Dziesięciu Murzynków

Wydawnictwo: HACHETTE
Data wydania: 2001 (data przybliżona)
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: b.d.
Liczba stron: 222
Tytuł oryginału: A N T HEN T HERE W ERE N ONE
Tłumaczenie: Chrząstowski Roman
Ilustracje: -

Ocena: 5.27 (22 głosów)

Dziesięć osób otrzymuje tajemnicze zaproszenie do spędzenia kilku dni w eleganckiej willi na Wyspie Murzynków. Po przybyciu na miejsce nie zastają gospodarza, odkrywają natomiast, że okoliczności, w jakich się tu znaleźli, są co najmniej zastanawiające. Podobnie jak dziecięcy wierszyk o znikających kolejno Murzynkach, który każdy z gości znajduje w przygotowanym dla siebie pokoju i który w tym kontekście brzmi niepokojąco. Kto z nich zniknie pierwszy? W jaki sposób? I kto jest reżyserem tej makabrycznej zabawy?

Kup książkę Dziesięciu Murzynków

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dziesięciu Murzynków

Avatar użytkownika - rozamajka
rozamajka
Przeczytane:2016-10-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
Moim zdaniem najlepsza książka autorki, na jaką do tej pory trafiłam. Do końca trzyma w napięciu, zaskakujące rozwiązanie. Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - flamenco88
flamenco88
Przeczytane:2016-05-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Przeczytane,
Rozwiązanie zagadki zaskakuje najmocniej!
Link do opinii
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2015-11-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Pani Christie to królowa. świetna powieść, porywająca i wciągająca. Przez cały czas głowkowałam i zastanawiałam się kto jest sprawcą, rozważałam w jaki sposób mogło się to wszytsko odbyć, nie udało mi się odgadnąć i to czyniło książkę tym bardziej interesujacą. Cieszę sie że autorka zamieściła na końcu rękopis przesłany do Scotlandyardu, to dopelniło opowieści.
Link do opinii
Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2013-10-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2013,
Tajemniczy właściciel wyspy. Tajemnicze oskarżenia. I zagadkowe zgony. Bohaterowie książki giną jeden po drugim. Od początku czytelnik zastanawia się, kim jest morderca. Wzajemna nieufność do współtowarzyszy niedoli. Koniec zaskakujący, gdyż jedna z martwych postaci "ożywa) na ostatnich stronach.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2014-06-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie czytelnicze 2014,

Zastanawiam się, czy jest ktoś, kto nie tyle nie przeczytał, co nie słyszał o Agacie Christie i jej bardzo sławnym detektywie Herkulesie Poirot.

Angielska pisarka Agatha Christie urodziła się w Torquay w 1890 roku, a zmarła w Wallingford w 1976 roku. Jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Jej książki zostały wydane w ponad miliardzie egzemplarzy w języku angielskim, a drugi miliard przetłumaczono na 45 języków obcych. W samej Francji sprzedano 40 milionów jej książek. Pisała również pod pseudonimem Mary Westmacott wydając kilka powieści obyczajowych, które również cieszyły się popularnością.

Stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw - amator panny Marple.

Jej książki cieszyły się i cieszą takim powodzeniem, że wiele z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wiele razy („Morderstwo w Orient Expressie”, „Śmierć na Nilu” czy „4.50 z Paddington”). Na podstawie jej książek powstały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe.

Czy trzeba czegoś więcej, aby sięgnąć po książkę tej słynnej autorki?

Dziesięciu Murzynków” to kryminał, który do końca trzyma czytelnika w takim napięciu, że trudno się oderwać od stron książki.

Osiem nieznanych sobie osób otrzymuje pisemne zaproszenie od niejakiego pana Owena do spędzenia kilku dni w jego luksusowo urządzonej wilii na Wyspie Murzynków. Kiedy zaproszeni goście zjawiają się w dniu wyznaczonym przez właściciela wyspy, okazuje się, że w rezydencji jest tylko małżeństwo zatrudnione przez pana Owena, ale samego gospodarza nie ma. Pierwszego dnia po kolacji, goście luksusowej willi zostają zaskoczeni, przez głos wydobywający się z płyty gramofonowej, oskarżający każdego z nich o spowodowanie śmierci innej osoby. Głos podaje nazwiska i dokładne daty, co wzbudza w grupie przyjezdnych niepokój. Nie mija wiele czasu, a w niewyjaśnionych okolicznościach umierają dwie osoby. Wzbudza to strach i nieufność wobec siebie, zwłaszcza po tym, jak goście pana Owena odkrywają w swoich pokojach wierszyk o dziesięciu Murzynkach, w którym w każdej kolejnej zwrotce jeden Murzynek odchodzi. Zaczyna się walka o przetrwanie, ale czy uda się komukolwiek przeżyć? Tego można się dowiedzieć po przeczytaniu książki.

Początek lektury przypomina trochę pierwsze strony innej powieści tej autorki „Morderstwo w Orient Expresie”. Wstępem jest przedstawienie każdej osoby i powodu, dla którego zdecydowała się ona skorzystać z zaproszenia pana Owena. Nie ma w niej słynnego detektywa Herkulesa Poirot, ale zagadka, w którą zostało wciągniętych dziesięć przypadkowych osób i sposób, w jaki próbują oni ją rozwikłać, jest równie interesująca jak w przypadku śledztw prowadzonych przez Poirot’a.

Jak zwykle autorka trzyma czytelnika w napięciu, przez całą powieść, tylko po to, aby na końcu przedstawić tak zaskakujące zakończenie, że trudno uwierzyć w to, aczkolwiek jest to bardzo prawdopodobne.

Charakterystyką powieści Agaty Christie jest właśnie fakt, że fabuła książki zaczyna się leniwie, żeby nie powiedzieć dość nudno, ale z każdym kolejnym rozdziałem rozbudza w czytelniku taką ciekawość, że nie można pozwolić sobie na oderwanie od treści, bo kończąc przeczytany rozdział czytelnik powtarza sobie „jeszcze jeden rozdział i…”.

Zdolność tworzenia wątków sensacyjnych, oraz intryg i tajemniczych spraw, postawiła autorkę na piedestale Królowej Kryminałów. Książki Agaty Christie, to nie są opasłe tomiska, to lektura na jeden, góra dwa wieczory.

Treść podzielona jest na rozdziały, które płynnie przekazują kolejne etapy historii i często prowadzonego śledztwa.

Polecam książkę, szczególnie miłośnikom kryminalnych zagadek, oraz tym, którzy lubią zatracić się na chwilę w lekkiej lekturze sensacyjnej. Agata Christie pisze bardzo wciągająco, aczkolwiek, tak jak wspomniałam wcześniej, to jest książka na jeden, góra dwa wieczory.

Link do opinii
Avatar użytkownika - patita1990
patita1990
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Tajemnicza wyspa, tajemniczy właściciel i 10, pozornie nieznajomych i niczym niepowiązanych ze sobą osób. Śmierci, jak z układanki, a jednak czytelnik ciągle zastanawia się dlaczego? kto zabija? Aż do ostatniej ofiary, kiedy popada w konsternację i zastanawia się, co autorka przede mną ukrywa? Najlepsza książka A.Christie, którą do tej pory przeczytałam, niesamowicie zbudowana atmosfera i niezwykle zaskakujące zakończenie, które świadczy o misternym i perfekcyjnie przygotowanym planie mordercy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - justa1001
justa1001
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Bardzo bardzo lubię. Pani Aghata zawsze zaskakuje zakończeniem. Co prawda po kilku jej książkach człowiek już tak jest to nastawiony na zaskoczenie, że przestaje być zaskoczony i bez problemu przewiduje zakończenie, ale mimo to książka bardzo mi się podobała. Zdecydowanie trzyma w napięciu do samego końca. bardzo podoba mi się i przeraża sam pomysł 10 osób na wyspie, znikających po kolei w niewyjaśnionych okolicznościach.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, 52 książki 2014,
Uważana za jedną z najlepszych książek autorki, "Dziesięciu Murzynków" na pewno odcina się od reszty. W pamięć zapada scena na skale, o którą rozbijają się fale w atmosferze zbliżającej się śmierci.
Link do opinii
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:1989-12-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 2012 i wcześniej,
"Dziesięciu Murzynków" Agathy Christie, dziś wydawanych pod tytułem "I nie było już nikogo" z pewnością ze względu na polityczną poprawność, czytałam jako pierwszą powieść kryminalną w swoim życiu w wieku wczesnonastoletnim. Pomimo tego, książka nie poruszyła moich nerwów, nie spowodowała wielkiego strachu, ale zadziwienie, owszem. Fabuła to spotkanie na wyspie 10 osób, które zaprosił tam tajemniczy właściciel. Każda z nich ma na sumieniu decyzję, w wyniku której ktoś zginął lub popełnił samobójstwo. Wiersz o dziesięciu Murzynkach, który każdy znajduje w swoim pokoju, mówi w jaki sposób po kolei zginie każdy z gości. Bardzo dobrze skonstruowany kryminał, jak na znakomitą pisarkę przystało.
Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 6, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Iwa90
Iwa90
Przeczytane:2017-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Mikobelle
Mikobelle
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - greta89
greta89
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Małe szare komórki. Poirot w cytatach
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Małe szare komórki. Poirot w cytatach

Wymuskany mały Belg z zakręconym wąsem, dumny ze swoich „małych szarych komórek”, prawdziwy as skomplikowanych zagadek kryminalnych...

Dlaczego nie Evans?
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Dlaczego nie Evans?

Bobby Jones podczas szukania zagubionej piłeczki golfowej odnajduje umierającego człowieka. Przed śmiercią zdążył wyszeptać tylko: "Dlaczego nie Evans...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy