Filary 安iata. Tir Alainn

Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2019-01-14

Tom 1 cyklu Tir Alainn

Ocena: 5.25 (4 g這s闚)

Ari, najm這dsza z wielopokoleniowego rodu czarownic, przeczuwa nadchodz帷e zmiany – zmiany na gorsze. Od wieków jej poprzedniczki opiekowa造 si Starymi Miejscami, dbaj帷 o to, by ziemie te pozostawa造 bezpieczne i p這dne. Ale wraz z nadej軼iem Letniego Ksi篹yca nastroje w鈔ód jej s御iadów staj si coraz bardziej napi皻e. Ari nie jest ju bezpieczna.
Fae od d逝窺zego czasu ignorowali zmiany zachodz帷e w 鈍iecie 鄉iertelników, a do cienistego 鈍iata podró穎wali jedynie po chwile dobrej zabawy. Tymczasem drogi powoli zaczynaj znika, skazuj帷 klany Fae na izolacj i samotno嗆.
Cho 鈍iaty duchowy i naturalny kiedy pozostawa造 ze sob w harmonii, dzi do uszu zarówno Fae, jak i 鄉iertelników, docieraj akordy, które nie chc ze sob wspó豚rzmie. A kiedy przez miasto przetocz si pomruki polowa na czarownice, niektórzy zaczn si zastanawia, czy te dziwne znaki nie s przypadkiem ró積ymi nutami tej samej melodii.
Jedyna wskazówka, która ich wszystkich prowadzi, to niejasna wzmianka o Filarach 安iata…

Kup ksi捫k Filary 安iata. Tir Alainn

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Filary 安iata. Tir Alainn

Avatar u篡tkownika - Alex9
Alex9
Do tej pory nie mia豉m przyjemno軼i zetkni璚ia si z ksi捫kami Anne Bishop, premierowy tom nowej serii sta si okazj by pozna twórczo嗆 tej pisarki. „Filary 鈍iata” ju od pierwszych stron zapraszaj do 鈍iata pe軟ego magii, ale tak瞠 tego ludzkiego, jeden i drugi staj si t貫m dla opowie軼i pe軟ej emocji oraz przede wszystkim niezwykle plastycznie oddanej. Nie brak w niej wyrazistych postaci oraz ró積orodno軼i charakterów, jednak przede wszystkim motywu, który chocia stanowi kanw dla fantastycznej fabu造 ma odniesienia do znanych z historii wydarze. Dzi瘯i talentowi pisarki zostajemy przeniesieni dos這wnie pomi璠zy postacie, stajemy si 鈍iadkami wydarze, a tak瞠 ich kulisów. Anne Bishop wykreowa豉 rzeczywisto嗆, która z jednej strony wydaje si sk康 znajoma, lecz z drugiej strony jest ca趾owicie autorska. Da si w niej odnale潭 郵ady wiccanizmu oraz elementy celtyckie, lecz nie s to nawi您ania w skali jeden do jednego, a jedynie detale i to jeszcze przesiane przez kreatywno嗆 pisarki. Co i kto sprawia, 瞠 „Filary 鈍iata” s doskona陰 lektur? Klimat oraz bohaterowie, no i przede wszystkim sama fabu豉, w jakiej zauwa瘸my pocz徠ki ko鎍a pewnej epoki oraz to jak rodzi si na gruzach tego co by這 co nowego i z這, s帷z帷ego swój jad w ludzkie umys造. Anne Bishop po陰czy豉 w swojej ksi捫ce magi, mity, fantastyk, doda豉 do tego intryguj帷ych bohaterów ...
Avatar u篡tkownika - Molikksiazkowyy
Molikksiazkowyy
Przeczytane:2019-01-20, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam, Okadkowe cudeka :) ,
Miastu Tin Alainn grozi znikni璚ie, jego mieszka鎍y sposobu, by zapobiec temu wydarzeniu. Okazuje si, 瞠 wszystkie 軼ie磬i ratunku prowadz do 鈍iata ludzi, a konkretniej do domu ostatniej czarownicy m這dziutkiej Ari.Aria przeczuwa zbli瘸j帷e si zagro瞠nie, jednak jej samej grozi co wi瘯szego. Zdeterminowany inkwizytor zwany M這tem na czarownice czyha na 篡cie dziewczyny. AKCJA I FABUx Akcja powie軼i Filary 安iata ma ró積e tempo ze wzgl璠u na prowadzone z pocz徠ku przez autork trzy ró積e w徠ki fabu造 oddzielnie (co mnie momentami irytowa這). Ka盥y z w徠ków fabu造 ma swoje w豉郾ie tempo rozwoju, ucierpia na tym troch w徠ek gówny, poniewa odnios豉m wra瞠nie, 瞠 autorka jakby momentami skupia豉 si bardziej na w徠kach pobocznych. Jednak akcja wreszcie nale篡cie si rozkr璚a, gdy w徠ki 陰cz si w jeden, tempo jej mocno przyspiesza i akcja robi si ciekawsza. STYL I J佖YK Pomimo 瞠 Bishop uda這 si mnie w ci庵n望 do 鈍iata, jaki stworzy豉, to posk徙i豉 bogatszych opisów stanów emocjonalnych swoich postaci. Ich reakcje niekiedy by造 opisywane w do嗆 sztywnym j瞛ykiem. POSTACIE ARI Bohaterka na ogó wydaje si mimo swojego wieku dojrza豉. Potrafi zadba o siebie, dom i równie o innych, jednak z drugiej strony czasem, gdy chodzi o oczywist rzecz, zdaje si ciemna. Pozosta貫 postacie Pozosta貫 postacie mo積a powiedzie, 瞠 wypad造 ró積ie. Niektóre ...
Avatar u篡tkownika - nalogowyksiazkoh
nalogowyksiazkoh
Zapraszam na www.nalogowyksiazkoholik.pl Musicie wiedzie, 瞠 jestem ca趾owicie oddana ksi捫kom, które opowiadaj o Fae – poczynaj帷 od serii Karen Marie Moning, przez Maas, a jak si teraz okazuje, na Anne Bishop ko鎍z帷. Filary 鈍iata to powie嗆, która ca趾owicie mnie poch這n窸a, cho pocz徠kowo zupe軟ie si tego nie spodziewa豉m. Liczy豉m raczej na kolejn „ksi捫k o wampirach”, ni na powie嗆, w której zwyczajnie si zakocham. Ari mieszka sama w starej chacie, cho ma dopiero siedemna軼ie lat. Po 鄉ierci matki i babki nie mo瞠 liczy na 篡czliwo嗆 mieszka鎍ów wioski, a wr璚z unika kontaktu z innymi lud幟i. Jako ostatnia czarownica musi opiekowa si magi miejsca, z którego pochodzi. Pewnej nocy przez splot nieoczekiwanych okoliczno軼i spotyka Lorda Fae i zawiera z nim osobliw umow. Od tej pory w 篡cie dziewczyny wkraczaj pot篹ne istoty, które do ko鎍a nie maj dobrych zamiarów. Nie wiedz, 瞠 jedynie Ari mo瞠 ocali ich 鈍iat przed zapomnieniem. Gdy do wioski przybywaj Inkwizytorzy, którzy bez skrupuów morduj ka盥 napotkan czarownic, garstka przyjació Ari b璠zie musia豉 ochroni j za wszelk cen, a Fae b璠 musieli zdecydowa, co jest dla nich wa積iejsze – duma czy przetrwanie. Filary 鈍iata to niesamowicie magiczna ksi捫ka – odwo逝je si do starych wierze, w których to matka natura odgrywa豉 gówn ...
Avatar u篡tkownika - nataliasz221
nataliasz221
Fae, wied幟y i inkwizytorzy. Tak mieszank wybuchow serwuje swoim czytelnikom Anne Bishop. 安ietna kreacja bohaterów i walka dobra ze z貫m z mi這軼i i po鈍i璚eniem w tle. Pe軟a magii opowie嗆 o krainach fae zbli瘸j帷ym si nieuchronnie ku zag豉dzie. I co ma z tym wspólnego Ari - wied幟a i sierota? Gdy poznaje przystojnego fae Luciana nie wie, 瞠 rozpoczyna si jej walka o przetrwanie.   Nie sposób oprze si historii wykreowanej przez autork. Z niecierpliwo軼i czekam na drugi tom. ...
Avatar u篡tkownika - szulikmonia
szulikmonia
Najwi瘯szy atut tej powie軼i stanowi bohaterowie, którzy s bardzo dynamiczni i wielokrotni mnie zaskoczyli. Jedyn sta豉 w tej historii jest czarny charakter, bo co tu du穎 mówi, ca造 czas jest z造 ;) Fae to bardzo egoistyczne istoty, które uwa瘸j si za lepszych i oczekuj od innych oddania i uleg這軼i. Je郵i chodzi o m瘰kich bohaterów, to Lucian pocz徠kowo zaprezentowa si bardzo obiecuj帷o, lecz z ka盥 kolejn strona traci w moich oczach. Neall wr璚z odwrotnie, bo z pozoru to zwyk造 ch這pak, a jednak powoli si w nim zakochiwa豉m. Morag to kolejna intryguj帷a kobieta, której mam ochot bi brawo i je郵i przeczytacie ksi捫k, to zrozumiecie, dlaczego ;) Mog豉bym tak bardzo d逝go opowiada o bohaterach, bo to niezwyk豉 mieszanka osobowo軼i i temperamentów. Ka盥y jest inny i ma w sobie co przyci庵aj帷ego. Ari jest wied幟 i jeszcze nie pozna豉 鈍iata, lecz jej uczucia, potrzeba blisko軼i i dobro, sprawi造, 瞠 to jej losy najbardziej mnie zainteresowa. Czy polecam? Oczywi軼ie, 瞠 tak! To fenomenalna powie嗆! Doskonale poprowadzony w徠ek mi這sny. Prawdziwa plejada nietuzinkowych bohaterów i niebezpiecze雟two, które jest wyczuwalne na ka盥ym kroku. Jest to trylogia i jestem bardzo ciekawa kolejnego tomu, bo ten zako鎍zy si w do嗆 satysfakcjonuj帷y sposób. ...

Opinie o ksi捫ce - Filary 安iata. Tir Alainn

Avatar u篡tkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2019-01-15, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2019, Fantastyka i sci-fi,

Anne Bishop to zdecydowanie moja ulubiona pisarka tworz帷a powie軼i fantastyczne skierowane przede wszystkim do doros造ch kobiet. Kiedy dowiedzia豉m si, 瞠 Initium planuje wyda w Polsce kolejn seri jej autorstwa, by豉m ogromnie podekscytowana i wiedzia豉m, 瞠 ksi捫ki wchodz帷e w jej sk豉d stan si dla mnie lektur obowi您kow. Gdy pierwszy tom serii Tir Alainn „Filary 安iata” trafi w moje r璚e, dos這wnie przepad豉m – na kilkana軼ie godzin wszystko przesta這 si liczy, jedyne czego pragn窸am, to dowiedzie si, jaki b璠zie fina pasjonuj帷ej, pe軟ej napi璚ia historii m這dej wied幟y Ari i jej przyjació! Ta opowie嗆 mnie poch這n窸a i dostarczy豉 tak niesamowicie silnych emocji, 瞠 瘸dne s這wa nie s w stanie tego w pe軟i odda.

Ameryka雟ka pisarka zabra豉 mnie do przesi彗ni皻ego magi, stoj帷ego na skraju kryzysu 鈍iata przypominaj帷ego europejskie 鈔edniowiecze, w którym obok siebie 篡j przedstawiciele rodu wró瞠k Fae, ma造 lud, oddane ziemi wied幟y i bezwzgl璠ni Inkwizytorzy – istna mieszanka wybuchowa!

Kiedy drogi 陰cz帷e magiczn krain Tir Alainn i 鈍iat ludzi zaczynaj znika, a wraz z nimi w nico軼i pogr捫aj si ca貫 po豉cie ziem z zamieszkuj帷ymi je klanami Fae, przywódcy wró瞠k - υwczyni i 安iat造 - z pomoc swych poddanych podejmuj prób znalezienia odpowiedzi na to, co dzieje si z ich 鈍iatem. Sk徙e informacje, które udaje si zdoby Bardowi i Muzie prowadz do zamieszkuj帷ych ziemi wiccanfae – wied幟, które wed逝g pie郾i minstreli w豉daj destrukcyjn magi wykorzystywan, by szkodzi innym.

Gdy Fae w swej krainie próbuj rozwik豉 zagadk znikaj帷ych dróg, 篡j帷a w s御iedztwie przej軼ia do Tir Alainn siedemnastoletnia czarownica Ari musi zmierzy si z nienawi軼i otoczenia i samotno軼i wynikaj帷 z jej inno軼i. Kiedy miejscowa szarlatanka wpycha w jej r璚e zaprawiony mi這sn magi specja, dziewczyna ma tylko kilka dni, by odkry sposób, jak unikn望 przykrych konsekwencji czaru i nie sta si zabawk chc帷ego j wykorzysta, okrutnego Royca. Bohaterka nie przypuszcza nawet, jak wielkie zmiany spowoduje w jej 篡ciu  próba oszukania zakl璚ia.

Tymczasem w innej cz窷ci 鈍iata Inkwizytor Adolfo ze sw 鈍it z zapa貫m, nie przebieraj帷 w 鈔odkach oddaje si misji oczyszczania ziemi z wied幟 i wszelkich przejawów magii. Jak szybko si oka瞠, kieruj帷e nim motywy niewiele maj wspólnego ze szlachetn ch璚i niesienia pomocy ludowi dr璚zonemu przez wied幟ie czary. Czytelnikowi raczej nie trudno przewidzie, 瞠 to tylko kwestia czasu nim Adolfo wyruszy do zamieszkanego przez Ari i odwiedzanego przez Fae Brightwood…

„Filary 安iata” to wielow徠kowa, 鈍ietnie dopracowana powie嗆 o fabule przepe軟ionej tajemnicami. Anne Bishop po raz kolejny mnie nie zawiod豉, tworz帷 histori, w której odnalaz豉m wszystko to, co w jej  prozie uwielbiam – ciekawie skonstruowany, wype軟iony magi 鈍iat przedstawiony, interesuj帷ych i niejednoznacznych bohaterów (moje serce bezapelacyjnie podbi豉 Zbieraczka Morag!), obecno嗆 motywów feministycznych, ogromn dawk intryg i mocnych, trzymaj帷ych w napi璚iu scen doprowadzaj帷ych emocje czytelnika do wrzenia, nieco p這miennego romansu, który nie przyt豉cza fabu造 i rozwija si w do嗆 ciekawym kierunku.

Lektura najnowszej powie軼i Anne Bishop okaza豉 si dla mnie cudownym, pe軟ym emocji do鈍iadczeniem. „Filary 安iata” to obowi您kowa pozycja dla wszystkich fanów twórczo軼i pisarki oraz dla mi這郾ików mrocznego fantasy. Gor帷o polecam!

Fae, zamieszkuj帷y magiczn krain Tir Alainn, maj k這poty – drogi prowadz帷e do równoleg貫go 鈍iata ludzi zaczynaj znika. Cho od d逝窺zego czasu ignorowali zmiany zachodz帷e w 鈍iecie 鄉iertelników i podró穎wali tam jedynie, by si zabawi, to zanik dróg ska瞠 Fae na samotno嗆 i izolacj. υwczyni i 安iat造 b璠 próbowa rozwi您a problem, lecz jedyna wskazówka, jak maj, wi捫e si z tajemniczymi Filarami 安iata. Tymczasem w ludzkim 鈍iecie 篡je najm這dsza z wielopokoleniowego klanu czarownic – Ari. Dziewczyna przeczuwa nadchodz帷e zmiany, lecz nie domy郵a si przyczyny. Pewnego dnia dojdzie do spotkania Fae z Ari. Czy dziewczyna wie, czym s Filary 安iata i pomo瞠 Fae? Czasu jest niewiele, do tego do wsi zbli瘸 si ogromne niebezpiecze雟two. Oto nadje盥瘸 Inkwizytor, zwany Wielkim M這tem na Czarownice, który nienawidzi wied幟 i wszelkiej magii.

Na samym wst瘼ie musz napisa, 瞠 okropnie si ba豉m tej ksi捫ki. To by這 moje pierwsze spotkanie z Anne Bishop i nie wiedzia豉m, czego si mog spodziewa. Spodoba mi si zarys fabu造, a ba豉m si, 瞠 wykonanie b璠zie s豉be i si zawiod. Zaryzykowa豉m i nie 瘸逝j. Ba, koniecznie musz si璕n望 po wcze郾iejsze ksi捫ki autorki. Dlaczego o niej wcze郾iej nie s造sza豉m? Ale do rzeczy! Fabu豉 zaczyna si bardzo spokojnie i przez chwil zgubi豉m si, nie wiedzia豉m, kim s przedstawieni bohaterowie i w jakim jestem 鈍iecie. Na szcz窷cie 豉d i porz康ek szybko nast徙i, a ja z ulg zatopi豉m si w tym 鈍iecie. Poznamy tutaj Fae, magiczne i egoistyczne istoty, które oczekuj od ludzi uleg這軼i. Uwa瘸j si za lepszych i nie zyskali mojej sympatii. W鈔ód Fae wyró積iaj si υwczyni – Dianna oraz 安iat造 – Lucian i to w豉郾ie ich losy skrzy簑j si z losem Ari. M這da czarownica nie ma lekkiego 篡cia, w wiosce spotyka si z brakiem szacunku i niech璚i, dodatkowo jest zdana tylko na siebie, jej matka i babka nie 篡j. Jedyne pocieszenie mo瞠 znale潭 w przyjacielu Neallu i hodowcy ko Ahermie. Dziewczyna od samego pocz徠ku zyska豉 moj sympati i bardzo by豉m ciekawa, jak potocz si jej losy. Bohaterami, którzy tak瞠 przejmuj narracj w ksi捫ce s jeszcze Morag oraz Inkwizytor. Morag jest tajemnicz postaci, to Zbieraczka, która odprowadza dusze zmar造ch do Krainy Wiecznego Lata. Zbieraczka odegra bardzo wa積 rol w 篡ciu Ari, jak? Tego ju nie zdradz. Wielki M這t na Czarownice jest po prostu z造. Nienawidzi 瘸dnej istoty paraj帷ej si magi i je寮zi od wioski do wioski w celu pozbycia si ka盥ej kobiety uznanej za czarownic. Jego metody s brutalne, czy uda mu si tak瞠 w swoje sid豉 z豉pa Ari?

Anne Bishop stworzy豉 bardzo interesuj帷y 鈍iat, po陰czy豉 鈍iat ludzi ze 鈍iatem Tor Alainn. Cho o tym drugim nie wiemy prawie nic, poza tym, 瞠 jest zamieszkiwany przez Fae, to mo瞠my go sobie wyobra瘸 jako 鈍iat pe貫n bogactwa i przepychu. W徠ek, który wyra幡ie jest tutaj pierwszoplanowy, jest zwi您any z Filarami 安iata i zanikaniem dróg 陰cz帷ych Tir Alainn ze 鈍iatem 鄉iertelników. B璠ziemy 鈍iadkami poszukiwa odpowiedzi przez Diann i Luciana, zobaczymy jak przed mg陰 ucieka Morag i jak ze zmianami poradzi sobie Ari. Nie zapominajmy o Inkwizytorze i jego planie zemsty na wszystkich czarownicach. Jest jeszcze jeden w徠ek, który bardzo lubi w ksi捫kach fantasy (i nie tylko), mianowicie jest to w徠ek romantyczny.
Taka relacja nawi捫e si mi璠zy Ari oraz Lucianem, ale jest jeszcze jeden bohater, który czuje co wi璚ej do dziewczyny. Jest nim Neall, prosty ch這pak, któremu kibicowa豉m i chcia豉m, by to z nim zwi您a豉 si dziewczyna. Którego z nich wybierze? Pi瘯nego Luciana, który jest przecie Fae i 瘸dna kobieta mu nie odmawia, czy skromnego przyjaciela?

„Filary 安iata” to ksi捫ka, która mnie bardzo pozytywnie zaskoczy豉. Lekkie pióro i dopracowany styl autorki tak mnie wci庵n掖, 瞠 nim si postrzeg豉m i by豉m ju w po這wie ksi捫ki. 畝l mi by這 ogromnie j ko鎍zy, ale ciekawo嗆 zako鎍zenia by豉 ogromna, z wypiekami na policzkach poch這n窸am ksi捫k w jeden dzie. W豉軼iwie ma造 chaos na pocz徠ku ksi捫ki by dla mnie minusem, innych nie zauwa篡豉m. Autorka potrafi te zwodzi za nos i kilkakrotnie zwroty akcji przyczyni造 si do szybszego bicia serca. Jestem bardzo na tak i z niecierpliwo軼i czekam na kolejne tomy. Ta historia jest bardzo dobra!

Avatar u篡tkownika - lewoszm
lewoszm
Przeczytane:2019-01-09, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Jestem absolutnie oczarowana. Pocz徠kowo my郵a豉m, 瞠 ksi捫ka b璠zie mi sz豉 opornie, ale ju chwilk po rozeznaniu si w bohaterach, przepad豉m. Bardzo spodoba mi si stworzony przez autork 鈍iat, bohaterowie byli dobrze wykreowani i sama fabu豉 mnie mocno zaciekawi豉. Nie by這 tu czasu na nud, bo ci庵le co si dzia這. Ci篹ko by這 odgadn望 motywy lordów i lady Fae, nie do ko鎍a by這 wiadomo czy s wrogami czy przyjació軛i.

Czytaj帷 ksi捫k mia豉m kilku faworytów, a kilka osób, które spali豚ym na stosie. Ciesz si, 瞠 akcja potoczy豉 si w taki sposób w jaki si potoczy豉, bo zosta豉m usatysfakcjonowana, ale mimo wszystko czuj pewien niedosyt i chcia豉bym ju zabra si za drugi tom. Czuj, 瞠 to mo瞠 by naprawd wci庵aj帷a seria.

Mimo, 瞠 autorka nie da豉 nam tutaj jakiego spektakularnego zako鎍zenia, to cz這wiek mimo wszystko jest spragniony, 瞠by wiedzie wi璚ej i zabra si za kolejny tom. Najwidoczniej mo積a zaciekawi i rozkocha w sobie czytelnika, nawet bez mocnych wra瞠 w finale. Sk豉ma豉bym, gdybym powiedzia豉, 瞠 nie dzia這 si tutaj nic szokuj帷ego, bo dzia這.

Nale篡 przyzna autorce, 瞠 pierwszy tom 鈍ietnie jej poszed. Posta 安iat貫go chyba najbardziej mnie intrygowa豉 i zasady wyznawane przez niego oraz reszt Fae. By造 nieco nietypowe czasami, ale zarazem intryguj帷e.

Taka fantastyka naprawd przypad豉 mi do gustu i mog豉bym czyta jej wi璚ej. Oczywi軼ie moimi faworytami wci捫 s thrillery i krymina造, ale czasem dobrze jest znale潭 si w takim fantastycznym 鈍iecie.
Cz這wiek kompletnie zapomina o problemach i zaczyna prze篡wa emocje wspólnie z bohaterami.