Estera. Kobieta, która zmieniła bieg historii

Biblijna historia o pięknej królowej Esterze zazwyczaj kojarzy się z jej odważnym, brawurowym czynem, który uratował od rzezi naród Izraela... Prezentowana powieść sięga jednak znacznie głębiej...

Estera jest piękną, świadomą swego uroku kobietą. Kiedy dowiaduje się, że jej narodowi grozi zagłada, decyduje się na śmiały krok. Ubiera się w wytworne, podkreślające jej kobiecość szaty, naciera ciało pachnidłami, każe niewolnicom ułożyć swoje włosy, przyozdabia się klejnotami i wyrusza na spotkanie z Aswerusem, choć żadna królewska nałożnica nie ma prawa tego robić, za to karze się śmiercią...

Kim była urzekająca Estera? Patriotką, która ryzykowała życie, by ocalić swój naród... Czy pełną pasji, zdolną do żarliwej miłości kobietą, której odwaga i siła uczucia zmieniły bieg historii?

Joan Wolf urodziła się w Nowym Jorku, ale większość dorosłego życia spędziła w Connecticut z mężem, dwojgiem dzieci i mnóstwem zwierząt. Kobieta, pisarka, miłośniczka starożytności. Autorka poczytnych książek, która jak nikt inny potrafi przenieść czytelnika w świat najpiękniejszych historii.

Informacje dodatkowe o Estera. Kobieta, która zmieniła bieg historii:

Estera. Kobieta, która zmieniła bieg historii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Kamasitha
Kamasitha
Przeczytane:2021-05-01, Ocena: 6, Przeczytałem, 12 książek 2021,

Jest to moje pierwsze zetknięcie się z twórczością Joan Wolf.

Tematyka dla mnie bardzo interesująca dlatego startowałam w konkursie aby wygrać tą książkę i oto udało się.

Bardzo mnie to cieszy ponieważ powieść jest wciągająca. Nie jest to drętwa relacja z życia Estery ale cudowna opowieść o wspaniałej kobiecie jaką była, oparta o znane fakty z jej życia, przedstawione przede wszystkim w Biblii.

Jest to historia pięknej miłości, która przełamała różnorakie bariery, udowadniając, że to uczucie może istnieć tam gdzie po ludzku myśląc nie ma racji bytu, że najważniejszy jest wzajemny szacunek w relacji, że miłość jeśli jest prawdziwa może wszystko...

Historia nie tylko dwojga ludzi ale i całego ludu ocalonego dzięki potędze miłości.

Historia wspaniałej, odważnej ale i delikatnej, pełnej wdzięku kobiety kierującej się w życiu wartościami.

Historia miłości do człowieka i Boga.

Dzięki niej jeszcze bardziej mogłam się wczuć w tę postać i poczuć jak Estera silniej niż dotychczas.

Autorka książki pt. ''Estera. Kobieta, która zmieniła bieg historii'' Pani Joan Wolf ma niezwykłą umiejętność tworzenia ciekawie skonstruowanej opowieści, że z miłą chęcią zechciałam ją poznać, a przy okazji nieznaną mi do tej pory jej twórczość.

Główną bohaterką w tej opowieści jest Estera, która to odgrywa bardzo ważną i znaczącą rolę. Jest ona bardzo pracowita młodą żydowską dziewczyną. Płynie od niej ciepło dla wszystkich, a w szczególności dla biednego społeczeństwa, które kocha, mająca przede wszystkim szacunek dla otaczających ją wokół szczerych przyjaciół, rodziny, służby.

Na samym początku zainteresował mnie główny wątek mający powiązanie z Esterą, a właściwie zadanie, jakie ma wykonać dla dobra swego ludu, aby obronić go przed jego utratą.

Przyznam, że czytając, tę książkę nie sądziłam, że jej akcja będzie nabierała z czasem wielobarwności.

Los Estery nie był mi znany do samego końca, gdyż ona pokonywała bariery życiowe w nietypowy dla siebie sposób i musiała dokonywać wielu wyborów niełatwych dla niej decyzji związanych z jej przeszłością, ale była otoczona ogromną miłością ze strony króla Aswerusa, jej męża.

Właściwie określiłabym, że Estera żyje w ciągłym strachu i w cieniu spraw związanych z królestwem, ale dzięki temu, że obrót spraw nabiera, szybkiego tempa przyczynia się to do tego, że musi iść za głosem serca i uczynić coś z tym, czego nikt do tej pory nie dokonał, czy podoła do końca tej skomplikowanej dla niej misji?

Słowa uznania kieruje dla Pana Piotra Żaka za przetłumaczenie tekstu angielskiego na język polski oraz dla Pani Justyny Kułagi za zaprojektowanie przepięknej okładki do tej oto książki.

Ta opowieść stanowi idealny przykład, że istnieje nadzieja na istniejące wyjście z nawet najgorszej sytuacji, z którą mamy do czynienia w danym momencie, gdy wokół otaczają nas prawdziwi przyjaciele lub czy też osoby chcące zyskać w naszych oczach jedynie naszą aprobatę w celu zdobycia korzyści materialnych

Z największą przyjemnością polecam przeczytać tę opowieść.

„Estera” to opowieść o niezwykłej kobiecie, która swoim wdziękiem, inteligencją, odwagą i dobrocią uratowała swój lud przed wygnaniem. Poza walorami historycznymi, które są niewątpliwym atutem książki, zawarte są też wątki związane z obowiązującymi wówczas normami zachowania, opisy obrzędów, świętowania ważnych dni i ceremonii.

Powieść ma podtekst religijny, gdyż podkreślana jest często wola boska, która kieruje losami ludzi mając na względzie dobro narodu żydowskiego. Z tego względu nie ma tu namiętności i emocjonalnych uniesień, mimo że miłość jest tu jednym z głównych wątków. Zabrakło mi w niej pokazania uczucia łączącego Esterę i Aswerusa w sposób bardziej ekspresyjny, opisu ich wrażeń, pożądania i wzajemnej fascynacji. Pod tym względem jest to powieść ugrzeczniona, w której każdy wątek intymny jest pozostawiony bez kontynuacji, bazując raczej na domysłach czytelnika.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/02/716-estera.html

Szantażystka
Joan Wolf0
Okładka ksiązki - Szantażystka

Panna Georgiana Newbury po śmierci ojca zostaje bez grosza. Dom oraz majątek dostaje się w spadku niesympatycznemu i bezwzględnemu kuzynowi. Dziewczyna...

Białe konie
Joan Wolf0
Okładka ksiązki - Białe konie

Anglia, okres wojen napoleońskich. Należeli do dwóch odmiennych światów. On – pułkownik brytyjskiej armii, potomek arystokratycznego rodu o wielowiekowej...