Geniotyp

Światowy poradnikowy bestseller! Jaki jest twój cel? Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie, czy masz jakiś szczególny talent? A jeśli tak, to co nim jest? Czy kiedykolwiek czułeś, że nie jesteś wyjątkowy, bo nie masz żadnego talentu? Tony Estruch wraz z multidyscyplinarnym zespołem ekspertów przez dziesięć lat prowadził badania nad ludzkim talentem. Teraz przedstawia rewolucyjną teorię dotyczącą geniotypów – narzędzi do samopoznania wyznaczających nową erę w świecie rozwoju osobistego. Kluczem do dokonania wielkich rzeczy w życiu jest miłość do tego, co robimy. W tym celu trzeba się dowiedzieć, co jest naszą pasją i rozpoznać swój geniusz. Nikt nie jest dobry we wszystkim, ale każdy z nas jest genialny w jakiejś dziedzinie. Wszyscy posiadamy szczególny dar, dzięki któremu jesteśmy wyjątkowi. Ta książka pomoże ci rozwijać to, co jest w tobie niezwykłe. Jeśli chcesz wyzwolić własny talent i ofiarować go światu, najpierw musisz wiedzieć, na czym polega twój geniusz. To zaś oznacza, że powinieneś poznać swój geniotyp. Ta książka dzięki licznym praktycznym przykładom, anegdotom i testom diagnostycznym przedstawia wszystkie narzędzia, by tego dokonać. Wskaże kierunek pozwalający w pełni rozwijać umiejętności i osiągać cele osobiste i zawodowe, a także lepiej zrozumieć członków rodziny, przyjaciół oraz współpracowników. Tony Estruch w prosty, bezpośredni i inspirujący sposób pokazuje, że nie musimy robić niczego szczególnego, żeby stać się geniuszem – wystarczy odkryć i pielęgnować to, kim już jesteśmy.

Informacje dodatkowe o Geniotyp:

Geniotyp - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2023-03-22, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2023,

“Każdy ma w sobie własny geniusz i naszym zadaniem jest odkryć go i włączyć w służbę światu (...)”

W swojej książce o geniotypach Tony Estruch przekonuje nas, że każdy posiada jakiś talent, w każdym tkwią  możliwości do jego rozwoju. “Geniotyp” zatem  ma za zadanie ułatwić nam rozpoznanie swoich talentów, a potem wykorzystanie ich w swym życiu.

Książka jest podzielona na dwie części,  pierwsza z nich ukazuje  wzorce rządzące każdym z geniotypów, a autor wyróżnia ich dziewięć typów: nieskończoność, romb, trójkąt, gwiazda, prostokąt, koło, pięciokąt, elipsa, kwadrat. Dokładnie charakteryzuje każdy z nich, dodając informacje o pozytywnych i negatywnych stronach tychże talentów, a także wskazówki, jak je zrównoważyć. Na końcu każdego z rozdziałów Estruch podaje   przykłady sławnych osób odpowiadających poszczególnym geniotypom oraz  zamieszcza krótki kwestionariusz diagnostyczny ułatwiający wstępne rozpoznanie swojego talentu.

Dla bardziej ambitnych czytelników autor przygotował test kliniczny, z którego można skorzystać za pomocą kodu QR.

W drugiej części  zatytułowanej “Uwolnij swój geniusz” autor porusza różne kwestie związane przede wszystkim z rozpoznaniem i uwolnieniem swojego geniuszu. Pisze zatem o różnicach między kreatywnością a wyobraźnią, talentem i geniuszem, dalej o zdolności tworzenia relacji między osobami zaliczającymi się do różnych geniotypów. Wspomina też o wadach  procesu edukacji utrudniających młodemu człowiekowi rozpoznanie swoich talentów, a także o trosce o swoje ciało, swój dobrostan. Kończy swe rozważania stwierdzeniem, że wszystkie geniotypy są jednakowo ważne i  wzajemnie się uzupełniają.

Uważam, że pozytywną stroną tej publikacji jest  wskazanie na to, że w każdym z nas drzemie ukryty talent, że każdy z nas posiada jakieś wyjątkowe zdolności. Myślę, że takie postawienie sprawy jest bardzo ważne dla osób wątpiących w swoje możliwości, uważających się za beztalencie. To szczególnie one powinny się zainteresować tą książką, przeczytać ją, a potem zacząć realizować swoje marzenia.

Mnie ta książka średnio zainteresowała, może dlatego, że będąc osobą w pewnym wieku, nie odczuwam potrzeby odnajdywania w sobie talentów., bo swoje zdolności już poznałam. Chyba jednak spodziewałam się czegoś innego po tej publikacji - krótko mówiąc nie było to dla mnie specjalnie odkrywcze!

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu BezFikcji.

"Każdy z nas jest geniuszem w jakiejś dziedzinie."
To pierwsze zdanie z prologu książki "Geniotyp", który napisał Francesc Miralles, biorący udział w narodzinach pionierskiej koncepcji. Autorem książki jest Tony Estruch. Ja od razu zaczęłam się zastanawiać, czy ja również jestem geniuszem? Po przeczytaniu całości zgodzę się z autorem, że faktycznie każdy jest geniuszem. Co nie oznacza, że we wszystkim, lecz jednak każdy potrafi coś robić po mistrzowsku, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, że posiadamy jakiś szczególny dar lub niespotykaną umiejętność, która powoduje, że jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju. W zasadzie to niemal każdy z nas wie, co umie robić najlepiej, coś co przychodzi mu z łatwością i jednocześnie sprawia mu to przyjemność.
W tym właśnie tkwi siła geniuszu, lecz często o tym nie myślimy, gdyż wydaje się, że geniusz powinien robić wszystko genialnie, wręcz idealnie. Owszem, może się tak zdarzyć, lecz w zasadzie nie do końca jest to możliwe, bo przecież każdy z nas ma również swoje słabości.
Autor przedstawił w książce dziewięć geniotypów, które charakteryzują się różnymi cechami. Każdy z nich jest dokładnie scharakteryzowany a także autor podaje nam przykłady znanych osób, które zakwalifikowane są do poszczególnych typów. Na końcu każdego opisu znajduje się test diagnostyczny, w którym odpowiadając na pytania, sami możemy zakwalifikować się do danego geniotypu. To bardzo ciekawa i jednocześnie intrygująca zabawa.
"Wiele osób sądzi, że nie ma żadnych szczególnych umiejętności, ale przecież każdy z nas jest w czymś dobry."
Tony Estruch w sposób bardzo lekki i prosty pokazuje nam jak odkryć drzemiące w nas talenty i wydobyć swój geniusz a później wystarczy już tylko go pielęgnować. Bo przecież nie od razu wszyscy wiemy, co naprawdę możemy doskonale robić, i w czym jesteśmy lub możemy być najlepsi.
Często zdarza się, że nawet gdy wiemy w czym jesteśmy genialni i jaki mamy talent, to staramy się z tym ukrywać, nie pokazujemy świtu swoich zdolności z obawy przed śmiesznością i krytyką innych osób.

"Zadziwiająca jest ludzka zdolność do bojkotowania samego siebie i podejmowania starań mających na celu stłumienie całego swego potencjału."
Po zakończeniu lektury możemy dość łatwo rozpoznać swój geniotyp, uwierzyć w siebie a także dowiemy się w jaki sposób możemy doskonalić swój talent. Dzięki temu możemy sami podnieść swoją samoocenę zdecydowanie wyżej. I z pewnością wyjdzie nam to na dobre.
Polecam dla satysfakcji, relaksu oraz dla dobrej zabawy.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Bez Fikcji.