Europa z płaskostopiem

Seria ROZMOWY to nowa inicjatywa Wydawnictwa Czarne. Będą się w niej ukazywały książki, których autorzy kultywują sztukę rozmowy - tę "bardzo europejską, kontynentalną formę literacką" (Aleksander Kaczorowski).

Pierwsza z nich, "Europa z płaskostopiem" Aleksandra Kaczorowskiego (wspólpraca: Tomasz Maćkowiak), to rozmowy z czeskimi, słowackimi, węgierskimi i polskimi muzykami, pisarzami, reżyserami filmowymi, historykami i politykami o kulturze i historii najnowszej Czechosłowacji, Czech, Słowacji. A tak naprawdę - o dzisiejszej Europie Środkowej. Bo te rozmowy są "o Czechach i o nas. O tym, gdzie właściwie dzisiaj jesteśmy. My - Polacy, Czesi - Środkowoeuropejczycy" - mówi autor i dodaje: "To jest książka popularyzatorska, adresowana do kogoś, kto już dążył się odrobinę Czechami czy Europą Środkową zainteresować, ale tak naprawdę wszystkiego jeszcze chciałby się dowiedzieć". Rozmówcami Kaczorowskiego i Maćkowiaka są Milan Hlavsa, Egon Bondy, Petr Zelenka, Jiří Menzel, Jan Svěrák, Peter Pithart, Pavel Kohout, Antonín Liehm, Jan Vladislav, Josef Kroutvor, Jerzy Tomaszewski, Ľubomír L`Lipták, Ivan Čičmanec, Győrgy Varga, Drago Jančar.

"`Europa z płaskostopiem` to taki niezbędnik czechofila. Jeśli ktoś uważa, że Praga to najpiękniejsze miasto na świecie, Hrabal jest największym pisarzem XX wieku, a najlepsze piwo to pilzneńska dwunastka, musi przeczytać tę książkę. Pozostali - ci, którzy błądzą w swej niewiedzy o Czechach - też powinni. Może wtedy zmienią zdanie."
Mariusz Cieślik

"Dla Czecha `Europa z płaskostopiem` to lektura zarazem miła i nieznośna, schlebiająca i irytująca, budząca sprzeczne uczucia - od patriotycznej dumy do patriotycznego oburzenia. Czegóż innego jednak można się spodziewać po dobrej książce."
Václav Burian

Informacje dodatkowe o Europa z płaskostopiem:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 83-89-75564-5

Kup książkę Europa z płaskostopiem

Europa z płaskostopiem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna_Valerious
Anna_Valerious
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Czym właściwie jest Europa z płaskostopiem? To Europa chora, nie do końca akceptowana, o której istnieniu mało kto wie w wielkim świecie. To Europa Środkowo-Wschodnia naznaczona bliznami wielu wojen i niesprawiedliwości historycznej. To wiele narodów zmierzających się z własną ułomnością. Na studiach od samego początku miałam styczność z pojęciem Europy Środkowej. Czy ona naprawdę istnieje i co właściwie oznacza? W trakcie wielu dysput doszliśmy do wniosku, że mieszkamy na terenach styczności kultur i mentalności. Nie jesteśmy tak do końca Wschodem, ale też ograniczają nas bariery, przez które nie można nas wcisnąć na Zachód. Nie chce nas żaden kierunek, tak oto wylądowaliśmy na środku łącząc dwie skrajności. Aleksander Kaczorowski jako Czechofil z zamiłowania, ale również z wykształcenie próbuje nam poprzez wywiady z wieloma znanymi ludźmi przedstawić historię i tragedię Europy Środkowej. Z wywiadów można dowiedzieć się jak wyglądał socjalizm w oczach czołowych czeskich działaczy, muzyków, artystów, ludzi, którzy mieli zatarg z władzą, których państwo chciało odebrać wolność. Moim zdaniem bardzo ciekawa lektura.
Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim
Aleksander Kaczorowski0
Okładka ksiązki - Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim

Pierwszy wywiad rzeka z prezydentem, który przeprowadził Polskę przez największe przełomy ostatnich 40 lat. Gdy wybrano go w 1995 roku, Polska przecierała...

Europa z płaskostopiem
Aleksander Kaczorowski0
Okładka ksiązki - Europa z płaskostopiem

W serii Rozmowy będą się ukazywały książki, których autorzy kultywują sztukę rozmowy - tę "bardzo europejską, kontynentalną formę literacką"...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;