Dziewczyna bez makijażu

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2019-05-08
ISBN: 978-83-66201-23-1

W niewielkim mieście matka w skrajnej biedzie wychowuje cztery córki. Pewnego dnia najstarsza oznajmia, że wychodzi za mąż. I to już w najbliższą sobotę.

Kim okaże się mąż Angeliki? Dlaczego oferuje krocie za nazwisko młodej żony?

Historia o kobietach, które jak lwice walczą o każdy dzień, aby godnie żyć i zapewnić lepszą przyszłość dzieciom. Jaką cenę trzeba za to zapłacić? Co można kupić, a co nie jest na sprzedaż?

Matka i córka codziennie zadają sobie te pytania…

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Dziewczyna bez makijażu

Avatar użytkownika - redaktor
redaktor
Angelika ma trzy młodsze siostry. Wraz z nimi i z mamą żyje w nieustającym strachu przed ojcem-alkoholikiem. Ten terroryzuje całą rodzinę, wydając wszystkie pieniądze na alkohol. Ale pewnego dnia w życiu Angeliki pojawia się Alosza. Młody, przystojny mężczyzna, który gotów jest zapewnić rodzinie dziewczyny dobrobyt i ochronę, w zamian oczekując… małżeństwa z Angeliką. Małżeństwa, które ma być jedynie fikcją, ale sprawy, oczywiście, szybko się skomplikują. Jest w Dziewczynie bez makijażu trochę z historii o Kopciuszku – biedna dziewczyna i „książę z bajki”, który gotów jest wyrwać ją z nędzy i zapewnić lepszą przyszłość. Ale – w przeciwieństwie do baśni – nie ma tu, przynajmniej początkowo, ani wielkiej miłości, ani happy endu, który łatwo przychodzi po początkowych trudnościach. Powody, dla których Alosza pragnie poślubić Angelikę, są również mało bajkowe, okazują się najzupełniej pragmatyczne. Główna bohaterka to postać ciekawa. Dziewczyna jest w ostatniej klasie liceum, wkrótce ma zdawać maturę, życie jednak boleśnie ją doświadczyło. Ubóstwo, graniczące z nędzą, sprawia, że nie należy do klasowych gwiazd. Przedwcześnie dojrzała, zamiast o imprezach i spotkaniach z przyjaciółkami myśli o tym, jak pomóc mamie. Dlatego właśnie decyduje się na małżeństwo z Aloszą. Małżeństwo, które może być ...

Opinie o książce - Dziewczyna bez makijażu

Sięgając po "Dziewczynę bez makijażu" byłam zauroczona opisem. Był tajemniczy i zapowiadał naprawdę ciekawą powieść. I na szczęście nie zawiodłam się i spędziłam z książką przyjemny czas.

Powieść Zuzanny Arczyńskiej jest jedną z tych, które przyjemnie umilają leniwy dzień. Mamy tutaj do czynienia z historią kobiety, która wychowuje czwórkę dzieci, co nie jest łatwe, a finanse jej tego nie ułatwiają. Rodzina jest po prostu bardzo biedna. A na domiar złego jedna z córek z dnia na dzień oznajmia, że wychodzi za mąż, co jest bardzo dziwną i tajemniczą sprawą.

Przede wszystkim podoba mi się język, jakim została napisana książka. Jest lekki i przyjemny w odbiorze, dzięki czemu książkę sprawnie się czyta i przede wszystkim z zapałem. Autorka ma bardzo wiele pomysłów, dzięki którym fabuła nie jest nudna. Serwuje nam dawkę przeróżnych wydarzeń i zaskakuje zwrotami akcji.

Zaletą książki jest jej realność, bowiem historia przedstawiona w powieść jest taką, która bez wątpienia może wydarzyć się w życiu codziennym. Takie powieści bardzo cenię, bo pozwalają zaczerpnąć czytelnikowi rozwiązania trudnych sytuacji, a także pozwalają postawić się na miejscu ludzi, którzy przeżywają tak trudne wydarzenia w swoim życiu.

Przyznać muszę, że powieść mnie zaskoczyła i przede wszystkim pokazała niesamowitą i wyjątkową historię. Bardzo podobał mi się tajemniczy wątek nagłego ślubu. Podoba się mi, że autorka skupia się na tych ważnych elementach, nie owija w bawełnę i nie przeciąga powieści na siłę. Takie rozwiązania lubię najbardziej!

Zachwycił mnie bieg akcji, bo pędzimy z wydarzeniami i nie ma momentu na wytchnienie, a dzięki temu pochłania się historię w mgnieniu oka. Ani razu nie nudziłam się podczas czytania i za to doceniam "Dziewczynę bez makijażu".

Avatar użytkownika - AlexaLavendablog
AlexaLavendablog
Przeczytane:2019-10-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Bez zbędnego wstępu napiszę, że ta książka po prostu mnie pochłonęła i ZACHWYCIŁA? Jestescie znudzeni przewidywalnymi, przesłodzonymi i nudnymi książkami? Chcecie czegos oryginalnego, ciepłego, naładowanego nieprzewidywalnymi zwrotami akcji? "Dziewczyna bez makijażu" to książka zwyczajnie piękna, wzruszająca, życiowa i bardzo, bardzo mądra. Chciałoby się powiedzieć, że to cos w rodzaju współczesnej wersji kopciuszka, tylko ze ten kopciuszek jest twardy, mądry i lepiej z nim nie zadzierac. Polska rzeczywistosc, ojciec smierdzacy pijaczyna, piszcząca bieda i szansa na lepsze życie...zaciekawieni? Polecam lekturę, przyznam, że na niej ryczałam ze wzruszenia, choć nie jest to wyciskacz łez. Konstrukcja postaci niesamowita, można się w nich zakochać ? Wspaniała powieść, polecam z całego serca!!!!

Przeczytałam i czuje ogromny niedosyt. Powieść ciekawa tematycznie, poruszająca wiele trudnych spraw i problemów. Zakończenie wmurowało mnie w fotel. Pozostawilo z niedosytem i myślami "to nie może się tak skończyć ". Trochę rozczarowała mnie postać Kate. Spodziewałam się z jej strony czegoś więcej niż tylko prób wrobienia Aloszy w dziecko oraz fochów i płaczu. Mam nadzieję, że wkrótce ukażą się dalsze losy bohaterów.

"Staraj się. Życie to twardy biznes".

Myślę, że większość z nas zrobiłaby wiele, aby wyrwać się z patologicznej codzienności, w której brak perspektyw jest niestety normą. I wiele osób robi właśnie to, co główna bohaterka tej powieści, aczkolwiek nie da się ukryć, że autorka nieco podkoloryzowała i ubarwiła zastaną rzeczywistość na potrzeby swojej książki. Pomimo tego faktu, z ciekawością śledziłam losy przedsiębiorczej Angeliki.

Zuzanna Arczyńska to matka dwóch córek oraz twardo stąpająca po ziemi żona. Jest fanką pływania i ogrodów, a także książkoholiczką. Uwielbia prowadzić samochód oraz jeździć konno. Posiada na stanie dwa koty i psa. Zadebiutowała w 2018 r. powieścią pt. "Odzyskane dzieciństwo".

Angelika wraz z trójką młodszych sióstr wychowuje się w otoczeniu ojca alkoholika, który jest w stanie sprzedać wszystko, aby kupić kolejny litr wódki. Siostry jedynie dzięki matce Karinie czują miłość oraz opiekę rodzicielską. Pewnego dnia, Angelika oznajmia, że wychodzi za mąż za Rosjanina Aloszę, który w zamian za jej nazwisko, odmieni życie kobiet. Ślub ma być wyłącznie fikcją, ale jak to w życiu bywa, los jest nieprzewidywalny.

"Dziewczyna bez makijażu" to historia dotykająca w głównej mierze tematu poświęcenia oraz tego, ile jesteśmy w stanie oddać z własnego życia na rzecz innych. Angelika bowiem sprzedaje własną wolność rozumianą w bardzo szerokim zakresie w zamian za lepszą przyszłość nie tylko swoją, ale także rodzeństwa i matki. Myślę, że ta decyzja oraz jej dalekosiężne skutki, zmuszają czytelnika do zadania sobie pytania, co sam zrobiłby w takiej sytuacji oraz, czy rzeczywiście wszystko jest na sprzedaż. Odpowiedzi każdy musi udzielić sobie sam, biorąc pod uwagę wyznawany system wartości oraz sytuację, w jakiej aktualnie się znajduje.

Wydawałoby się, że akcja powieści będzie skupiona wokół jej jednego, przewodniego wątku, a tak nie jest. Otóż Zuzanna Arczyńska kreśli dość wielowątkową fabułę swojej książki, bowiem oprócz fikcyjnego małżeństwa są w niej obecni także tajni agenci i związana z tym pewna maskarada sprzed lat, pierwsze młodzieńcze zauroczenia, stosunki panujące w szkole, gwałt czy też prawdziwa przyjaźń. Wszystko to przeplata się ze sobą, tworząc dynamiczną fabułę, pełną trafnych podsumowań, jakie z pewnością uważny czytelnik wychwyci.

Bardzo ważną płaszczyzną ukazanej historii jest obraz rodziców, którzy poprzez to, że nie radzą sobie z własnymi problemami, obciążają tym samym swoje dzieci. Doskonale widać to na przykładzie ojca Angeliki, ale także i ojca Grzegorza. Jeden zmaga się z chorobą alkoholową, która pozbawiła go jakichkolwiek wyższych uczuć, a drugi nie radzi sobie z niepełnosprawnością, obwiniając o swoją niedołężność wszystkich oprócz siebie. Te dwa, dość podobne w swojej wymowie obrazy, dają do myślenia w temacie własnych ograniczeń, które sami sobie narzucamy.

Warto także wspomnieć o dość ciekawym przerywniku, jaki pojawia się podczas tej lektury, a mianowicie mowa o fantastycznym opowiadaniu głównej bohaterki pt. "Dom na wzgórzu", które poprzez wplecioną weń grozę, wywołuje swoisty dreszczyk przerażenia.

"Dziewczyna bez makijażu" to opowieść o tym, że nie wszystko jest na sprzedaż. Ubrana w fikcję literacką, dzięki której autorka może swobodnie konstruować ukazywaną przez siebie rzeczywistość. Jestem bardzo ciekawa, jak potoczą się dalsze losy bohaterów, bowiem otwarte zakończenie tej książki, zostawia więcej pytań niż odpowiedzi.

Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton