Gangrena

Tom Stilton, były policjant i dawny bezdomny, wyprawia się do północnej Tajlandii, aby na podstawie jednego niewielkiego zdjęcia odszukać pewnego mężczyznę o nieznanej tożsamości. Podobno przebywa on na starej barce na jednej z rzek Złotego Trójkąta. Niebezpieczna podróż doprowadzi Stiltona do ujawnienia mrocznej tajemnicy, ale stanie się też okazją do rachunku sumienia w związku z popełnionym przez niego zabójstwem.

W tym samym czasie Olivia Rönning i pani komisarz Mette Olsäter pracują nad wyjaśnieniem zamachu bombowego, który wstrząsa Szwecją. Policja aresztuje zamachowca, który staje przed sądem, jednak Olivia ma wątpliwości, że rzeczywiście jest winny tej zbrodni i mimo wyroku skazującego nie przestaje roztrząsać tej sprawy. Również Mette zaczyna podejrzewać, że doszło do pomyłki sądowej. Okazuje się, że drugim dnem tej sprawy są nadużycia seksualne popełniane przez ludzi gotowych na wszystko, byleby utrzymać swoją pozycję.

Informacje dodatkowe o Gangrena:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2023-01-18
Tytuł oryginału: Gangrene (Kallbrand)

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Gangrena

Gangrena - opinie o książce

Avatar użytkownika - majaciupinska
majaciupinska
Przeczytane:2023-01-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

W Sztokholmie dochodzi do zamachu bombowego, wymierzonego w prokuratorkę oraz jej rodzinę. Śledztwo trafia w ręce Olivii i Mette, które dość szybko wykrywają sprawcę. Jednak Olivii wciąż towarzyszy przeczucie, że schwytały nie tego człowieka.

Tymczasem Tom Stilton wyjeżdża do Tajlandii, aby odnaleźć pewnego mężczyznę, na podstawie niewielkiego zdjęcia.

Nikt nie wie, jak wiele tajemnic przyjdzie im odkryć. Jedno jest pewne – pozory mylą, a demony przeszłości tylko czekają na wybudzenie.

Powieść przeplata wątki kryminalne z obyczajowymi, co ku mojemu zdziwieniu wypadło dość dobrze. Poza wiodącą problematyką, autorzy poruszają także wiele innych kwestii, biorąc na tapet nie tylko głównych bohaterów. Mowa tu między innymi o przemocy seksualnej i o szeroko pojętej ludzkiej psychice, na którą wpływają coraz to nowe czynniki. Wielowarstwowość fabuły i drugie dno poszczególnych scen stale nakłaniają do głębszych refleksji, dzięki którym czytelnik ma okazje zadać sobie szereg nietypowych pytań o podłożu filozoficznym i nie tylko.

Postacie zostały wykreowane bardzo realistycznie. Nie ma w nich miejsca na samą czerń i biel, zamiast tego są rozmaite odcienie szarości, niekiedy z domieszką żywszych barw.

Zarówno Tomem, jak i Olivią targają sprzeczne emocje, często utrudniające ich indywidualne śledztwa. Los stawia ich przed niekoniecznie dobrymi, acz jedynymi słusznymi wyborami. Dobrym przykładem jest sam Tom, który do tej pory boryka się ze skutkami dawnych działań. Autorzy w świetny sposób połączyli wyjazd Stiltona do Tajlandii z odkryciem różnych sekretów, mających na mężczyznę bezpośredni wpływ.

Choć „Gangrena” nie jest typowym, surowym kryminałem, to wielowątkowość powieści angażuje czytelnika równie mocno, co zwykła dedukcja i analiza poszlaków. Widać to na przykładzie Olivii. Autorzy wprowadzają nas nie tylko w sam środek śledztwa, a również w prywatne życie kobiety. Pozwalają nam analizować jej otoczenie i wyciągać własne wnioski, które mogą, ale nie muszą pokrywać się z zamknięciem poszczególnych wątków.

Aspekt kryminalny zostawia pewien niedosyt. Do pewnego momentu jesteśmy w stanie brać udział w śledztwie, natomiast im dalej w las, tym więcej szczegółów wyskakuje niczym z kapelusza magika. Podobne odczucia mam do zakończenia, którego wręcz wariackie tępo nie daje szansy na chwilę wytchnienia i przemyśleń, tak ważnych dla całej historii.

Niełatwo było mi wciągnąć się w fabułę. Głównym powodem był nieco leniwy początek, niemniej koniec końców uważam, że to ciekawa i dobrze napisana powieść. Dostarcza nam wyważonej rozrywki, w której jest miejsce zarówno na odcięcie się od rzeczywistości, jak i na dawkę konkretnych przemyśleń. Uważam więc, że warto sprawdzić ten tytuł i skonfrontować moją opinię z Waszą.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-10-07, Ocena: 5, Przeczytałam, Thriller,sensacja,kryminał, 2023, E-booki,
Avatar użytkownika - beatrycze66
beatrycze66
Przeczytane:2023-07-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Dobry samarytanin
Rolf Börjlind0
Okładka ksiązki - Dobry samarytanin

Olivia Rönning znika. Funkcjonariuszka Lisa Hedqvist dochodzi do wniosku, że jej partnerka musiała zostać porwana. Na tę wieść Tom Stilton, były policjant...

Śpijcie, kotki
Rolf Börjlind0
Okładka ksiązki - Śpijcie, kotki

Tom Stilton we współpracy z komisarz Mette Olsäter i Olivią Rönning bierze udział w dochodzeniu w sprawie morderstwa nastolatka, którego...