Czołowy komunista o przedwojennym rodowodzie. Sowieckich czystek uniknął dzięki temu, że siedział w więzieniu. Nie po raz ostatni. Po wojnie znowu trafił za kratki. Tym razem posadzili go towarzysze. Po paru latach nieobecności wrócił i stał się nową twarzą socjalizmu. Cieszył się niezwykłym poparciem społeczeństwa, które widziało w nim nadzieję na zmiany. Szybko je zniweczył i zamiast stać się drugim Nagyem czy Dubčekiem, został symbolem ,,dyktatury ciemniaków". Zasłynął także ze skąpstwa. Dzielił każdego papierosa na pół, a Polakom doradzał, by zamiast cytryn jedli kiszoną kapustę. Jednocześnie jeździł ekskluzywnym mercedesem, a garnitury zamawiał u najdroższego warszawskiego krawca.
Reportaż historyczny Piotra Lipińskiego przybliża Gomułkę, który ukrył się gdzieś pomiędzy tymi dwiema postaciami.
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2019-08-07
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 400
„Geniusz i świnie” to reporterska opowieść o Jacku Karpińskim (1927−2010), który w latach 70. minionego wieku zbudował w Polsce...
Wzrost: 1,65 m; postać: wysmukła, silna; włosy: gęste, miękkie, ciemnoblond; twarz: zdrowa, okrągła; czoło: średnie; oczy: niebieskie, normalne; usta:...
Ocena: 4, Przeczytałam,
Piotr Lipiński dokonał dość subiektywnej oceny rządów Władysława Gomułki ''Wiesława". Przypomina nam o jego internowaniu, odświeża wydarzenia Marcowe, Grudniowe. Przywołuje liczne anegdoty, jak ta:
W więzieniu spotyka się trzech mężczyzn. Pierwszego pytają za co siedzi:
-w 1947 roku powiedziałem, że Gomułka jest ruskim agentem.
Pytają drugiego:
- w 1950 roku stwierdziłem, że Gomułka to polski patriota
Dopytują trzeciego:
- a ja jestem Gomułka...
Autor zastanawia się nad etymologią słowa ''gomółka" (tak, tak), która oznacza zwartą masę. Dawniej kupowano też ''gomółkę" masła. Dziennikarz rozprawia się z narosłymi mitami wokół ''Wiesława".
Wedle mojego przekonania w biografii tej zabrakło poszerzenia takich aspektów jak: Marzec '68, spór z Wyszyńskim, antysemityzm władzy: