GórFanka. Na szczytach Himalajów

Ocena: 3.5 (2 głosów)
Autorka koncentruje się w tym tomie na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Dzięki bogatej szacie graficznej (ponad 300 barwnych fotografii) możemy przenieść się choć na chwilę w niedostępny świat himalajskich olbrzymów. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

Informacje dodatkowe o GórFanka. Na szczytach Himalajów:

Wydawnictwo: Annapurna
Data wydania: 2012-05-16
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-8361968-13-9
Liczba stron: 204

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę GórFanka. Na szczytach Himalajów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

GórFanka. Na szczytach Himalajów - opinie o książce

Góry wymagają naprawdę twardego charakteru

"GórFanka. Na szczytach Himalajów" to moje pierwsze zetknięcie się z karierą Anny Czerwińskiej, choć wcześniej została wydana inna pozycja z serii prezentującej górskie przygody Polki, której udało się zaliczyć Koronę Ziemi. Przyznam szczerze, że nie do końca wiedziałam, czego się spodziewać po tej książce.

Publikacja jest podzielona na trzy główne części dotyczące kolejno Everestu, Lhotse i Makalu. Te rozdziały zawierają m.in. relacje z przygotowań do wypraw, momenty radości i satysfakcji z osiąganych celów, ale i gorycz porażek, z których jednak autorka wyciąga nauki na przyszłość. Nie brakuje też epizodów zapierających dech w piersiach, a nawet tragicznych, gdyż niejedna osoba z poszczególnych wypraw już nie powróciła.

Do zalet publikacji z pewnością można zaliczyć liczne, niesamowite zdjęcia z podróży na najwyższe himalajskie szczyty. Szczególnie przypadł mi do gustu sposób skomponowania fotografii w rozdziale dotyczącym Lhotse, gdzie zdjęcia są poukładane na wzór kliszy fotograficznej. Treść natomiast ma formę relacji, w których autorka bardzo szczerze i bezpośrednio przedstawia swoje wspomnienia. Nie używa języka literackiego, ale kolokwialnie rzecz ujmując, wali prosto z mostu. Nie ma oporów, by krytykować swoich towarzyszy wypraw. Momentami miałam wrażenie, że samotność, o której kilka razy wspominała wynikała właśnie ze zbyt bezpośredniego wyrażania opinii. Z książki można wywnioskować, że Anna Czerwińska nie ma łatwego charakteru, co też przyczyniło się m.in. do tego, że od jednego z uczestników podróży otrzymała cios w twarz. Moim zdaniem to właśnie upór, a do tego skłonność do refleksji i wyciągania wniosków, a także dość trudny charakter pozwoliły alpinistce na przetrwanie niejednej wyprawy i zdobycie wymarzonych szczytów. Myślę jednak, że równie duży wpływ na sukcesy miała świadomość własnych słabości i umiejętność odpuszczania w momentach zagrożenia.
Co do słabszych stron książki to zwróciłam uwagę, że już podczas pierwszego czytania kilka z ostatnich stron zaczęło się lekko odklejać, więc egzemplarz najlepiej sprawdzi się jako wyposażenie domowej biblioteczki.

"GórFanka. Na szczytach Himalajów" to pozycja, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom wspinaczki, choćby ze względu na wiele praktycznych wskazówek, którymi dzieli się autorka. Zwraca ona bowiem uwagę na zagrożenia, z jakimi można się spotkać i to zarówno ze strony gór, jak i okolicznych mieszkańców.

Książka pochodzi z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-02-26, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2018,

“Czerwińska, w tym wieku takie rzeczy?” Od przeszło 30 lat należy do czołówki światowego alpinizmu. Zdobywczyni Korony Ziemi opisuje swoje wspinanie językiem prostym, dowcipnym, a czasem dosadnym. Pisze o samotności w górach i zmieniającej się postawie współczesnego człowieka wobec majestatu ośmiotysięczników. O tłoku, wyścigach, “by wejść choćby za cenę odmrożeń lub nawet śmierci”. O częstym braku solidarności ludzi gór i radości z niepowodzeń innych.

Link do opinii
Inne książki autora
GórFanka powraca w Karakorum
Anna Czerwińska0
Okładka ksiązki - GórFanka powraca w Karakorum

To już czwarty tomik znanej polskiej alpinistki Anny Czerwińskiej z serii GórFanka. Tym razem dotyczy współczesnych wypraw w Karakorum, w...

GórFanka na himalajskiej ścieżce
Anna Czerwińska0
Okładka ksiązki - GórFanka na himalajskiej ścieżce

Piąta i zarazem ostatnia część serii GórFanka jest wyjątkowa z kilku względów. obejmuje podand 30 lat działalności górskiej Anny Czerwińskiej, potyczki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy