Feynmana wykłady. Przetwarzanie informacji

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2022-05-13
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788301220938
Liczba stron: 284
Tytuł oryginału: Feynman lectures on computation

Ocena: 0 (0 głosów)

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać kultowej serii podręczników, opracowanej na podstawie wykładów Feynmana z fizyki. Ale Richarda Feynmana - jako prawdziwego ,,człowieka renesansu" - interesowały również inne dziedziny. Mało kto wie, że Feynman miał również duży wkład w rozwój informatyki. Jeszcze przed pojawieniem się komputera cyfrowego, powierzono mu kierowanie ,,grupą IBM". W latach 80-tych ubiegłego wieku prowadził kurs na temat obliczeń i teorii informacji, który w dokumentacji CalTechu nosi tytuł ,,Możliwości i ograniczenia maszyn obliczeniowych". Wykłady były nagrywane na taśmy. Z nich właśnie zrekonstruowano notatki z wykładów, stanowiących bazę niniejszej publikacji.

Materiał zawarty w książce stanowi feynmanowski przegląd niektórych standardowych i ponadczasowych tematów z dziedziny informatyki. Jako całość kurs jest niezwykły i prawdziwie interdyscyplinarny. Ukazuje podejście Feynmana do takich tematów jak: obliczalność, maszyny Turinga (lub jak mówi Feynman ,,maszyny Pana Turinga"), twierdzenie Shannona i teoria informacji. Zawiera też jego rozważania na temat obliczeń odwracalnych, termodynamiki i obliczeń kwantowych.

Książka z jednej strony stanowi przegląd podstawowych informacji, przydatnych osobom zajmującym się metodami obliczeniowymi, z drugiej - prezentacją wizji rozwoju nauk informatycznych z początków ich istnienia, którą - chociażby z ciekawości - warto skonfrontować z aktualnym stanem wiedzy. W tym zakresie Feynman nie był fantastą, lecz prawdziwym wizjonerem.

Tagi:

Kup książkę Feynmana wykłady. Przetwarzanie informacji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
"Pan raczy żartować, panie Feynman!" Przygody ciekawego człowieka
RICHARD P. FEYNMAN0
Okładka ksiązki - "Pan raczy żartować, panie Feynman!" Przygody ciekawego człowieka

Wznowienie kultowej autobiografii! Richard P. Feynman (1918–1988), genialny naukowiec i zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w brawurowy sposób...

Wykłady z grawitacji
RICHARD P. FEYNMAN0
Okładka ksiązki - Wykłady z grawitacji

Książka niniejsza stanowi zapis owianych legendą wykładów, które Richard Feynman wygłosił w California Institute of Technology w roku akademickim 1962/63...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy