Gawłowski

Gawłowski zarzeka się, że tylko rysuje, a lepsi od niego tworzą dzieła, które dają do myślenia. Ale trudno spotkać drugiego artystę, który by tak umiejętnie i przewrotnie wystawiał na pośmiewisko nasze umysłowe nawyki. To nie przypadek – Gawłowski jest nieprzeciętnie oczytany. Przy tym świetnie gawędzi, co widać na każdym jego rysunku.

Jacek Gawłowski (ur. 1957) studiował w warszawskiej ASP u Teresy Pągowskiej oraz Henryka Tomaszewskiego. Publikował swoje rysunki m.in. w „Zwierciadle” (debiut w 1972), „Szpilkach”, „Warsaw Voice”, „Tygodniku Literackim” oraz od 1990 roku w „Gazecie Wyborczej”. Laureat Nagrody Młodych im. Henryka Grunwalda oraz Nagrody im. Eryka Lipińskiego. Osobną dziedzinę jego twórczości stanowią krótkie komiksy inspirowane nastrojem czarnych kryminałów. Ilustrował wiele książek, a niniejsza pokazuje całe spektrum jego twórczości.

Ze wstępu:
Rysunki Jacka Gawłowskiego nie są ilustracją. Są odrębnymi wypowiedziami. To wielka umiejętność – umieć przedstawić swój pogląd w jakiejś sprawie, czyniąc to – użyję takiego zwrotu – przy okazji. Przypuszczam, że Gawłowski jest świadom swych umiejętności i talentu do tego stopnia, że czuje się onieśmielony. Nieśmiałość jest przymiotem ludzi wrażliwych i wyjątkowo trafnie oceniających świat. Wszystko to można wywieść z cieniutkiej, kruchej i lekko zatrwożonej – zapewne jak on sam – kreski Jacka Gawłowskiego.
Stanisław Tym

ISBN: 83-24-00710-5

Kup książkę Gawłowski

Gawłowski - opinie o książce

opracowanie zbiorowe0
Okładka ksiązki - Angielski bez wkuwania. Kurs dla średnio zaawansowanych z ciekawymi opowiadaniami. Poziom B1

Kurs ,,bez wkuwania" przeznaczony jest dla ,,fałszywych początkujących", czyli tych, którzy poznali już podstawy języka, ale nadal nie czują się na siłach...

Kreta. Przewodnik Baedeker
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Kreta. Przewodnik Baedeker

Kolebka pierwszej europejskiej cywilizacji, cudowne plaże, piękne krajobrazy i malownicze miasta. "Wielka wyspa" to fascynujące miejsce. ...