerzy Giedroyć0
Okładka ksiązki - Dzieła zebrane tom 12. Korespondencja vol. 1. 1944-1966

Dwie legendarne postaci XX wieku i ich nigdy dotąd niepublikowane listy. Niezwykła, obejmująca ponad 50 lat, korespondencja Gustawa Herlinga-Grudzińskiego...

Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;