[geim]

Ocena: 5 (11 g³osów)

Henrik HP Pettersson to 30-letni kombinator i pró¿niak, którego ¿yciowe ambicje mog± byæ ¶mia³o podsumowane jednym zdaniem: byæ numerem jeden. Jest zadufany w sobie, beznadziejnie impulsywny, a przy tym drêczy go poczucie bycia niedocenianym. Pewnego dnia znajduje telefon komórkowy, który zaprasza go do tajemniczej Gry w Alternatywn± Rzeczywisto¶æ. Po wykonaniu testu próbnego HP otrzymuje szereg fascynuj±cych i niebezpiecznych zadañ, które s± filmowane, a nastêpnie publikowane na li¶cie rankingowej, ocenianej przez spo³eczno¶æ w sieci. Napiêcie w grze ro¶nie, nagrody s± coraz cenniejsze, a fani wystawiaj± mu ¶wietne noty. HP powoli staje siê gwiazd±. Podejmuje siê coraz bardziej ryzykownych zadañ, by tylko pozostaæ w grze. Inspektor Rebecca Normen jest jego przeciwieñstwem. Kontroluje swoje ¿ycie w ka¿dym szczególe i szybko pnie siê po szczeblach kariery. Wszystko uk³ada³oby siê idealnie, gdyby nie anonimowe, niepokoj±ce li¶ciki, które znajduje w swojej szafce. Ktokolwiek je pisze, wie o jej przesz³o¶ci wiêcej, ni¿ powinien. Dlaczego? Czy kto¶ siê z ni± bawi? Podczas gdy gra stopniowo wkracza w ¿ycie HP i Rebecki, ich ¶wiaty nieuchronnie siê ³±cz±. Poch³oniêty kolejnymi zadaniami HP zaczyna zdawaæ sobie sprawê, ¿e gra niesie za sob± ¶miertelne niebezpieczeñstwo Kto stoi za tajemnicz± rozgrywk±? Anders de la Motte by³y oficer policji, a do niedawna dyrektor ds. bezpieczeñstwa w jednej z najwiêkszych na ¶wiecie firm IT. Obecnie pracuje jako konsultant ds. bezpieczeñstwa miêdzynarodowego. Jednocze¶nie jest najbardziej ekscytuj±cym i nowatorskim autorem nowego pokolenia pisarzy kryminalnych w Szwecji. [geim] to jego debiutancka ksi±¿ka.

Informacje dodatkowe o [geim]:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2012-09-19
Kategoria: Krymina³, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7554-489-3

wiêcej

Kup ksi±¿kê [geim]

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

[geim] - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2019-03-10,
Oszalam ostatnio na punkcie skandynawskich thrillerów i krymina³ów. Szwedzcy pisarze maj± co¶ w sobie, ¿e mnie uwiedli swoimi pok³adami wyobra¼ni i doskona³ym kunsztem pisarskiem.   W ubieg³ym roku dostrzeg³am ksi±¿kê "Geim", która chcia³abym Wam dzisiaj poleciæ. Na pocz±tku mia³am wra¿enie, ¿e  na ok³adce widnieje jaka¶ puszka. Jak¿e siê myli³am. Gdy ju¿ we¼miemy pozycjê do rêki i obejrzymy jej obwolutê, to zrozumiemy, ¿e szata graficzna przedstawia obraz telefonu komórkowego. A w tym telefonie kryje siê ca³a fabu³a.... G³ównym bohaterem jest m³ody mê¿czyzna z nie³atw± i bardzo skomplikowan± przesz³o¶ci±. Nazywa siê on Henrik Petterson, dla przyjació³ HP. Mimo swojego m³odego wieku, ma na swoim koncie ju¿ odsiadkê w wiêzieniu, liczne przekrêty, kradzie¿e itp. przestêpcze wyskoki. Jest on rozchwiany emocjonalnie, nie potrafi on odnale¼æ swojego miejsca na ziemi i wytworzyæ w sobie poczucie wspó³czucia, zrozumienia oraz empatii do innych osób. Byæ mo¿e dzieje siê tak z powodu, ¿e wychowywa³ siê wraz ze starsz± siostr± w rodzinie, gdzie ojciec nie sk±pi³ im srogiego i brutalnego traktowania. HP pewnego dnia wracaj±c poci±giem z dnia próbnego z nowej pracy "znajduje" telefon. Nie jest to zwyk³y telefon. Wyró¿nia siê on charakterystycznym srebrnym kolorem, zablokowanym menu i wy¶wietlaj±cym siê tylko jednym komunikatem "Czy chcesz zagraæ w grê?" Ch³opak, który liczy³ na to, ¿e telefon sprzeda i zarobi parê koron czuje siê coraz bardziej sfrustrowany i dla ¶wiêtego spokoju wciska TAK. W tym momencie  zaczyna uczestniczyæ w alternatywnej grze, która polega na tym , ¿e Henrik otrzymuje wiadomo¶ci od tzw. Przywódczy i dostaje zlecenia na konkretne zadania np. kradzie¿ parasolki, dewastacje drzwi pewnego kolesia, a nawet obrzucenie konwoju policyjnego kamieniami. Ka¿de wykonanie jest przeliczane na pieni±dze, ale jest jedno ale.  Mianowicie HP nie mo¿e nikomu postronnemu zdradziæ, ¿e jest uczestnikiem gry. Na pocz±tku gar krêci HP, wrêcz podnieca, zatraca siê w niej i czuje siê doceniony, do czau. Jednak mê¿czyzna ³amiê te zasadê numer jeden (milczenie) i teraz musi uciekaæ i walczyæ o przetrwanie. Ale nie podda siê bez walki.... Drugim bohaterem , a w zasadzie bohaterk± jest funkcjonariuszka policji Rebecca Normen. Jest ona zupe³nym przeciwieñstwem HP. Jest dok³adna, uporz±dkowana i systematyczna, ale bardzo samotna. Jest ona w "zwi±zku" z mê¿czyzn±, ale ten uk³ad to tylko i wy³±cznie seks. Teraz Rebecca otrzymuje tajemnicze li¶ciki z gro¼bami i jej ukryta przesz³o¶æ wraca. Kto chcê jej zaszkodziæ i czy pokona ona demony przesz³o¶ci? Oj wci±gnê³am siê. Ksi±¿ka jest tak napisana, ¿e czytelnik nie ma chwili wytchnienia od pierwszej strony. Autor, którym jest Anders De La Motte skonstruowa³  zawi³±, wci±gaj±c± i nieprzewidywaln± historiê. Bohaterowie s± ze sob± ¶ci¶le powi±zani, s± zale¿ni od siebie. Jednak ka¿de z nich jest przedstawione w sposób niebanalny i indywidualny. Akcja te¿ siê toczy szybko. W ekspresowym tempie zmieniaj± siê sytuacje oraz miejsca. Czyta siê bardzo szybko, dziêki przejrzystej konstrukcji. Przemy¶lenia bohaterów nie s± wplecione we wspólne w±tki, a dyskretnie oddzielone, tak, by czytelnik nie gubi³ siê i traci³ rozeznania. Zakoñczenie jest zaskakuj±ce, choæ nie ostateczne, gdy¿ ju¿ w kwietniu Wydawnictwo Czarna Owca wyda drug± czê¶æ pt . "Buzz". Ju¿ nie mogê siê doczekaæ.
Avatar u¿ytkownika - adgam91
adgam91
Przeczytane:2014-03-07, Ocena: 4, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2014,
[geim] Andersa de la Motte to lektura do¶æ dziwna jak na mój gust. Z jednej strony kwestia któr± podejmuje jest bardzo ciekawa i intryguj±ca. Sztuczna inteligencja która niejako "steruje" bohaterem - w zamian za wykonywanie ró¿norakich zadañ, oferuje s³awê, presti¿ i pieni±dze. ¯a³ujê jedynie, ¿e przygoda Henrika z gr± skoñczy³a siê tak szybko, liczy³am na wiêcej karko³omnych zadañ. Z drugiej jednak strony jêzyk jakim napisana jest ksi±¿ka niezmiernie mnie irytuje. Co kawa³ek mamy slanglowe wstawki typu "obczaiæ" "ogarn±æ" "zajebioza" itp, itd. Do tego my¶li bohatera wyra¿one angielskimi zwrotami. Autor usilnie kreuje Henrika na wyluzowanego cwaniaczka. Czy nie da³oby siê tego zrobiæ bez u¿ywania tych irytuj±cych wtrêtów? My¶lê, ¿e by³oby to mo¿liwe.
Avatar u¿ytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2013-03-16, Ocena: 6, Przeczyta³am, czytam regularnie w 2013 roku,

„It’s all a fucking game”

Chyba w modzie jest ostatnio chwytanie za pióro by³ych policjantów, czy oficerów wywiadu (patrz: Piotr Pochuro, Vincent V. Severski). Mamy czym siê pochwaliæ na rynku, ale nie jeste¶my pod tym wzglêdem wyj±tkowi, choæby za spraw± szwedzkiego pisarza, Andersa de la Motte’a, by³ego oficera policji, który obecnie zajmuje siê bezpieczeñstwem miêdzynarodowym. I pisaniem oczywi¶cie.

[geim] to jego debiut literacki, napisany od razu z rozmachem i przytupem!

W skrócie i w du¿ym uogólnieniu o fabule powiedzieæ mo¿na, ¿e przedstawia sytuacjê, gdy rzeczywisto¶æ jest gr±, a Gra rzeczywisto¶ci±. Skomplikowane? Nie. To tylko pozory. By trochê na¶wietliæ wam ca³± historiê, ale nie zdradziæ zbyt wiele, dorzucê, ¿e g³ówny bohater znajduje telefon komórkowy, za pomoc± którego wchodzi w niebezpieczny ¶wiat Gry. Nieznany mu bli¿ej Przywódca wprowadza go w ¶wiat kryminalnej zabawy, pe³nej misji do wype³nienia. Zadania, które gracz otrzymuje do realizacji, wykonywane s± w rzeczywisto¶ci, nagrywane i poddawane ocenie fanów. Wraz z up³ywem czasu i misji, zadania staj± siê coraz bardziej skomplikowane i coraz bardziej niezgodne z prawem. Co wyniknie z ca³ej historii, dowiedzcie siê czytaj±c ksi±¿kê.

Powie¶æ mogê okre¶liæ jednym s³owem: rewelacja. Pochwa³y rozpocz±æ mo¿na pocz±wszy od samego zamys³u – zaskakuj±ca fabu³a, daj±ca do my¶lenia intryga. Z jednej strony wydaje siê byæ nierealna, a z drugiej… Patrz±c na to, co dzi¶ wyrabia siê na ¶wiecie i ze ¶wiatem, wydaje siê byæ mo¿liwa…

Du¿a zas³uga, ¿e jest to lektura przyjemna, le¿y i w bohaterach. ¦wietnie skonstruowane postacie, o niejednoznacznych zachowaniach, zagadkowych osobowo¶ciach i mocnych charakterach nadaj± powie¶ci smaczku. Jakby tego by³o ma³o – autor myli tropy, podpuszcza czytelnika, pl±cze historie bohaterów, gmatwa ich dzia³ania, prowadz±c z czytelnikami grê, niezgorsz± od tej, któr±  prowadzi Gra z HP, czyli jednym z jej graczy. Wszystko za¶ rozgrywa siê b³yskawicznie. Wartka akcja, sensacja i teorie spiskowe bombarduj± poch³oniêtego lektur± bezbronnego cz³owieka, który co rusz dowiaduje siê o rzeczach, które przerastaj± jego wyobra¿enia. Ma³o tego. Ksi±¿ka porusza te¿ wa¿ne problemy spo³eczne, choæby przemocy wobec kobiet, nieskutecznej resocjalizacji, problem w relacjach miêdzyludzkich, uzale¿nienia (w tym od Internetu!), upadek warto¶ci moralnych, etc. Ale to tak naprawdê tylko wierzcho³ek góry lodowej, bo w [geim] jest tego wiêcej. I to bez moralizatorstwa, nudnej retoryki, statystyk, czy przem±drzania i prób naprawy ¶wiata.

Chwal±c ksi±¿kê, nie mogê nie pokusiæ siê o napisaniu choæ s³ówka na temat jêzyka powie¶ci, bo i tu autor wykona³ rewelacyjn± robotê. Mówi±c jêzykiem Henkego, jest luzerski i wyjebany (przepraszam - musia³am). I wierzcie mi, wspó³gra tu wszystko ¶wietnie. Od pierwszej, do ostatniej strony. A o [geim] mo¿na, a nawet trzeba powiedzieæ: apetyt ro¶nie w miarê czytania. Ja pod koniec ksi±¿ki by³am w stanie wsun±æ konia z kopytami!

Avatar u¿ytkownika - Birgitta
Birgitta
Przeczytane:2013-07-18, Ocena: 5, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek - 2013, Mam,
¦wietna ksi±¿ka! Poniewa¿ to debiut pana de la Motte, wiêc mo¿na przymkn±æ oko na niewielkie niedoci±gniêcia :) Ju¿ przebieram nó¿kami na kolejn± czê¶æ :)
Avatar u¿ytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2013-06-09, Ocena: 5, Przeczyta³em, 26 ksi±¿ek 2013,
Je¶li na has³o ,,szwedzka literatura kryminalna" budz± siê w Tobie skojarzenia w rodzaju: neurotyczny zapijaczony inspektor/detektyw po piêædziesi±tce i po przej¶ciach na tropie zbrodni sprzed lat, której ¶lady znajduje brodz±c przez o¶nie¿ony krajobraz, ta pozycja Ciê zaskoczy. Od razu zaznaczam, ¿e nie jestem wybitnym znawc± teksów Mankella czy Lackberg, lubiê jedynie czasem zanurzyæ siê w dobrze znanym skandynawskim piekie³ku. W wypadku [geim] przydarzy³o mi siê zgo³a inna przygoda. Byæ mo¿e mamy tu do czynienia z jakim¶ kolejnym, m³odym, s±dz±c po fotografii autora na obwolucie, pokoleniem szwedzkich pisarzy kryminalnych. Za m³odo¶ci± ¶wiadczy te¿ kontekst, w jakim osadzona jest historia tytu³owej Gry. Najkrócej mo¿na okre¶li go jako popkultura XXI wieku, choæ zdarzaj± siê te¿ bardziej klasyczne odniesienia jak chocia¿by ,,Pó³noc, pó³nocny zachód" Hitchcocka z 1959 roku. Ci, którzy lubuj± siê w tropienia wszelkich objawów inspiracji i nawi±zañ, bêd± z pewno¶ci± usatysfakcjonowani, roi siê bowiem w Grze od przeró¿nych bardziej b±d¼ mniej wyra¼nych ¶ladów. Pojawiaj± siê tytu³y wymienione z imienia i nazwiska, jak ,,Wróg publiczny" czy ,,Teoria spisku" albo wspomniany ju¿ film z Cary Grantem. Ca³o¶æ przywodzi na my¶l rewelacyjny ,,Dom gry" Mameta czy zainspirowan± nim ,,Grê" Finchera. O specyficznym rodzaju gry w³a¶nie traktuje debiut De La Motte, jak¿e bliskiej mobilnemu pokoleniu facebooka. Przy okazji odwo³ywania siê do dzie³ filmowej popkultury, nie mogê pomin±æ prze³omowego pod wieloma wzglêdami dzie³a braci Wachowskich. Przewracaj±c ostatni± stronê [geim] i odk³adaj±c ksi±¿kê na pó³kê, mia³em podobne wra¿enie, jak przed mniej wiêcej trzynastoma laty, kiedy po seansie ,,Matrixa" wychodzi³em z kina i rozgl±da³em siê podejrzliwie dooko³a. Ju¿ za samo to wra¿enie, ¿e nic nie jest takie, jakim siê nam jawi, nale¿± siê autorowi brawa, a zaprawdê, nie jedyna to przyjemno¶æ z obcowania z lektur± ,,Gry". Dostajemy to, czego spodziewali¶my siê zerkaj±c pobie¿nie na ok³adkê i krótk± informacjê na obwolucie. Autor, mimo i¿ debiutant, intuicyjnie wie, gdzie przyspieszyæ akcjê, gdzie za¶ przyspieszyæ j± jeszcze bardziej albo zaproponowaæ nieoczekiwan± woltê. To oczywiste atrybuty gatunku. Je¶li do³o¿ymy do tego jêzyk postaci, dok³adnie dwójki g³ównych bohaterów, ró¿nicowanych przez sposób wypowiadania siê, zdradzaj±cy ich fascynacje, lêki i upodobania, otrzymamy rzecz o wyj±tkowej konsystencji i smaku. Doskona³e czytad³o na upalny wakacyjny weekend czy infernaln± w klimacie podró¿ poci±giem na trasie Warszawa-Katowice z jednej strony i utwór dra¿ni±cy, inspiruj±cy, nie nachalnie daj±cy do my¶lenie z drugiej. Mo¿e nie jest to rzecz wybitna, warsztatowo jednak sprawna i daj±ca wiele przyjemno¶ci w odbiorze. Bez dreszczyku ¿enady. Grozy za to jak najbardziej. W swojej klasie klejnot.
Avatar u¿ytkownika - akarasek
Inne ksi±¿ki autora
Wiosenna ofiara
Anders de la Motte0
Ok³adka ksi±zki - Wiosenna ofiara

Ostatnia czê¶æ uznanej serii sezonowej Andersa de la Motte. Noc Walpurgii, rok 1986. Na po³udniowym krañcu Szwecji w lesie s±siaduj±cym z zamkiem dosz³o...

[geim] Audiobook
Anders de la Motte0
Ok³adka ksi±zki - [geim] Audiobook

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa