Etta i Otto i Russell i James

Piękna, nastrojowa opowieść o miłości i przyjaźni, które przetrwały ponad pół wieku.

Największym, niespełnionym dotąd marzeniem 82-letniej Etty jest zobaczyć ocean. Pewnego ranka Etta wstaje bardzo wcześnie, pakuje notes, ołówek, trochę czekolady, strzelbę, wkłada najlepsze buty i ruszę w drogę. Do przejścia ma dwa tysiące mil. Jej mąż, Otto cierpliwie czeka na nią w domu. W domostwie obok Ettę wspomina także ich sąsiad Russell, który kocha ją nieprzerwanie od pięćdziesięciu lat. Książka o idealnych proporcjach śmiechu i wzruszeń, humoru i nostalgii, przeszłości i teraźniejszości. Klimat tej subtelnej powieści drogi zdobył już serca czytelników na całym świecie.

Informacje dodatkowe o Etta i Otto i Russell i James:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2015-07-29
Tytuł oryginału: Etta and Otto and Russel and James
Tłumaczenie: Małgorzata Glasenapp
Ilustracje:Krzysztof Rychter/Barrett & MacKay/Martin Tompkins

Kup książkę Etta i Otto i Russell i James

Tymczasem Etta szła i szła, i James szedł także, czasami wybiegając do przodu, czasami węsząc za czymś z tyłu, a czasami po prostu obok niej. Skały, jeziora, drzewa. Skały, jeziora, drzewa.

Etta i Otto i Russell i James - opinie o książce

Avatar użytkownika - addictedtobooks
addictedtobooks
Przeczytane:2015-09-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarze recenzenckie, Mam,
Ponad osiemdziesięcioletnia Etta od zawsze marzyła o tym, aby zobaczyć kiedyś ocean. Kobieta była kiedyś nauczycielką i uczyła w maleńkiej szkole na wsi. To właśnie tam poznała opalonego chłopaka o imieniu Otto, który niespodziewanie wywrócił jej życie do góry do nogami. Jednak czasy w jakich żyli były bardzo niesprzyjające dla ich związku. To właśnie wtedy wybuchła wojna i każdy sprawny chłopak został powoływany do wojska. Taka powinność nie ominęła również Ottona, który musiał opuścić swoją liczną rodzinę oraz Ettę, aby zmagać się z trudami wojny. Czy pomimo tych przeszkód, Etta i Otto będą walczyć o łączące ich uczucie? Otto miał czternaścioro rodzeństwa i każde dziecko miało przydzielone zadanie, jakie musiało wykonywać w ich gospodarstwie. Pracy nigdy tak naprawdę nie brakowało i każdy starał się pomagać, jak tylko mógł. Rodzicom czasami ciężko było wykarmić całą rodzinę, a nadchodząca wojna wcale tej sytuacji nie poprawiała. Tuż obok posiadłości rodziny Ottona mieszkali Palmerowie, do których przyjechał ich bratanek Russell. Chłopcy wkrótce bardzo się zaprzyjaźnili i byli dosłownie nierozłączni. Tymczasem Otto zaciąga się do wojska i każdego tygodnia wysyła Ettcie listy. Jednak Russell również darzy dziewczynę ogromnym uczuciem i nie zamierza się tak łatwo z niej zrezygnować ... Jaki będzie tego koniec? Pięćdziesiąt lat później pewnego dnia Etta postanawia spełnić swoje marzenie i wyrusza w pieszą wędrówkę, aby zobaczyć morze. Jednak kobieta ma duże problemy z pamięcią i czasami zupełnie nie pamięta swojego męża Ottona, a czasem nawet swojego imienia. Etta i tak decyduje się na tą podróż, w której już niedługo dołączy do niej tajemniczy towarzysz o imieniu James. Kobieta ma do pokonania ponad 3000 kilometrów, aby osiągnąć swój cel. Czy Ettcie uda się dojść do celu? Oraz kto został jej nowym towarzyszem? Ta książka ma swój niesamowity urok, który hipnotyzuje i jednocześnie zachwyca czytelnika. Już sam opis wydał mi się niezwykle interesujący, a po przeczytaniu kilku pozytywnych opinii, doszłam do wniosku, że nie ma co się zastanawiać i jak najszybciej chciałam dostać tą pozycję w moje ręce. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani i pokochałam każdego z nich na swój sposób. Najbardziej przypadł mi do gustu James, ale nie chcę Wam o nim zdradzać zbyt wiele. Jednak był on moim zdecydowanie ulubionym bohaterem! Samo tło tej książki oraz czasy w jakiej głownie toczy się akcja tej pozycji są dość niespotykane, i bardzo pozytywnie wpływają na odbiór tej pozycji. Nie mogę nie wspomnieć o wspaniałym klimacie tej książki, który wprowadza w czytelniku spokój i błogość. Czytelnik poznaje głównie wspomnienia Etty oraz Ottona, gdy ci byli jeszcze młodzi. Większość akcji toczy się na wsi, pośród malowniczego lasu oraz pól. Co prawda pod koniec książki zdarzały się chwilami nudniejsze fragmenty, co niestety mi się nie podobało. Podsumowując, ,,Etta, Otto, Russell i James" to wyjątkowa lektura o sile przyjaźni, spełnianiu marzeń oraz bólu utraconej miłości. Dla mnie była naprawdę świetną odskocznią od rzeczywistości. Polecam! :))
Avatar użytkownika - AnnaP
AnnaP
Przeczytane:2015-08-26, Przeczytałam,

Nie wychodzi mi ostatnio trzymanie się z dala od fikcji literackiej. Łatwiejsze okazuje się sięgnięcie po lżejszą powieść, niż kolejny reportaż. Czyżby dawał o sobie znać chwilowy przesyt literaturą faktu? A może to po prostu zasłużony odpoczynek przed wrześniowym czytaniem? Jedno jest pewne - nie zaszkodziło mi wcale to letnie ładowanie akumulatorów. Odkryłam dzięki temu naprawdę fajną książkę, która okazała się idealną lekturą u schyłku lata.

Przyjaźń na całe życie to niedoścignione marzenie wielu ludzi - w końcu od dzieciństwa do starości prowadzi nas długa droga pełna przeszkód. To prawdziwy cud, latami trwać u boku drugiego człowieka niezależnie od jego nastroju. Przyjaźń to też podstawa najtrwalszych związków - takich jak małżeństwo Voglów, cho

ć czasem wydaje się bardziej przeszkodą, której nie sposób pokonać - o czym przekonał się sam Russell.
Dwie sąsiadujące ze sobą farmy na kanadyjskim odludziu prowincji Saskatchewan to cały świat osiemdziesięciodwuletniej Etty. Pewnego dnia zostawia mężowi list, w którym tłumaczy swoje zniknięcie pragnieniem zobaczenia oceanu. Otto obiecuje jej cierpliwie czekać; Russella z kolei niepokoi nieobecność przyjaciółki. Tytułowy James towarzyszy Etcie w drodze, drepcząc u jej boku na swoich czterech łapach. Stroni od ognia i ludzi, wiernie słucha i mądrze radzi.. oraz jest kojotem.

Dla dziennikarzy staruszka przemierzająca pieszo tysiące kilometrów by dotrzeć do oceanu staje się prawdziwą sensacją. Cały kraj kibicuje głównej bohaterce, która najchętniej omijałaby wszelkie ośrodki cywilizacji. W tym samym czasie Otto i Russell po swojemu próbują radzić sobie z brakiem najbliższej ich sercom kobiety, wspominając młodość i czasy wojennej zawieruchy. Początkowo wyraźna granica między przeszłością a wydarzeniami teraźniejszymi wraz z biegiem historii traci na ostrości, by na końcu wprawić czytelnika w konsternację.

Jestem naprawdę zachwycona tą książką, która zgrabnie balansuje na granicy powieści obyczajowej i literatury bardziej ambitnej. Wpleciony w bardzo rzeczywistą historię magiczny realizm nadaje całości niezwykłego charakteru historii uniwersalnej - takiej, która większości czytelników przypadnie do gustu. Z jednej strony trudno przerwać czytanie, pochłania się stronę za stroną, bohaterowie kradną raz za razem serce czytelnika, rozczulają i bawią, a z drugiej subtelne sugestie autorki zmuszają do zwolnienia, zastanowienia się - czy to naprawdę tak, jak nam się wydaje?

Debiutancka powieść Emmy Hooper to odwrócona do góry nogami, cudownie niebanalna historia trójki przyjaciół i ich realizacji obietnic, których należy dotrzymać niezależnie od wieku. Od samego początku dałam się porwać tej przeuroczej opowieści o podróżach, które człowiek musi odbyć w pojedynkę. Najwyższa pora zapomnieć o nudnych obyczajówkach z oczywistym i rozczarowującym zakończeniem. Zamiast nich warto zrobić miejsce na półce na powieść "Etta, Otto, Russell i James", w której nic nie jest zwyczajne i normalne.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com

Bardzo ciekawie napisana, trzeba się skupić, jednak nie utrudnia to ani czytania ani samego odbioru oraz przyjemności. Przyjemność jest niewątpliwa. Ciekawe przeskoki w czasie i wydarzeniach , które dopełniają cały odbiór. Prosty i przejrzysty język, nietypowe rozwiązanie przy dialogach bez znaków typu myślnik czy cudzysłowia.

A sama treść? Inna niż wszystkie, wciągająca, zastanawiająca. Dająca do myślenia nad tym co najszybciej upływa- nad czasem, który nam pozostał. To książka o marzeniach , które powinniśmy próbować spełniać, o miłości, tej jednej jedynej, w którą wierzę , dlatego książka zalicza się do tych wzruszających:)

Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2020-08-08, Ocena: 4, Przeczytałam, Z biblioteki, 52 książki - 2020,