Góralskie święta z Manią i Tyniem

To świąteczna opowieść, w której znani i lubiani bohaterowie, Mania i Tynio, spędzają święta na Podhalu. Choć na początku nie są przekonani do wyjazdu w góry, szybko okaże się, że czeka tam na nich mnóstwo atrakcji: stoki narciarskie, Wigilia z góralską kapelą, kulig, Zakopane. Zachwycą się góralskimi tradycjami i pięknem tatrzańskiej przyrody i, co najważniejsze, spędzą ten wyjątkowy czas z bliskimi.

Umieszczone na każdej stronie okienka oraz ruchome elementy budzą ciekawość młodego czytelnika, rozwijają wyobraźnię i dostarczają mnóstwo zabawy. Dzieci zajrzą do walizek, zobaczą panoramę Tatr, sprawdzą, jakie upominki kupili bohaterowie.

Informacje dodatkowe o Góralskie święta z Manią i Tyniem:

Góralskie święta z Manią i Tyniem - opinie o książce

Avatar użytkownika - kulturadladzieci
kulturadladzieci
Przeczytane:2023-01-01,

Znacie to powiedzenie "W górach jest wszystko, co kocham?". 🗻Właśnie dlatego "Góralskie święta z Manią i Tyniem" są najlepszym prezentem pod choinkę w tym roku. ☺️ Ciepła opowieść przypomina, jak cudownie jest spędzić święta w górach. ❄

Mania i Tynio w tym roku na Wigilię wyjeżdżają w góry. A dokładnie do miejscowości Małe Ciche na Podhalu, które jak się okazuje wcale takie małe i ciche nie jest. 😉Góralski klimat szybko opanowuje całą rodzinę. 🎄 Gospodarze Harnasiówki przyjmują gości z sercem na dłoni. Atrakcji nie brakuje. 🙂 Jest wjazd na Gubałówkę. Jest kulig i ognisko. Jest szusowanie po stoku. Są góralskie przyśpiewki i duża wigilia. Dzieci są pod wrażeniem. 👌

Czytelnicy również są. Dostają nie tylko alternatywę do rodzinnych, domowych świąt, ale przede wszystkim przewodnik po Zakopanem. 👍 Góralskie tradycje, najwyższe szczyty, zwyczaje związane ze świętami. Wszystko na wyciągnięcie ręki.

Choć maluchy początkowo nie były zachwycone pomysłem spędzania świąt poza domem, to szybko zmieniły zadanie. Jak powiedział Tynio: "Święta są tam, gdzie są nasi bliscy". 🧡 To piękne przesłanie, które płynie z książki, przypomina, co jest tak naprawdę ważne. Często zapominamy, że nie chodzi o drogie prezenty, idealnie wysprzątany dom, czy smakowite 12 potraw. Chodzi przede wszystkim o bycie razem. 🤗

"Góralskie święta z Manią i Tyniem" będą Wam towarzyszyć przez lata. 📖 Historia jest uniwersalna, a sama książka solidnie wykonana, rogi są zaokrąglone, a strony sztywne. 👏

Barwna opowieść z ilustracjami Agnieszki Matz doskonale odzwierciedla góralski, świąteczny klimat. W książce znajdziemy tradycyjne podhalańskie stroje, przykłady góralskiej architektury, czy sanie z typowymi dla Zakopanego elementami ozdobnymi. Ruchome elementy doskonale dopełniają całość opowieści. Sprawiają, że dziecko jest zaciekawione i skupia uwagę na książce. 👧

Za cudowny góralski klimat, za wyjście poza schemat, za elementy skłaniające do interakcji - pokochałam tę książkę. 🧡 Uśmiecham się do niej za każdym razem tak, jak uśmiecham się na widok górskich szczytów, kiedy wjeżdżam do stolicy polskich Tatr. 😊

Avatar użytkownika - katee87
katee87
Przeczytane:2023-01-05, Ocena: 6, Przeczytałem,

W jaki sposób spędzacie święta? Tradycyjnie w gronie najbliższych czy może wykorzystujecie ten niezwykły czas na podróże zwiedzając Polskę lub świat?

W zeszłym roku Mania i Tynio odkryli sekret Bożego Narodzenia nazywając je najpiękniejszymi ze wszystkich świąt. W tym roku z niecierpliwością oczekują pierwszej gwiazdki. Tegoroczne święta będą jednak zupełnie inne. Rodzice przygotowali dla dzieci niespodziankę i zabierają maluchy w góry, by wspólnie świętować w niezwykłych okolicznościach przyrody. Początkowo rodzeństwo nie jest zachwycone pomysłem. Czy podczas pobytu w urokliwej miejscowości Małe Ciche zmienią zdanie?

Jak wyglądają święta w górach?

Na dzieci czeka mnóstwo atrakcji. Nauka jazdy na nartach, przejażdżka kuligiem wielkimi saniami zaprzężonymi w najprawdziwsze konie, ognisko z pieczeniem kiełbasek w zimowej scenerii, Wigilijna kolacja przy dźwiękach góralskiej kapeli. Wraz z dziećmi wjedziemy kolejką na Gubałówkę, będziemy zjeżdżać na sankach i zaprzyjaźnimy się z Misiem mieszkającym na Krupówkach.

Tegoroczna świateczna odsłona Mani i Tynia przeznaczona jest dla nieco starszych czytelników. Dedykowana dla dzieci w wieku 4+ z większą ilością tekstu i mniejszą ilością aktywizujących elementów.

Książka jest przepięknie wydana, niesie za sobą również wartości poznawcze. Ciekawe świata maluchy poznają góralskie tradycje, dowiedzą się kim jest baca i harnaś oraz jak miejscowi nazywając Giewont.

Czy można wyobrazić sobie piękniejsze święta niż te spędzone z najbliższymi, w przepięknej zimowej scenerii z całym mnóstwem atrakcji?

Avatar użytkownika - mrs_zolza
mrs_zolza
Przeczytane:2022-12-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Dzieci po raz pierwszy spędzą święta w górach, gdzie czeka na nich mnóstwo atrakcji! Będzie góralska kapela, zwiedzanie Zakopanego, no i oczywiście, jak to w górach zimą - kulig! Przy okazji poznają góralskie tradycje świąteczne.

Książka wykonana została z grubego kartonu, a dodatkowo zawiera ruchome elementy - otwierane okienka, wyciągane strony czy "kręciołki".    Z pewnością zainteresuje dzieciaki!

"Święta są tam, gdzie są nasi bliscy!" Zgadzacie się z tym stwierdzeniem? Bo ja owszem ? Przekonali się o tym również bohaterowie naszej książki.

Zapewne kojarzycie już Manię i Tynia chociażby z książki, którą prezentowałam Wam wczoraj (ale znajdziecie ich nie tylko tam). Nasze sympatyczne rodzeństwo ma spędzić kolejne święta, ale tegoroczne Boże Narodzenie będzie zupełnie inne od tych Świąt, które już znają.

Kiedy dzieci dowiadują się, że w tym roku Boże Narodzenie spędzą w górach były nieco sceptycznie nastawione, ale szybko okazało się, że takie wyjątkowe święta to też wspaniały pomysł!

Bardzo podoba mi się to, że chociaż Święta są spędzane gdzie indziej, to wciąż są rodzinne. Nie zabraknie babci, dziadka czy też cioci, wujka, a nawet kuzynki. No i tak można świętować!

Kolejnym plusem jest przybliżenie dzieciom odrobiny góralskiej kultury. Najmłodsi uczą się słów takich jak: "baca" czy "harnaś", zobaczą szczyty gór widziane z Gubałówki, poznają skrótowo legendę, która mówi czemu Giewont jest nazywany Śpiącym Rycerzem, oraz dowiedzą się co nieco o tradycyjnym góralskim stroju. ?

Nie zabraknie też elementów dobrze nam znany z poprzedniej części:

? Okienek

? Wysuwanych stron

? Kręciołków (ogromny plus za to, że przy tej czynności należy wykonać pewne zadanie).

Książka ma zdecydowanie więcej tekstu niż poprzednia część, więc dedykowała bym ją nieco starszym dzieciom, natomiast jakość wykonania i grubość stron jest taka sama jak w wersji dla młodszych ?

Widzę, słyszę, poznaję. Dźwięki na spacerze
Magdalena Młodnicka0
Okładka ksiązki - Widzę, słyszę, poznaję. Dźwięki na spacerze

Dźwięki na spacerze to książka interaktywna z piórem Kakadu, które uruchamia zakodowane na stronach teksty i dźwięki. Publikacja jest częścią innowacyjnego...

Plastelinkowa akademia. Co kryje łąka?
Magdalena Młodnicka0
Okładka ksiązki - Plastelinkowa akademia. Co kryje łąka?

Co kryje łąka? to książeczka z serii Plastelinkowa akademia. Jest adresowana do najmłodszych dzieci, które właśnie rozpoczynają poznawanie świata. Jej...