Gomułka. Władzy nie oddamy

Czołowy komunista o przedwojennym rodowodzie. Sowieckich czystek uniknął dzięki temu, że siedział w więzieniu. Nie po raz ostatni. Po wojnie znowu trafił za kratki. Tym razem posadzili go towarzysze. Po paru latach nieobecności wrócił i stał się nową twarzą socjalizmu. Cieszył się niezwykłym poparciem społeczeństwa, które widziało w nim nadzieję na zmiany. Szybko je zniweczył i zamiast stać się drugim Nagyem czy Dubčekiem, został symbolem ,,dyktatury ciemniaków". Zasłynął także ze skąpstwa. Dzielił każdego papierosa na pół, a Polakom doradzał, by zamiast cytryn jedli kiszoną kapustę. Jednocześnie jeździł ekskluzywnym mercedesem, a garnitury zamawiał u najdroższego warszawskiego krawca.

Reportaż historyczny Piotra Lipińskiego przybliża Gomułkę, który ukrył się gdzieś pomiędzy tymi dwiema postaciami.

Informacje dodatkowe o Gomułka. Władzy nie oddamy:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2019-08-07
Kategoria: Historyczne

Tagi: XX wiek (ok. 1900-1999)

Kup książkę Gomułka. Władzy nie oddamy

Gomułka. Władzy nie oddamy - opinie o książce

Piotr Lipiński dokonał dość subiektywnej oceny rządów Władysława Gomułki ''Wiesława". Przypomina nam o jego internowaniu, odświeża wydarzenia Marcowe, Grudniowe. Przywołuje liczne anegdoty, jak ta:
W więzieniu spotyka się trzech mężczyzn. Pierwszego pytają za co siedzi:
-w 1947 roku powiedziałem, że Gomułka jest ruskim agentem.
Pytają drugiego:
- w 1950 roku stwierdziłem, że Gomułka to polski patriota
Dopytują trzeciego:
- a ja jestem Gomułka...

Autor zastanawia się nad etymologią słowa ''gomółka" (tak, tak), która oznacza zwartą masę. Dawniej kupowano też ''gomółkę" masła. Dziennikarz rozprawia się z narosłymi mitami wokół ''Wiesława".

Wedle mojego przekonania w biografii tej zabrakło poszerzenia takich aspektów jak: Marzec '68, spór z Wyszyńskim, antysemityzm władzy:

Piotr Lipiński0
Okładka ksiązki - Bicia nie trzeba było ich uczyć. Proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa

Urodzony w 1917 roku Adam Humer do partii komunistycznej wstąpił jeszcze przed II wojną światową. W latach stalinizmu był wicedyrektorem Departamentu...

Cyrankiewicz. Wieczny premier
Piotr Lipiński0
Okładka ksiązki - Cyrankiewicz. Wieczny premier

Socjalista przed wojną, więzień Auschwitz w czasie wojny, czołowy komunista po wojnie. Konformista, bohater dowcipów, wieczny premier. Szara eminencja...