Udzielanie informacji zwrotnej - takie proste, że aż trudne!

Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale udzielamy go... każdego dnia i to wielokrotnie, nie zdając sobie z tego sprawy. Komentarze, odpowiedzi na pytania, dzielenie się opiniami - wszystko to to właśnie feedback.

Jednak nasze przekonania i wyobrażenia o informacji zwrotnej są często nieprawdziwe i kontrproduktywne. Przez nieumiejętne jej wykorzystanie, zwłaszcza w kontekście zawodowym, często bywa źle kojarzona: z nieobiektywną oceną, z biurową polityką, z wzajemnymi pretensjami, z powątpiewaniem we własne możliwości. Lecz właściwie przygotowana i wykorzystana informacja zwrotna tak naprawdę to jedno z najbardziej użytecznych narzędzi wspierania procesu nauki i rozwoju.

Autorki wyjaśniają, co się stało, że dziś feedback tak źle się kojarzy. Podpowiadają też, co zrobić, aby zapanować nad negatywnymi reakcjami ciała i umysłu, które mogą utrudniać komunikację i nadwyrężać zaufanie. Pokazują jak nie wpadać w pułapki myślenia, schematy i krytycyzm podczas dawania informacji zwrotnej, a także jak formułować wypowiedzi w sposób nieoceniający i modelujący konstruktywne zachowania ludzi.

Proponowane przez nie rozwiązania i narzędzia skupiają się na promowaniu feedbacku nastawionego na wzrost i rozwój, nie tylko w obrębie relacji menedżer - podwładny, ale przede wszystkim w formule człowiek - człowiek oraz zespół - zespół, bez względu na status w hierarchii organizacyjnej czy nazwę zajmowanego stanowiska. Analizując zachowania ludzi, których określają mianem Poszukiwaczy, Odbiorców i Udzielających, pokazują, jak można skutecznie używać informacji zwrotnej w naszej codziennej pracy.

Ich książka Feedback (i inne brzydkie słowa) to praktyczny i odważny przewodnik, który pomoże inaczej spojrzeć na feedback i dostrzec w nim skuteczne narzędzie motywacyjno-aktywizujące. M. Tamra Chandler i Laura Dowling Grealish obalają szkodliwe mity i dają nam konkretne narzędzia, które pozwalają na budowę przejrzystych, celnych i konstruktywnych komunikatów.

***

Szukasz sposobu na to, aby budować zdrową kulturę nastawioną na współpracę i rozwój? Przeczytaj tę książkę!

Marshall Goldsmith, wybitny coach i teoretyk przywództwa, uhonorowany przez Thinkers50 tytułem #1Executive Coach i dwukrotnym tytułem #1 Leadership Thinker in the World

***

M. Tamra Chandler jest założycielką i dyrektor generalną PeopleFirm, która została w 2018 roku zaliczona przez magazyn ,,Forbes" do najlepszych amerykańskich firm konsultingowych zajmujących się zarządzaniem. Do grona ich klientów zaliczają się między innymi Microsoft, Nordstrom, Alaska Airlines, Nike, WorldPay, Christiana Health Care System oraz Bill & Melinda Gates Foundation. Tamra Chandler większość swojej trzydziestoletniej kariery

spędziła na modernizowaniu podejścia do zarządzania ludźmi i przeobrażaniu modeli organizacyjnych. Jest nie tylko dyrektor generalną i konsultantką, ale także pisarką i aktywną prelegentką.

Laura Dowling Grealish jest starszą konsultantką i trenerką w PeopleFirm. Ukończyła studia pierwszego stopnia w zakresie zarządzania na University of Montana i zdobyła tytuł MBA na Pacific Lutheran University. Od dwudziestu lat zgłębia i wykorzystuje w swojej pracy dokonania różnych dyscyplin naukowych, aby następnie dzięki zdobytej wiedzy wspierać klientów w tworzeniu sprzyjającego środowiska pracy, budowaniu efektywnych zespołów i wypracowywaniu nowoczesnych technik zarządzania wynikami.

Informacje dodatkowe o Feedback (i inne brzydkie słowa). Dlaczego informacja zwrotna jest tak ważna i jak to robić dobrze:

Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania: 2020-10-16
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Feedback (and Other Dirty Words): Why We Fear It, How to Fix It

Kup książkę Feedback (i inne brzydkie słowa). Dlaczego informacja zwrotna jest tak ważna i jak to robić dobrze

Feedback (i inne brzydkie słowa). Dlaczego informacja zwrotna jest tak ważna i jak to robić dobrze - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-09-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021,

Dla mnie informacja zwrotna ma ogromne znaczenie. Odkąd sama zaczęłam pytać o feedback lepiej oceniam swoje działania, ponieważ są znacznie bardziej ukierunkowane na aktualne potrzeby. Mniej rzeczy robię na wyczucie, dzięki czemu oszczędzam czas, który mogłabym tak naprawdę zmarnować na zbędne czynności. Pozwala to również na uniknięcie rozczarowań (nie tylko swoich).

Autorki (M. Tamra Chandler, Laura Dowling Grealish,) postawiły sobie za zadanie odczarowanie powszechnie źle kojarzonego feedbacku. Zachęcają, by dopytywać o informacje zwrotne i samemu przekazywać feedback. Uważają (i ja się z nimi całkowicie zgadzam), że otwartość na spostrzeżenia innych jest kluczem do rozwoju, ponieważ pozwala nam uświadomić sobie, co wymaga doskonalenia, a w czym jesteśmy naprawdę dobrzy. Ponadto podkreślają, że rozmowa buduje relacje oparte na zaufaniu. Dlatego właśnie ważne jest nasze pozytywne doświadczenie i podejście do feedbacku, bo bez zaufania i wiary w dobre intencje tej drugiej strony może być naprawdę ciężko. Przyznam szczerze, że spodziewałam się bardziej uniwersalnego podejścia do tematu, chociaż zdaję sobie sprawę, że wydawnictwo skupia się na branży biznesowej.

Muszę przyznać, że zarówno okładka jak i sam tytuł niesamowicie przyciągają uwagę - intrygują. Treść jest podzielona na krótkie rozdziały, dzięki czemu spokojnie możemy czytać książkę po kawałku (to tak jak z jedzeniem tego sławnego słonia!). Niektóre fragmenty są wyróżnione, co sprawia, że wiemy, na czym warto bardziej skupić swoją uwagę. Elementy graficzne także ułatwiają odbiór lektury.

Publikacja o "brzydkich słowach" z pewnością okaże się pomocna prowadzącym działalność biznesową. Sprawdzi się również w coachingu i organizacjach, a także w szkole i rodzinie.

Na zakończenie zwracam uwagę na niezwykle ważne zdanie: "Bo nasze słowa mogą mieć wielki wpływ na innych. Mogą inspirować, ale także sprowadzać na ziemię.". Warto pamiętać, by to sprowadzanie na ziemię odbywało się z wyczuciem i poszanowaniem drugiej osoby.

Forget Me Not
Julie Soto