Faro ze Słonecznej zatoki

Wydawnictwo: Alegoria
Data wydania: 2018-03-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-62248-42-1
Liczba stron: 56
Ilustracje: Aleksandra Jamrożkiewicz

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Wbrew pozorom nie wszystkie flamingi są dokładnie same i wcale nie rodzą się różowe lub czerwone. Mały Faro usiłuje to zrozumieć. A także dowiedzieć się, dlaczego – chociaż jego krewniacy nie lubią samotności, koniecznie potrzebują towarzystwa – wcale nie zawsze są dla siebie mili. Często widzą tylko czubek własnego dzioba. Faro szuka odpowiedzi, aż tu pewnego dnia woda zaczyna wyrzucać na brzeg dziwne przedmioty, a w powietrzu wisi katastrofa… Jeśli flamingi chcą przeżyć, muszą się zmienić. Czy pomoże im to, że mieszkają w najpiękniejszym miejscu na ziemi? I co im zagraża? Stado krokodyli? Jaguarów? A jeśli to coś potężniejszego niż dzikie bestie…?

Kup książkę Faro ze Słonecznej zatoki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Flamingi to egzotyczne, Polakom znane raczej wyłącznie z ogrodów zoologicznych ptaki. Zwierzęta te nie są też popularnymi bohaterami książek. W tytułach kierowanych do młodych czytelników królują raczej wiewiórki, niedźwiedzie, psy lub koty, co tym bardziej powinno skłaniać do lektury książki Weroniki Kurosz Faro ze Słonecznej Zatoki. Tytułowy Faro to młody flaming, który bardzo martwi się tym, że jego pióra nie są czerwone, jak u dorosłych osobników, ale wciąż jeszcze szare. Jednak nie to przede wszystkim spędza młodemu ptakowi sen z powiek. Bardziej intryguje go fakt, że jeden z najstarszych flamingów wchodzących w skład jego stada jest… biały! Faro próbuje rozwiązać tę zagadkę i jednocześnie przeżywa kilka niesamowitych, a także niebezpiecznych przygód. Jakich? O tym czytelnicy dowiedzą się z lektury książki Faro ze Słonecznej Zatoki. Publikacja Weroniki Kurosz kierowana jest do najmłodszych czytelników. Autorka zaprasza do wspólnego czytania rodziców z dziećmi – w wolnej chwili czy też przed snem. Fabuła jest dynamiczna, a bohaterowie – choć nakreśleni w zaledwie kilku zdaniach – nie dają o sobie zapomnieć. Kolejne rozdziały czyta się bardzo szybko, przeżywając wraz z młodym flamingiem niezapomniane przygody czy ucząc się nowych rzeczy. Książka Weroniki Kurosz nie tylko bawi i daje sporo rozrywki. Uczy też, ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Faro ze Słonecznej zatoki

Weronika Kurosz zapoznaje młodego czytelnika z galerią (cudnie zilustrowaną – jak cała bajka – przez Aleksandrę Jamrożkiewicz) niezwykłych osobowości! „Faro ze Słonecznej Zatoki” to bowiem opowieść o stadzie flamingów, które wcale nie mają takiego różowego życia, jak to może na pierwszy rzut oka wyglądać! Poza nimi jest tu także jeden bardzo szybki jaguar i okropnie posępne ptaszyska urubu.

 
Pewnego razu, po drugiej stronie świata, w najpiękniejszym miejscu na Ziemi, nastaje dla flamingów dzień próby. To właśnie ten moment, w którym ważą się losy całego stada ptasich egoistów – jeśli mają przetrwać, potrzebują radykalnych zmian. Młody Faro marzy o byciu dorosłym flamingiem o głębokiej, czerwonej barwie. Złości go, że wciąż jest szary. Czy proces dojrzewania można przyspieszyć? Udaje się do jedynego białego ptaka. Musi się przecież dowiedzieć, o co chodzi z tym kolorem. Tino nie wie, dlaczego natura pozbawiła go barwnika, odsyła młodzieńca go do Kleo, najstarszego w rodzie. Ale i on nie umie pomóc.


Faro ma nadzieję, że może trzy nierozłączne przyjaciółki, wieszczące same nieszczęścia, będą wiedziały, w czym rzecz. Jednak i tu nie otrzymał odpowiedzi. Był za to świadkiem ważnego odkrycia Pepe – znalezienie skarbu na plaży to zawsze w rodzinie flamingów wielkie wydarzenie! W drodze do szkoły Faro podgląda kłótnię przedszkolaków tak intensywną, że aż wokół latają ich mięciutkie piórka! Nie rezygnuje ze swoich poszukiwań. W międzyczasie dzieje się wiele ciekawych rzeczy, w tym przerażający zamach na flamingi! Czy zwierzęta będą w stanie zjednoczyć siły i zneutralizować zagrożenie?


„Faro…” to fascynująca bajka, przybliżająca zwyczaje egzotycznych ptaków. Dzieciaki dowiedzą się z niej m.in., jakie rytuały mają flamingi, dlaczego wykonują pewne dziwaczne czynności, jak np. spanie na jednej nodze. Ale oczywiście świat flamingów to rodzaj swoistej maski. Zwierzęta bowiem zachowują się całkiem podobnie do ludzi – miewają humorki, bywają zazdrosne, a nawet złośliwe! Walczą między sobą o pozycję i myślą przede wszystkim o swoich potrzebach. Zdarzają się w stadzie nieporozumienia, sytuacje smutne, ale i całkiem zabawne. Faro wszystko to obserwuje. Mama wpaja mu zasady dobrego wychowania, powtarzając, że dobro jest jak fala – zawsze wraca. Flamingi zostają postawione przed próbą – tylko jedność i współpraca mogą przynieść powodzenie. Czy można je osiągnąć w stadzie pełnym indywidualistów o narcystycznych zapędach?


Kurosz ma fantastyczne pióro! Choćby w akapicie opisującym piękno przyrody Słonecznej Zatoki potrafi zahipnotyzować serią żywych obrazów, uruchamiając u odbiorcy proces skojarzeń oraz wpędzając na wysokie obroty jego wyobraźnię. Pisarka także szczerze rozbawia czytelników. I oczywiście czegoś ważnego ich uczy. Z powodzeniem utrzymuje ciekawość dzieciaków na wysokim poziomie, umiejętnie potęgując napięcie (nie bez znaczenia jest także rola narratora, bezpośrednio zwracającego się do odbiorców). Wspaniale czyta się bajki autorki „Mojego lata z Szablozębnym”.


Kurosz zachwyca małego i większego czytelnika w każdej swojej książce! To pisarka o niebywałym wyczuciu, doskonale orientująca się w potrzebach swoich odbiorców. Tworzy dynamiczne, pełne przygód opowieści, w których poza zapewnieniem dobrej zabawy i ciekawej historii dba o kształtowanie osobowości dzieci, uczy właściwych postaw, wskazuje dobre wzorce postępowania.


„Faro ze Słonecznej Zatoki” to jedna z najwspanialszych lektur, jaką możecie podarować swoim dzieciom. Weronika Kurosz zaciekawia, rozbawia, uczy i inspiruje. Polecam z całego (rodzicielskiego i czytelniczego) serca!

Link do opinii

Książka o dociekliwym flamingu o imieniu Faro podbiła moje serce. Ciekawa historia z zabawnymi postaciami opowiada nam o życiu tych barwnych ptaków. Jednak nie zawsze jest one bezstroskie i szczęśliwe. Na kazdym kroku czai się niebezpieczeństwo i każdy flaming musi o tym wiedzieć. Książeczka jest pięknie wydana, dużą zaletą jest twarda oprawa a ilustracje w niej zawarte cieszą oko. Są starannie wykonane i każde dziecko te duże i te małe ucieszy się z oglądania i czytania tej książki.

Link do opinii
Inne książki autora
Skrzydlata zagadka
Weronika Kurosz0
Okładka ksiązki - Skrzydlata zagadka

Znasz już Lucka, Emkę i Wojtka, czyli Brygadę LEW? Oto ich trzecia przygoda: członkowie Brygady spędzają wakacje w Walencji - wraz z innymi zwycięzcami...

Leśni bracia
Weronika Kurosz0
Okładka ksiązki - Leśni bracia

Niesforni bracia, Bazyli i Marcepan, mieszkają na skraju puszczy. Jak większość malców ścigają się na rowerach, kąpią w jeziorze, kopią tunele w piasku...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Pokaż wszystkie recenzje