Europa o świcie


Tom 4 cyklu Pęknięta Europa
Ocena: 4 (1 głosów)

Fenomenalne zakończenie cyklu o podzielonej Europie!

W Tallinie Alice, młodsza pracowniczka szkockiej służby dyplomatycznej, zostaje wplątana w niezrozumiałą intrygę, rozciągającą się na dziesięciolecia.

Na Morzu Egejskim młody uchodźca Benno porywa się na desperacką ucieczkę ku wolności i znajduje sobie nowe, niezwykłe życie.

Na angielskich kanałach gromadzą się barki. Rudi, doświadczony coureur, po raz ostatni zostaje oderwany od restauracji, gdy wraz z Rupertem, swoim sojusznikiem, wyrusza w pościg za nieżyjącym człowiekiem.

Psychodeliczna, inteligentna powieść, bardzo ludzka, z dreszczykiem szpiegowskich emocji, snuta w równoległych europejskich światach i opowiedziana z błyskotliwym humorem. - Patrick Ness, autor m.in. powieści Na ostrzu noża i Siedem minut po północy.

Europą o świcie Dave Hutchinson kończy cykl o podzielonej Europie i ugruntowuje swą pozycję jednego z najlepszych pisarzy wizjonerów. Europa Hutchinsona dzieli się na mrowie państewek, którym depcze po piętach Wspólnota - alternatywny, ultrabrytyjski byt państwowy. Cała seria jest najlepszą literacką odpowiedzią na Brexit, a Europa o świcie stanowi jego znakomite podsumowanie. - ,,The Guardian"

Fantastyczna, interesująca i niezwykła. - Tor.com

Hutchinson idzie od sukcesu do sukcesu. - Adrian Tchaikovsky, autor serii ,,Cienie Pojętnych"

Dynamiczna literatura, jedne z najinteligentniejszych powieści" - ,,LA Review of Books"

Informacje dodatkowe o Europa o świcie:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2019-10-08
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788380625419
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: Europe at Dawn

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Europa o świcie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Europa o świcie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2020-04-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Wraz z tym, jak od byłego projektu europejskiego oddzielały się jego fragmenty, kontynent jako całość zalewały wielkie i małe agencje wywiadowcze."

Seria, z którą należy zapoznawać się tom po tomie, i to najlepiej w niewielkich odstępach czasu, gdyż inaczej trudno nadążyć za fabułą i utrzymać się na fali wydarzeń. Rewelacyjne studium kondycji współczesnej Europy, ukazanie, w jakim kierunku może zmierzać Stary Kontynent, jeśli pojawiające się trendy społeczne, gospodarcze i polityczne zintensyfikują się i rozwiną skrzydła. Wkraczamy w równoległą rzeczywistość, również wywodzącą się ze wspólnotowych zasad, w świat w dużym stopniu nam znany, ale jeszcze odmienny od obecnego, w bezpośrednie połączenie kolejowe między Lizboną a dalekim wschodem Syberii, w pewnym stopniu będące symbolem podziału Europy. Dave Hutchinson ciekawie odwołuje się do poważnych problemów polityczno-gospodarczego związku państw, jakim jest Unia Europejska, znaczących pęknięć na jej wizerunku, narastającego kryzysu uchodźców, zdobywającego uznanie antyintegracyjnego populizmu, napływającej fali nacjonalizmów, nieodwracalnej utraty spójności, galopującego przerośnięcia biurokracji, nasilenia terrorystycznych ataków i silnie wybrzmiewającego echa pandemii grypy. Jestem pod wrażeniem wyjątkowo trafnych spostrzeżeń, analiz i interpretacji.

Czwarty tom serii, podobnie jak poprzednicy, to również oryginalna, wielowątkowa i wciągająca przygoda czytelnicza. Mieszanka klimatu szpiegowskiego i science fiction wybrzmiewa bardzo przekonująco. Różnorodność postaci, liczne tajemnice wplecione w ich losy, powierzane misje i przypadkowe okoliczności, intrygująco wypełniają fabułę. Umiejętnie dozowane niedopowiedzenia, niepewności i elementy zaskoczenia, za nic nie wiemy, dokąd wszystko prowadzi. Przyjemnie poznaje się kolejne partie powieści, tym bardziej, że często zmienia się narrator i sceneria, jakby osobne w kolorycie klocki składające się na atrakcyjną budowlę. Każdy infiltruje każdego, nikt sobie nie ufa, pełnienie podwójnej roli jawi się jako rutynowe działanie, a nadążanie za tym sprawia sporą frajdę. Trzeba przyznać, że autor w zamykającej serię finalnej odsłonie fantastycznie łączy wątki, podaje wytłumaczenia zagadek, powiązuje złożone historie postaci, przywołuje ukryte przesłania, dostarcza materiału na frapujące rozważania. Bliższe informacje o powieściowych postaciach, szczegółach miejsc i ogólnym klimacie powieści, znajdziecie we wrażeniach ze spotkań z poprzednimi tomami serii - "Europa jesienią", "Europa o północy" i "Europa w zimie". 

Bookendorfina.pl

Link do opinii
Inne książki autora
Europa o północy
Dave Hutchinson0
Okładka ksiązki - Europa o północy

Drugi tom cyklu ,,Pęknięta Europa" Jedna z najbardziej wyjątkowych powieści SF tej dekady". -,,LA Review of Books" W podzielonej Europie wyrastają kolejne...

Europa w zimie
Dave Hutchinson0
Okładka ksiązki - Europa w zimie

TRZECI TOM CYKLU ,,PĘKNIĘTA EUROPA" Jedna z najoryginalniejszych wizji Europy, jaką wykreowała dotychczas światowa fantastyka. - Dzikabanda.pl Rudi,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy