Enigma: liczba wszystkich liczb

Wydawnictwo: Manufaktura Tekstów
Data wydania: 2022-06-23
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788395631597
Liczba stron: 624

Ocena: 5 (1 głosów)

Jest 15 lipca 1928 roku, gdy polskie stacje nasłuchowe odbierają niemiecką depeszę zaszyfrowaną w nowy sposób – za pomocą maszyny nazywanej Enigmą.

Od razu ruszają próby złamania tajemniczego szyfru, ale najlepsi kryptolodzy kruszą na nim zęby. Wkrótce potem wybitni warszawscy profesorowie matematyki uznają go za nierozwiązywalny, a Biuro Szyfrów polskiego wywiadu zwraca się nawet o pomoc do słynnego okultysty.

Kiedy kolejne próby kończą się fiaskiem, kierownictwo Biura Szyfrów postanawia zagrać va banque. Jako pierwsze na świecie do złamania szyfru – którego podobno nie da się złamać – angażuje nie lingwistów, dziennikarzy czy szachistów, jak do tej pory, lecz studentów matematyki.

W tym celu 15 stycznia 1929 roku dwadzieścioro uczestników rozpoczyna kurs kryptologii na Uniwersytecie Poznańskim. Operacja prowadzona jest w całkowitej konspiracji, a od kursantów odbiera się nawet ślubowanie dochowania tajemnicy – po to, aby o planach polskiego wywiadu nie dowiedziała się niemiecka Abwehra.

Mimo tak daleko posuniętych środków ostrożności nie wszystko idzie zgodnie z planem…
 
 

Tagi:

Kup książkę Enigma: liczba wszystkich liczb

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Enigma: liczba wszystkich liczb

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2022-06-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Książka o wyjątkowo ciekawym temacie - enigmie i naszych polskich asach kryptografii. Wiele dowiedziałam sie z lektury z zakresu historii i matematyki. Dodatkowo fabuła powieści wciągnęła mnie, wątek z bohaterem Lorencem równolegle prowadzony z geniuszami biura szyfrów był interesujący. 

Link do opinii
Inne książki autora
Wzgórze Piastów
Krzysztof Koziołek0
Okładka ksiązki - Wzgórze Piastów

Tu nikt nie jest dobry ani zły tylko dlatego, że jest Polakiem albo Niemcem. Wybuchowa mieszanka kryminału i powieści szpiegowskiej w doskonale oddanych...

Ława przysięgłych
Krzysztof Koziołek0
Okładka ksiązki - Ława przysięgłych

Damian Kanclerz razem z rodziną robią zakupy w osiedlowym markecie. Już na parkingu zostają brutalnie zaatakowani przez dwóch mężczyzn. Jeden z...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy