Dziennik. Tom VI: 1990-2001

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2019-08-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788308068755
Liczba stron: 1060

Ocena: 0 (0 głosów)

W stulecie urodzin Jana Józefa Szczepańskiego - szósty i ostatni tom wielkiego dzieła pisarza

Dziennik wybitnego prozaika polskiego, Jana Józefa Szczepańskiego, obejmujący lata 1945-2002, to nie tylko dzieło literackie o wyjątkowych walorach artystycznych, ale także rzecz o wybitna pod względem dokumentalno-poznawczym, bo portretująca cały okres powojenny do końca 2001 roku. Jan Józef Szczepański pokazuje, jak wielowarstwowe i barwne było życie w czasach powszechnie uważanych za szare i monotonne.

Szósty, ostatni tom jest świadectwem mniej już intensywnej aktywności Jana Józefa Szczepańskiego, a stopniowo staje się przejmującym zapisem odchodzenia i podsumowań: pisarz wspomina zmarłych przyjaciół, żegna się z życiem, pisarstwem, domem w Kasince. Ostatni wpis w dzienniku nosi datę 29 grudnia 2001 roku, pisarz żył potem jeszcze kilkanaście miesięcy, zmarł w Krakowie 20 lutego 2003 roku.

,,Wiek dwudziesty to w literaturze polskiej wiek wielkich dzienników - Gombrowicza, Dąbrowskiej, Nałkowskiej, Herlinga-Grudzińskiego. Nieznany dotąd dziennik Jana Józefa Szczepańskiego staje teraz w ich rzędzie. Wyraziste, mocne i świetne pisarsko świadectwo obejmuje całe powojenne półwiecze - jest to olbrzymi fresk portretujący epokę i autoportret człowieka niepodległego duchowo, konsekwentnie broniącego swoich racji".

Tomasz Fiałkowski

Tagi: Dzienniki pamiętniki i listy

Kup książkę Dziennik. Tom VI: 1990-2001

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Dziennik. Tom VI: 1990-2001

Inne książki autora
Polska Jesień
Jan Józef Szczepański0
Okładka ksiązki - Polska Jesień

Opublikowana w połowie lat 50. Polska jesień Jana Józefa Szczepańskiego wydaje się wciąż jedną z najbardziej interesujących książek podejmujących...

Opowiadania dawne i dawniejsze
Jan Józef Szczepański0
Okładka ksiązki - Opowiadania dawne i dawniejsze

Zbiór zawiera opowiadania :"Wszarz", "Buty", "Gdzie nów zachodzi", "Knajpka przy torach", "Koniec legendy", "Błogosławione wody Lete", "Manekin", "Sizal"....

Zobacz wszystkie książki tego autora