Encyklopedia duszy rosyjskiej

Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 83-07-02985-6
Liczba stron: 0

Ocena: 0 (0 głosów)

Szczera spowiedź człowieka, który nie jest do końca Rosjaninem i nie do końca kosmopolitą, opowiada o konającej rosyjskości na progu trzeciego tysiąclecia.

Kup książkę Encyklopedia duszy rosyjskiej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Encyklopedia duszy rosyjskiej

Inne książki autora
Różowa mysz
Wiktor Jerofiejew0
Okładka ksiązki - Różowa mysz

Współczesna baśń dla literackich koneserów Różowa mysz najnowsza powieść Wiktora Jerofiejewa to groteskowa bajka, a raczej rodzaj okrutnej baśni,...

Życie z idiotą
Wiktor Jerofiejew0
Okładka ksiązki - Życie z idiotą

Książka jest reprezentatywnym, autorskim wyborem twórczości nowelistycznej Wiktora Jerofiejewa (ur. 1947), współczesnego pisarza rosyjskiego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Wystarczy, byśmy znaleźli się nad Gangesem, a z przerażenia staniemy się Europejczykami na widok i od smrodu płonących na brzegu trupów. Oszalejemy widząc charakterystyczne ogniska i bezłzawych, chudziutkich krewnych, święcie przekonanych o reinkarnacji. Dostrzeżemy w tym jedynie barbarzyństwo, pogaństwo i na złamanie karku popędzimy do domu. Pozwalano nam zerkać jedynie w krematoryjny wizjer, by nie było deficytu koszmarów, a i to do czasu. Słyszymy nie potrzaskiwanie bambusa, a stuk wbijanych gwoździ. Najpierw delikatny, później z ociąganiem się.


Więcej

Obiecany koniec świata rozpoczął się w jednym kraju. (...)
Przecież żyjemy w absolutnie fałszywej rzeczywistości. Mówi się nam, jeżeli w ogóle coś nam się mówi, że dokonujemy transformacji z jednego systemu na inny i że tym zajmowaliśmy się przez całe lata 90-te. Brednie!Z jakiego systemu wychodzimy? Z socjalizmu? Nigdy nie mieliśmy socjalizmu. Socjalizm jest w Szwecji, a my mieliśmy państwowy dyktat. Dokąd idziemy? Do kapitalizmu?Przecież nawet nie mamy zalążków infrastruktury rynku. Pojawia się jedynie pozór działalności i realność nowego dyktatu państwowego. Zgoda - zmienionego, jednak jedynie po to, by mógł dalej istnieć. Po staremu boimy się władzy, choć wydawało by się, że ją wybieramy. Mknie obok nas z bezczelnymi gębami, z zuchwałymi migającymi kogutami. (...)
Wciąż nam się wydawało w Rosji, że jakoś to będzie. że jakoś przeskoczymy. Z pomocą złodziejstwa, Boga i Zachodu. Lecieliśmy w przepaść, a udawaliśmy, że szybujemy. Pyszniliśmy się przedstawiając siebie jako supermocarstwo. Nigdy nie chcieliśmy uznać bezmiaru naszego upadku.
Nie ma więc się co dziwić, że ukradziono nam ojczyznę.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki