Encyklopedia Śródziemia

"Encyklopedia ma być uzupełnieniem dzieł Tolkiena i niczym więcej; jej wartość polega na tym, że rozjaśnia ona fakty historyczne i zestawia strzępki informacji, których związki można łatwo przeoczyć" – napisał we Wstępie do Encyklopedii Śródziemia Robert Foster, świetny znawca i wieloletni badacz twórczości wielkiego pisarza

Informacje dodatkowe o Encyklopedia Śródziemia:

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Ocena: 5, Przeczytałem,

LEKSYKON ŚRÓDZIEMIA

J.R.R. Tolkien to jeden z tych pisarzy, których popularność nie słabnie mimo upływu lat, a stworzony przez niego świat rozpala wyobraźnię kolejnych pokoleń czytelników. Dziwi więc fakt, że tak rzadko wznawiane są mniej znane pozycje jego autorstwa (a przecież tyle jeszcze pozostało niewydanych) czy też książki powiązane z jego Śródziemiem – szczególnie w czasach, kiedy filmowe adaptacje prozy angielskiego pisarza przyciągnęły do kin miliony widzów. Na szczęście rzadko nie oznacza wcale i teraz, po latach, wśród książkowych nowości znów pojawiła się „Encyklopedia Śródziemia”, fascynujące opracowanie zbierające najważniejsze informacje o miejscach i postaciach tolkienowskiego świata, które powinno znaleźć się na półce każdego miłośnika tego świata.

Całość recenzji opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/09/07/encyklopedia-srodziemia-foster-robert/

Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2017-05-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 40 książek 2017, Biblioteka,
No rewelacyjna sprawa. Przyznam, że czasem mam problemy z odróżnieniem nazw, nie ważne, czy w sindarin, khuzdul czy co, po prostu słyszę Rivendell i nie kojarzę, że to również jest Imladris, tak? Nie mam w głowie słownika. Zapominam również, jak kto co i kto z kim co miał :) Zawartość obejmuje całość dzieł związanych ze Śródziemiem. Natenczas jestem tylko po WP (reszty nie dorwałam - jeszcze), więc z chęcią starałam się zapoznać z wydarzeniami poprzedzającymi wojnę o Jedyny Pierścień. Początkowo, jasne, trochę się zgubiłam, bo cośtam Valarowie czy elfy, jakaś Muzyka i kto to ten Iluvatar no? Wydanie - cóż, miałam w rękach wydanie drugie? albo trzecie, po przeprowadzce z biblioteki poznańskiej do ostrzeszowskiej. Są błędy językowe w polskiej pisowni, czasami brakuje spójników (lub mają one za wiele liter), a zdarza się, że i samo główne hasło jest źle zapisane. Problem z wydrukiem tkwi w tym, że niektóre hasła są sklejone, a niektóre zbyt oddalone, również i zdarzyło mi się znaleźć przypis, który był zadrukowany innym przypisem. Niby na początku, w przedmowie autor przeprasza za błędy, no ale... nie przyjmuję. Także... fajna rzecz dla fanów, też i dla osób trwających w czytaniu Silma, WP czy Hobbita.