Genialna przyjaciółka. Historia nowego nazwiska

Na podstawie Genialnej przyjaciółki i Historii nowego nazwiska powstał scenariusz serialu HBO, którego twórcą jest Saverio Costanzo.

Lila i Elena mają po szesnaście lat i obie czują, że znalazły się w ślepym zaułku. Lila dopiero wyszła za mąż, ale przyjęcie nazwiska męża wiąże się dla niej z utratą własnej tożsamości. Elena to wzorowa uczennica, ale właśnie podczas ślubu przyjaciółki odkrywa, że nie czuje się dobrze ani w dzielnicy, ani poza nią. Podczas burzliwej młodości dziewczęta gubią się i ponownie odnajdują. A wszystko w scenerii Neapolu, Włoch, które powoli nabierają alarmujących i dobrze znanych cech.

Informacje dodatkowe o Genialna przyjaciółka. Historia nowego nazwiska:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2020-02-14
Tytuł oryginału: Storia del nuovo cognome

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Genialna przyjaciółka. Historia nowego nazwiska

Genialna przyjaciółka. Historia nowego nazwiska - opinie o książce

Avatar użytkownika - Qchcia
Qchcia
Przeczytane:2023-11-14, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Historia nowego nazwiska", Elena Ferrante

Ciąg dalszy historii dwóch przyjaciółek oraz ich neapolitańskich kolegów. Bohaterowie są już w wieku, w którym podejmuje się najważniejsze decyzje życiowe - pierwsze związki, zauroczenia, rodzina, praca.

Autorka pięknie ukazuje też przełom w historii Włoch - zarówno polityczny jak i światopoglądowy. Edukacja przestaje już być dostępna jedynie dla mężczyzn, coraz więcej do powiedzenia mają kobiety. Spełnieniem kobiety nie musi już być jedynie rodzina, może się także kształcić i na tym tle odnosić sukcesy. Zmiany te są pięknie ukazane poprzez wybory życiowe Eleny i Lili.

Pierwsza część była godna polecenia... To nie wiem co już powiedzieć przy tej! Zdecydowanie, jeszcze bardziej!

Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2018-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam,

Powieść o przyjaźni Lili i Lenu nabiera tempa i staje się bardziej dynamiczna. Ich drogi się rozchodzą. Lila wciąż tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie, a Lenu dalej się uczy. Pozostają jednak w kontakcie, z coraz większymi przerwami. Książkę czyta się rewelacyjnie, a zakończenie powoduje, że od razu sięgam po kolejny tom.

Avatar użytkownika - Olena
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
Cykl neapolitański (#1). Genialna przyjaciółka
Elena Ferrante0
Okładka ksiązki - Cykl neapolitański (#1). Genialna przyjaciółka

,,Spośród wielu sposobów, do których uciekają się pisarze, by opowiedzieć świat, preferuję posługiwanie się narracją precyzyjną, jasną i uczciwą, która...

Obsesyjna miłość
Elena Ferrante0
Okładka ksiązki - Obsesyjna miłość

Obsesyjna miłość - pierwsza książka Eleny Ferrante - to jedna z najważniejszych i najbardziej oryginalnych współczesnych włoskich powieści, która ujawniła...