Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey

Ocena: 4.25 (4 głosów)

To była zwykła, kochająca się rodzina. On ciężko pracował, ona zajmowała się dziećmi. ,,Co się stało, że zabił?" - krzyczały pierwsze strony gazet, a obok dramatycznych tytułów pojawiały się zdjęcia atrakcyjnej blondynki i młodego mężczyzny. Mężczyzny, który tuż po niedzielnym grillu zabił nożem sześć osób, w tym dwoje swoich dzieci i jedno przyjaciół. Zbrodnia, której dopuścił się Damian Rzeszowski w piękne niedzielne popołudnie przy zacisznej ulicy Victoria Crescent, zelektryzowała nie tylko brytyjską wyspę Jersey, ale też całe Zjednoczone Królestwo. I przyznać trzeba, że nie poprawiła wizerunku polskiego emigranta.

Ewa Winnicka i Dionisios Sturis w ,,Głosach" próbują odpowiedzieć na to dręczące pytanie: co się stało, że zabił? Przemierzają brytyjski raj podatkowy, wyspę Jersey, na którą w poszukiwaniu lepszego życia przeprowadziła się rodzina Rzeszowskich. Rozmawiają z policjantami, znajomymi, przyjaciółmi, skrupulatnie śledzą przebieg rozprawy sądowej i przejmująco odmalowują postać zabójcy. Przede wszystkim jednak odczarowują mit emigrantów jako królów życia, pokazując to, o czym zazwyczaj się nie mówi. Cenę, jaką płaci większość wyjeżdżających: poczucie wyobcowania, egzystencję na granicy biedy, stres, choroby psychiczne, przemoc.

Informacje dodatkowe o Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2019-02-27
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788380498167
Liczba stron: 224

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey - opinie o książce

Bardzo lubię reportaże wydawnictwa Czarne, więc z rozmachu po kolejną książkę chwyciłam. I trochę przedobrzyłam. Historia sama w sobie jest ciekawa, pokazuję to co się działo i co już zostało wyjaśnione. Jak również bardzo dokładnie jesteśmy przeprowadzeni przez rozmowy sądowe między lekarzami a oskarżycielami/obrońcami. Co samo w sobie nie jest złe. Ale przez tę dużą część książki, straciłam trochę zapał do jej skończenia. Robiłam przerwy i w końcu przez nią przebrnęłam.

Nie ma trudnego języka, czy stylu. Tylko ja nie potrzebowałam czytać spisanej rozmowy w procesie, a bardziej chciałabym przeczytać jej streszczenie. Chociaż domyślam się, że wtedy ta książka byłaby krótsza i może jej odbiór byłby zakrzywiony. Ale to mnie dalej nie przekonuję do tego sposobu przekazania informacji. Wydaję mi się, że autorzy chcieli bardzo pokazać trudności w ocenie czyiś zachowań, bo w zależności od wiedzy oceniającego to może mieć całkiem inne zakończenie.

Książka ogólnie dobra, ale rzeczywiście nie dla wszystkich może być dobry ten sposób pokazania historii.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2019-04-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Inne książki autora
Londyńczycy
Ewa Winnicka0
Okładka ksiązki - Londyńczycy

Między 1939 a 1947 rokiem niemal 200 tysięcy Polaków, zranionych przez wojnę i wielką politykę, zaczęło żyć na obcej wyspie. Większość tubylców nie była...

Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson
Ewa Winnicka0
Okładka ksiązki - Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson

– Jeśli wrócę, to tylko Rolls - Roycem – zapowiada znajomym i wyjeżdża do Ameryki, gdzie zostaje pokojówką i kucharką . Gdy zaledwie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy