Faza sz鏀ta. 安iat這

J瞛yk orygina逝: Angielski
T逝maczenie: Zuzanna Byczek

Tom 6 cyklu GONE

Ocena: 5.17 (12 g這s闚)

Od chwili, gdy wszyscy doro郵i znikn瘭i z Perdido Beach, min掖 ju prawie rok. Pozbawieni kontroli i opieki m這dzi ludzie prze篡li gód, zaraz, bezpardonow walk o w豉dz. Przetrwali. Przynajmniej cz窷 z nich. Powrót do normalno軼i by ich marzeniem.Teraz to marzenie mo瞠 si zi軼i i nagle zewn皻rzny 鈍iat napawa mieszka鎍ów ETAPu l瘯iem. W obr瑿ie bariery wydarzy這 si wiele rzeczy, które nie znajd usprawiedliwienia w nie鈍iadomym niczego spo貫cze雟twie. 妃ier, okrucie雟two, b喚dne decyzje, z貫 wybory... Co czeka na tych, którzy z豉mali wszystkie prawa rz康z帷e w normalnym spo貫cze雟twie? Mo瞠 ETAP jest jedynym miejscem, w którym mog czu si bezpieczni?

Kup ksi捫k Faza sz鏀ta. 安iat這

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Faza sz鏀ta. 安iat這

Avatar u篡tkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2017-09-01, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2017,

Zako鎍zenie serii w i軼ie mistrzowskim stylu :) Ostateczne, najci篹sze starcia, masa po鈍i璚e i ofiar, emocji, niepewno軼i. Niesamowicie zaskoczy豉 mnie decyzja Caine'a, 貫zka w oku te si kr璚i豉 przy ka盥ej z bohaterskich 鄉ierci nastoletnich mutantów, po鈍i璚aj帷ych w豉sne 篡cie, aby ocali dzieci z ETAP-u. Nie chc帷 spoilerowa powiem tylko, 瞠 wiesz, i powie嗆 jest wybitna, kiedy ko鎍z帷 cykl wzruszasz si i 瘸逝jesz, 瞠 ju nigdy nie spotkasz si z poznanymi bohaterami.

Avatar u篡tkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2016-12-02, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2016,
Kopu豉 oddzielaj帷a Perdido Beach od reszty 鈍iata sta豉 si przezroczysta. Koczuj帷y na zewn徠rz rodzice, 穎軟ierze i dziennikarze mog patrze na to, co dzieje si w 鈔odku i nagrywa filmy z niesamowitymi wydarzeniami. Cz窷 dzieciak闚 przesiaduje pod 軼ian, aby kontaktowa si z bliskimi, ale skutek jest taki, 瞠 nikt nie pracuje i nie ma co je嗆. Ponadto wszystkich czeka niebezpiecze雟two - pewna s這dka dziewczynka, kt鏎a dorasta w nieprawdopodobnie szybkim tempie chce zabi wszystkich w odowiedniej kolejno軼i. Smutne, cho wzruszaj帷e zako鎍zenie serii. Co mnie dra積i這 najbardziej to cz瘰to brutalne u鄉iercanie bohater闚 w ka盥ym z tom闚. Nie natrafi豉m nigdy wcze郾iej na ksi捫ke z tak szybk akcj, tu si ci庵le co dzieje. Tak szybkie, 瞠 a czasami m璚z帷e. Seria idealna dla os鏏 lubi帷ych akcj i nieprzepadaj帷ych za zb璠nymi opisami.
Avatar u篡tkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Biblioteka,
Koniec piek豉. Spodziewa豉m si walki braci i Gai, a tu prosz - inaczej wysz這. Zdecydowanie na nie dla Alex'a - przedstawiciela doros造ch, kt鏎y zachowuje si, jakby mia pi耩 lat. Rozumiem, dezorientacja, b鏊 w ramieniu, ba, strata r瘯i i przebywanie z Najwi瘯szym Z貫m potrafi dobi, ALE. Ale przecie dzieciaki daj sobie rad i nie dam sobie wm闚i, 瞠 to tylko dlatego, i d逝瞠j siedz w ETAPie. Szkoda Cain'a. Szkoda troch Bryzy. Reszty. Za to jest promyk nadziei z pojawieniem si Rogera ;-) Do ko鎍a utrzymi jeden postulat - po co ratowali軼ie Astrid?
Avatar u篡tkownika - Hell-and-Heaven
Hell-and-Heaven
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki- konkurs, Mam,
安iat這 jest ostatni cz窷ci serii Gone. Wydawa這by si, 瞠 wszystko, co mog這by si wydarzy ju si wydarzy這 w ci庵u tych pi璚iu, poprzednich cz窷ci. Nasi bohaterowie przetrwali ju wojny, zabijanie, potwory, g堯d i zaraz. Kochali, zdradzali, walczyli o w豉dz. By豉m niezmiernie ciekawa, co autor wymy郵i na t cz窷. I c騜 musz przyzna jestem pod wra瞠niem. Bariera ETAPU staje si przezroczysta i teraz ca造 鈍iat widzi, co tak naprawd dzieje si poza ni. Dzieciaki g這duj i rodzice nic nie mog na to poradzi. Sam, jak dot康 najwi瘯szy bohater, zdaje sobie spraw, 瞠 nie nadaje si do sprawowania w豉dzy. Caine, mimo swojej arogancji, okrucie雟twa i mocy telekinezy musi stwierdza, 瞠 jest bezsilny wobec najwi瘯szego zagro瞠nia ETAPU- Gai, c鏎ki jego i Diany, kt鏎a jest ludzkim wcieleniem... Gaiaphage.
Avatar u篡tkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2016-02-06, Ocena: 6, Chc przeczyta, 52 ksi捫ki 2016,
Uwaga na spoilery, bo musz wszystko z siebie wyrzuci. Pi瘯ny koniec. Idealny. A teraz, 鈍ie穎 po sko鎍zeniu Fazy sz鏀tej, nie mog przesta p豉ka... Tyle b鏊u, tyle niewinnych 鄉ierci, tyle grob闚 na 鈔odku placu niedaleko Albertowego McDonalds'a... I kiedy uzmys這wimy sobie, jak pi瘯nie zmienili si bohaterowie; Orc, Caine. I na jak wspania造ch mimo m這dego wieku "wyro郵i" inni; Edilio, Sam, Astrid. Tyle emocji. 畝den z doros造ch spoza ETAPu nigdy nie zrozumie co prze篡造 te dzieciaki. Z czym musia造 si mierzy, dlaczego p豉cz, kiedy mog co zje嗆... Ta seria 軼isn窸a mnie za serce niczym bicz Drake'a i nie chcia豉 pu軼i a do ko鎍a. W豉軼iwie nadal nie czuj si wolna. Chc o tym pami皻a. Chc do tego wraca. Za to kocham ksi捫ki. Za takie serie. Za takie historie.
Avatar u篡tkownika - roksana85
roksana85
Przeczytane:2016-01-18, Ocena: 5, Przeczyta貫m, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Wydawa這by si, 瞠 wszystko, co mog這by si wydarzy ju si wydarzy這 w ci庵u tych pi璚iu cz窷ci. Nasi bohaterowie przetrwali ju wojny, zabijanie, potwory, g堯d i zaraz. Kochali, zdradzali, walczyli o w豉dz. By豉m wi璚 niezmiernie ciekawa, co te autor wymy郵i na sz鏀t, ostatni cz窷. Zako鎍zenie szokuj帷e i genialne. Zupe軟ie niespodziewane. Szkoda mi tych wszystkich, kt鏎y odeszli, zw豉szcza, 瞠 autor zdecydowa si u鄉ierci moje dwie ulubione postacie. Nie jest to typowa powie嗆 dla nastolatk闚. Odchylenia od normy si璕aj w serii Znikn瘭i apogeum. Ale naprawd jest to 鈍ietna seria ksi捫ek. Opr鏂z tych wszystkich anomalii i pot篹nych mocy jest to te wzruszaj帷a i szokuj帷a opowie嗆 o przyja幡i, mi這軼i, bohaterstwie, odkupieniu win oraz po鈍i璚eniu dla wi瘯szego dobra.
Avatar u篡tkownika - roxiXDCool
roxiXDCool
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 6, Przeczyta豉m,
ciekawe , gdzie ci doro郵i! Ksi捫ka pe軟a przyg鏚 i zawirowa. romantyczne prze篡cia m康rej Astrid oraz Sama, t瘰knota za rodzin, przymus opieki nad m這dszymi, tragiczne przypadki 鄉ierci to wszystko w tomach 鈍ietnych ksi捫ek z serii GONE ! uwa瘸j....ta ksi捫ka wci庵a !
Avatar u篡tkownika - EvilAngel16
EvilAngel16
Przeczytane:2014-05-09, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014,
To jedna z najlepszych ksi捫ek jakie czyta豉m w ca造m swoim 篡ciu. Jest wzruszaj帷a, przera瘸j帷a, szokuj帷a i zaskakuj帷a. Nadaje si jednak dla os鏏, kt鏎e nie boj si krwawych jatek. Przyznam, 瞠 zako鎍zenie odrobin mnie zaskoczy這. Na ca貫 szcz窷cie moi ulubieni bohaterowie w wi瘯szo軼i prze篡li. Nie zdradz Wam, kto. Sami musicie przeczyta! Jestem bardzo ciekawa, jak toczy這 by si 篡cie w ETAP'ie, gdyby zamiast dzieciak闚, trafili tam doro郵i. Szkoda, 瞠 autor nie przedstawi tej wersji historii. "安iat這" to, zaraz po pierwszej, najlepsza cz窷 "Puffni皻ych". Bardzo mi si podoba豉, a po zako鎍zeniu zacz窸am p豉ka, poniewa chcia豉m wi璚ej... Czytaj帷 moj opini, mo瞠cie stwierdzi, 瞠 t ksi捫k gor帷o Wam polecam;-)
To mia豉 by cz窷 nagrody za dobre oceny w tym roku szkolnym, lecz nie wytrzyma豉m i dorwa豉m j zaraz po zakupieniu jej przez rodzic闚. I teraz naprawd nie potrafi jednoznacznie oceni tej ksi捫ki. Z jednej strony szkoda mi, 瞠 opu軼i豉m 鈍iat ETAPu i chcia豉bym wi璚ej, a jednak uwa瘸m, 瞠 tyle ju wystarczy. I my郵, 瞠 r闚nie dobrze mog豉bym wystawi ksi捫ce maksymaln ocen, jak r闚nie najni窺z, bo w tym najcie雟zym tomie serii wydarzy這 si tyle, 瞠 a tego nie ogarniam. Jestem w軼iek豉 na Granta, 瞠 pozabija niekt鏎ych moich ulubionych bohater闚, 瞠 czasami zachowywali si jak idioci zamiast my郵e logicznie (chocia kto by豚y w stanie po roku czasu w takim miejscu jak ETAP?), 瞠 w taki a nie inny spos鏏 zako鎍zy seri, 瞠 p馧 ksi捫ki stanowi造 opisy straszliwych jatek. Z drugiej strony zachwyci這 mnie w tym tomie zestawienie tragedii z komedi, bo na jednej stronie wybucha豉m 鄉iechem, a na innej prawie 瞠 p豉ka豉m. I po d逝窺zym zastanowieniu mo瞠 to zako鎍zenie napisane przez autora jednak by這 najlepsze? Nie wiem, ja nadal nie my郵 racjonalnie, wi璚 najlepiej b璠zie, je郵i sami wkroczycie w ostatni faz ETAPu i wystawicie ksi捫ce w豉sn opini.

Je郵i mam by ca趾owicie szczera, nie spodziewa豉m si a tak du穎 dobrego po tej ksi捫ce. Raczej nastawia豉m si na 鈔edniej jako軼i czytad這, odhaczenie serii, kt鏎 czyta這 si w dzieci雟twie (co jak by這 z Dziewczynk z Sz鏀tego Ksi篹yca). A tu niespodzianka. Seria, kt鏎a wywo造wa豉 we mnie za dzieciaka ogromny niepok鎩 i chyba by豉 pierwszym w moim 篡ciu thrillerem sci-fi okaza豉 si ca趾iem przemy郵anym i, jak na standardy powie軼i m這dzie穎wej, pog喚bionym dzie貫m. Autorowi bardzo zgrabnie uda這 si z豉pa kontrast mi璠zy dzieciakami 篡j帷ymi w zamkni璚iu a normalnym 鈍iatem. Mamy tu niepokoje spo貫czne, niepewn sytuacj prawn, pytania o cz這wiecze雟two... Nawet bardzo mi nie przeszkadza這, 瞠 wi瘯szo嗆 szczeg馧闚 z poprzednich pi璚iu cz窷ci ju dawno zagin窸a mi w odm皻ach pami璚i. Owszem, to nadal seria prosta, dla m這dych odbiorc闚, ale nie senna, jak wiele tego typu twor闚. Nie zamierzam jej stawia na piedestale, ani nawet poleca, ale jak kto j zobaczy na p馧ce... Nie skre郵ajcie jej tylko z racji na paskudne ok豉dki :p

Avatar u篡tkownika - InezStanley
InezStanley
Przeczytane:2017-11-21, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Rok 2017,

"I nagle znale幢i si na granicy, na ko鎍u 軼iany, oddzielaj帷ej ETAP od reszty 鈍iata."

GONE to seria ju niemal kultowa i jej koniec by dla mnie mieszanin emocji. Bohaterowie przez tych sze嗆 tomów prze篡li (lub nie) bardzo wiele: gód, choroby, plag. Walk o w豉dz. To co si dzia這 za barier zostanie tajemnic na zawsze.
Bariera jednak staje si prze廝oczysta. Teraz ci, którzy z ut瘰knieniem wpatrywali si w barier mog zobaczy swoich rodziców jak za szyb. A oni mog zobaczy ETAP (Ekstremalnego Terytorium Alei Promieniotwórczej) i os康za. Wszyscy maj nadziej na to, 瞠 bariera szybko zniknie i czekaj pod barier na cud. Nikt nie chce ju pracowa. Nadchodzi widmo g這du.

„- Kiedy dzieciaki porz康nie zg這dniej, wróc na pola - stwierdzi Virtue.
- Choo, ty chyba nie znasz ludzi. Nie wróc na pola, tylko spanikuj i zaczn 鈍irowa. Okrada si nawzajem i pewnie spal wszystko, co pozosta這 z miasta. Ludzie to idioci. Pami皻aj, Choo: ludzie to banda zdradzieckich pod造ch s豉bych podst瘼nych t瘼ych leniwych idiotów.
Virtue zmru篡 oczy. Nic nie powiedzia.”

To ju ostatnie spotkanie z dzieciakami z Perdido Beach. Po wielu komplikacjach, które nie u豉twia造 bynajmniej 篡cia bez doros造ch, przysz豉 pora na finaln konfrontacj z Gaiapage, który po fizycznym pozbyciu si ma貫go Pete’a przyj掖 cia這 dziewczynki i po trupach zamierza zrealizowa swoje plany. Czytaj帷 ksi捫k, cz瘰to mo積a si natkn望 na my郵i tej istoty, które informuj nas o jej planach, trudno jednak oprze si wra瞠niu, 瞠 s one do嗆 p造tkie – chodzi bowiem o z這 czynione dla samego z豉, mordowanie dla mordowania i tak naprawd niewiele stoi za tym – by這, nie by這 – inteligentnym bytem.

Gaia postanawia, 瞠 zabije wszystkich w ETAP-ie, a na ko鎍u unicestwi swoj Nemezis w postaci Pete’a. Pomóc maj jej w tym moce bohaterów ksi捫ki, gdy potrafi ona korzysta ze wszystkich zdolno軼i, jakie dzieciaki wykszta販i造 uwi瞛ione pod kopu陰. S jednak pewne ograniczenia, je郵i posiadacz danej mocy zginie, razem z nim przepadnie tak瞠 jego moc, wi璚 pod tym wzgl璠em para gównych przeciwników, ponownie 陰cz帷ych si造 Sama i Caina, jest chroniona. Nie oznacza to jednak, 瞠 bohaterów nie mo積a uwi瞛i lub dotkliwie okaleczy, a w tym Gaia jest naprawd dobra. Jest jeszcze jedno ograniczenie, które wynika z limitów jakim podlega ludzkie cia這 – jest ono podatne na gód, zm璚zenie i oczywi軼ie obra瞠nia fizyczne. Z tym ostatnim jednak mo積a poradzi sobie dzi瘯i mocy Lany.
Tymczasem na zewn徠rz, po dramatycznych wydarzeniach, jakie rozegra造 si na oczach obserwatorów w finale poprzedniego tomu, stanowiska doros造ch s podzielone – cz窷 z nich twierdzi, 瞠 dzieci przystosowa造 si do nowych okoliczno軼i i radz sobie jak mog, wi瘯szo嗆 jednak uwa瘸 je za zdzicza貫 i niebezpieczne dla otoczenia. W tej sytuacji matka Sama b璠zie próbowa豉 skontaktowa si ze swoim synem, jednak b璠zie to wy軼ig z Gai, która powoli realizuje swoje plany.

"A potem j przeszli."

Natomiast je郵i chodzi o tom finalizuj帷y ca陰 histori, to ci篹ko odmówi mu rozmachu, je郵i chodzi o po鈍i璚enie bohaterów i towarzysz帷e temu 鄉ierci. 疸iwo, jakie zbiera Gaia jest naprawd obfite, za umieraj nie tylko staty軼i, ale tak瞠 bohaterowie, których zd捫yli鄉y pozna lepiej, a tak瞠 polubi. Zabieg ten jest zrozumia造 – kiedy bariera opadnie, trzeba b璠zie powiedzie co dalej, a mniejsza liczba bohaterów oznacza mniej komplikacji i mniej kwestii, które trzeba rozwi您a.

W ko鎍u, tradycyjnie up造waj帷y czas mija i bariera opada. I to w豉軼iwie koniec historii, która sama w sobie by豉 bardzo zadowalaj帷a. Pozosta造 jednak pytania o dalsze losy bohaterów i na nie autor odpowiada w czterech rozdzia豉ch Co by這 potem. O ile wi璚 zasadnicza cz窷 ksi捫ki mog豉 wstrz御n望 i nawet wzruszy, o tyle zako鎍zenie jeszcze pot璕uje ten stan. Chyba wszystkie w徠ki doczekuj si satysfakcjonuj帷ego zako鎍zenia i nie ob璠zie si bez niespodzianek – radosnych i smutnych. Niczego wi璚ej nie mo積a oczekiwa od zako鎍zenia cyklu.
Je郵i chodzi o tom zatytu這wany 安iat這, to jako嗆 jego wydania nie odbiega zanadto od jako軼i poprzednich cz窷ci. Wita nas 鈔ednio zach璚aj帷a ok豉dka z fotografiami jakich dzieci, która jednak瞠 nie jest najgorsz w cyklu. Kilka uwag mo積a by te mie do korekty, czy redakcji, która nie zauwa篡豉, jak przypuszczam, skrótu PB odnosz帷ego si do najwa積iejszej miejscowo軼i powie軼i – wcze郾iej podobne uproszczenie nie by這 stosowane, wi璚 my郵, 瞠 to pozosta這嗆 po pracy t逝macza, który w ten sposób przyspiesza swoj prac. To jednak nie ma wi瘯szego znaczenia, gdy wszelkie niedoskona這軼i nikn w nurcie akcji, która nakazuje nam przerzuca kolejne strony.

Sam fakt, 瞠 jest to fina serii sprawia, 瞠 napi璚ie podczas czytania jest wprost niemo磧iwe. A autor nas nie oszcz璠za. Akcja nie zwalnia, a przyspiesza. Bohaterowie, nawet ci, których dobrze znamy, umieraj. ETAP w swojej ko鎍owej fazie jest chyba najwi瘯szym koszmarem jak dot康.
Ale przecie czy to nie dlatego ksi捫ki takie jak ta ciesz si du膨 popularno軼i?
Michaelowi Grantowi nie mo積a odmówi umiej皻no軼i pisarskich - seria jest naprawd 鈍ietna. Histori czyta si 豉two, wszystko tworzy spójn ca這嗆 która rozwija si od pierwszej cz窷ci a do samego ko鎍a, a wszyscy bohaterowie, których pozna豉m w Fazie pierwszej: niepokoju zmienili si niemal ca趾owicie - i to jak najbardziej dobrze.

Równolegle do wydarze w ETAPie zapoznajemy si ze 鈍iatem zewn皻rznym. Lepiej poznajemy posta matki Sama. Autor wprowadza do historii tak瞠 dziadka najwi瘯szego psychola – Drake’a Merwina (jest on dziadkiem Biczor瘯iego). Dzi瘯i temu zapoznajemy si lepiej nie tylko z histori nastolatka, ale tak瞠 jego dziadka. Ukazana opowie嗆 by豉 naprawd ciekawa i dzi瘯i niej mo瞠my ujrze, dlaczego Drake jest taki, jaki jest.

Ci篹ko jest mi opisa geniusz ostatniej cz窷ci. Podczas czytania znalaz豉m wiele fragmentów, przez które roni豉m 透y. I szczerze mówi帷 nie 瘸逝j ich. Michael Grant w „安ietle” pokaza, 瞠 naprawd jest 鈍ietnym autorem. Potrafi gra uczuciami czytelnika, wprowadzi jego my郵i w zam皻. Decyduj帷e kwestie rozstrzygn掖 dopiero na ko鎍u. Za to nale篡 mu si ogromny plus.

Ok豉dka ksi捫ki 鈍ietnie odnosi si do klimatu. Wystarczy popatrzy na cz窷 poprzedni „Ciemno嗆”, aby zauwa篡 podobie雟two. Na ok豉dce przedniej widzimy Sama oraz Gai (nie Dian, jak na pocz徠ku mi si wydawa這). Na ok豉dce tylnej za widzimy Quinna oraz Dekk. Ca這嗆 t豉 nie jest toporna i na pierwszy plan wypcha postacie. Napisy jak pry poprzednich cz窷ciach s niesamowicie zgrane, cho s takie strasznie proste. I za to nale篡 si ogromny plus dla grafików. Z czego banalnego stworzyli co niesamowitego.
Jednak smutno jest opuszcza bohaterów i po tych kilku latach wyrwa si z tego niesamowitego 鈍iata. Bed t瘰kni za Samem, Genialn Astrid, Cainem, Ediliem, Dekk, Dian, Bryz, Rybakiem, Lan i reszt - i zdecydowanie b璠 chcia豉 si璕n望 po inne ksi捫ki Granta.
Ci篹ko napisa co wi璚ej.

Seri polecam ka盥emu. Jest niesamowita!!!!!!!!!!

Avatar u篡tkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-10, Przeczyta豉m, 35 ksi捫ek - 2017,
Avatar u篡tkownika - Rainbow
Rainbow
Inne ksi捫ki autora
BZRK
Michael Grant0
Ok豉dka ksi您ki - BZRK

安iat niedalekiej przysz這軼i. Fanatyczni twórcy idei zjednoczenia ludzko軼i na podobie雟two roju pszczó, bez indywidualnych pragnie i...

Faza pierwsza: Niepok鎩
Michael Grant0
Ok豉dka ksi您ki - Faza pierwsza: Niepok鎩

W TEN SPOSÓB KO哸ZY SI 名IAT W mgnieniu oka wszyscy znikaj… Zostaj najm這dsi. Nastolatki. Uczniowie. Niemowl皻a. Nie ma nikogo poza...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Holly