Grace i Grace

Ocena: 4.8 (10 głosów)
Inne wydania:

Rok 1843 - Grace Marks zostaje skazana za współudział w brutalnym morderstwie swojego pracodawcy i jego gospodyni. Odsiadując wyrok dożywocia, twierdzi, iż całkowicie utraciła pamięć. Niektórzy uważają, że Grace jest niewinna angażują do pomocy dobrze się zapowiadającego specjalistę od chorób umysłowych. Mężczyzna wysłuchuje historii Grace, zbliżając ją coraz bardziej do dnia, którego ona nie pamięta. Jakie wspomnienia uda mu się odblokować? Czy Grace naprawdę zabiła?

Margaret Atwood stworzyła - na podstawie prawdziwej historii jednej z najbardziej zagadkowych i najsłynniejszych kobiet XIX wieku - niezwykle urzekającą, wstrząsającą i niepokojącą opowieść o seksualności, okrucieństwie i tajemnicy.

Na podstawie powieści powstał znakomity miniserial CBC i Netflix, w Polsce do obejrzenia na Netflix.

Genialna proza Atwood przenika do głębi. Tak intymna, jakby była napisana na własnej skórze.
Hilary Mantel, ,,Literary Review"

Wybitna pisarka naszych czasów.
,,Sunday Times"

Margaret Atwood to światowej sławy kanadyjska powieściopisarka, poetka, krytyczka literacka, feministka i aktywistka polityczna, wymieniana wśród najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

Jej książki ukazały się w ponad trzydziestu językach. Do jej dorobku literackiego należą między innymi "Opowieść podręcznej", na kanwie której nakręcono film i serial pod tym samym tytułem, "Ślepy zabójca", powieść nagrodzona Booker Prize, i "Oryks i Derkacz", nominowana do Booker Prize i Orange Prize w dziedzinie literatury.

Informacje dodatkowe o Grace i Grace:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-10-26
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381230803
Liczba stron: 576

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Grace i Grace

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Grace i Grace - opinie o książce

Avatar użytkownika - anilachima
anilachima
Przeczytane:2019-03-10,

Hipnotyzująca iluzja słów

Od czasów "Opowieści podręcznej" do prozy Margaret Atwood podchodzę nieufnie i gdy wszyscy szaleli na punkcie "Grace i Grace", ja byłam ponad to. Dziś biję się w piersi.

Atwood, zainspirowana wydarzeniami, które wstrząsnęły XIX-wieczną Kanadą, stworzyła nie mniej wstrząsającą powieść. Czy ładna i cicha szesnastolatka rzeczywiście mogła współuczestniczyć w podwójnym morderstwie? Która wersja wydarzeń jest prawdziwa? Grace? Opinii społecznej? Żadna? A może wszystkie?

Choć tematyka wskazuje, że historię będzie można zakwalifikować jako kryminał lub thriller, to jednak najbliżej jej do powieści psychologicznej. Autorka, niczym wprawny iluzjonista, ustami głównej bohaterki pogrywa sobie z czytelnikiem, serwując mu fascynujący i wciągający pokaz. Jednak, podobnie jak w magicznej sztuczce, Atwood pokazuje nam tylko tyle, ile chce żebyśmy widzieli. Lub żeby nam się wydawało, że widzimy. Oprócz genialnego oddania klimatu, plastycznych opisów i niesamowicie wykreowanych bohaterów, otrzymamy pełną niedomówień, hipnotyzującą historię w której nic nie jest pewne.

Atwood, niby mimochodem, porusza kilka ciekawych zagadnień – skupia się na zwierzęcych i prymitywnych instynktach tkwiących w najprzykładniejszych jednostkach, hipokryzji wzorowych obywateli, którzy zachłannie, z zapartym tchem pochłaniają wszystkie krwawe opowieści oraz (nieco demagogicznie) pyta, kto tak naprawdę jest bardziej winny zbrodni: ten kto bezpośrednio zadaje cios, czy wszyscy ludzie (a nawet całe społeczeństwo), którzy zdeterminowali jednostkę do popełnienia morderstwa.

Czy Grace była winna? Czy była bezwzględną morderczynią, czy może niewinną, przestraszoną ofiarą, zmuszoną do współuczestnictwa w zabójstwie? Czy była wyrachowaną manipulatorką, czy chorą psychicznie nastolatką, dotkliwie doświadczoną przez los? Czy miała wieloraką osobowość? Czy symulowała chorobę psychiczną? Czy jej opowieść jest prawdziwa?

To nie ma znaczenia. Grace i cała reszta bohaterów mają tak złożone osobowości, ich portrety psychologiczne są tak zagmatwane i niejednoznaczne, że trudno mówić tu o jakiejkolwiek prawdzie, ponieważ zawsze jest ona zafałszowana przez sposób postrzegania rzeczywistości i przekonania kolejnych osób. Autorka pozwala nam wierzyć w to, co chcemy, nawet jeśli nie wierzymy nikomu.

"Grace i Grace" to jedna z najbardziej wciągających i angażujących powieści jakie przeczytałam. Chciałam poznać prawdę i nie chciałam, bo zdradzę Wam w sekrecie – najbardziej chciałam być zwodzona tą opowieścią, jednocześnie nie czując, że to jedna wielka mistyfikacja. Czy polecam przeczytać historię Grace Marks? Nie polecam – gorąco i żarliwie nakłaniam do przeczytania. Dajcie się uwieść tej opowieści.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-03-10,

ZBRODNIA KOBIECE MA IMIĘ

Proza Atwood przeżywa w ostatnim czasie swoją drugą młodość. Dlaczego, nietrudno zgadnąć. Z jednej strony poruszane przez nią tematy są obecnie modne, z drugiej – i chyba bardziej istotnej – jej twórczość przyciągnęła uwagę producentów telewizyjnych. Najpierw na serial zaadaptowano opus magnum pisarski, „Opowieść Podręcznej”, teraz nadeszła pora na jedno z jej najsłynniejszych dzieł, „Grace i Grace”. Jednocześnie książkowy pierwowzór powraca właśnie na sklepowe półki i trzeba przyznać, że jest to naprawdę niezła książka, choć zdecydowanie nie tak udana, jak wydana niedawno trylogia „MaddAddam”.

Rok 1851. Grace Marks odsiaduje w więzieniu wyrok za zamordowanie swojego pracodawcy i jego gospodyni. Ten stan rzeczy trwa już osiem lat, dziewczyna trafiła tu mając zaledwie szesnaście wiosen, ale jako wzorowa, spokojna osadzona, choć została skazana na dożywocie, ma szansę wyjść na wolność. Szczególnie, że twierdzi, iż nie pamięta tego, co zaszło. Kłamie, czy mówi prawdę? Zdania są podzielone, dlatego też sprowadzony zostaje doktor Jordan, specjalista od chorób umysłowych, który zaczyna z Grace swoje sesje. Dziewczyna powoli opowiada mu swoje wcześniejsze życie, wszystko to, co o samej sobie pamięta. Krok za krokiem zbliża się do dnia, w którym doszło do zbrodni i… Jaka prawda wyjdzie na jaw, kiedy Grace uda się przypomnieć sobie co właściwie wówczas się wydarzyło? Czy to ona zabiła? A jeśli tak to dlaczego?

Margaret Atwood to jedna z najlepszych żyjących pisarek. Mistrzyni w kreowaniu złożonych, psychologicznie intrygujących postaci, operująca wspaniałym stylem, oferuje przekonujące, poruszające fabuły, nawet kiedy odrywa się mocno od ziemi. Muszę to docenić, choć nie zgadzam z wieloma poglądami autorki. Mimo wielkiego talentu, zamknęła się jednak w pewnej literackiej niszy skupionej wokół tematyki zawsze biednych, uciskanych i zdeprecjonowanych kobiet, jakby nic innego poza nimi nie istniało. Kiedy wznosi się ponad te ograniczenia, które sama sobie narzuciła, tworzy dzieła znakomite w swej uniwersalności, szkoda więc, że tak rzadko to robi. Że woli ograniczyć się do jednostronnego spojrzenia na interesujące ją kwestie. I tak po części jest też w „Grace i Grace”, choć akurat w tym wypadku jest to uzasadnione.

Czym? Przede wszystkim tym, że nie mamy tu do czynienia z literacką fikcją, a biografią autentycznej osoby. Biografią, w której odbijają się zainteresowania i poglądy autorki, nie wszystkie wprawdzie, ale w sposób doskonale obrazujący sedno jej twórczości. „Grace i Grace” to poza tym po prostu dobra powieść, znakomicie napisana, nieźle skonstruowana, nie jest arcydziełem, ale i tak wybija się ponad przeciętność. Szczególnie na tle dokonań innych reprezentantek literatury kobiecej – chociaż zaliczanie Atwood do tego kojarzącego się z mdławymi romansami grona jest dla autorki krzywdzące. Nie ważne więc czy znacie jej prace, czy też nie, „Grace i Grace” to książka, którą polecam Waszej uwadze – warta jest poznania.

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/10/21/grace-i-grace-margaret-atwood/

Link do opinii
Avatar użytkownika - foreelock
foreelock
Przeczytane:2024-02-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Natknęłam się na serial Grace i Grace, potem na informację, że serial jest na podstawie książki a książka na faktach - musiałam ją mieć i przeczytać przed obejrzeniem serialu.

Prawie 600 stron powieści. Jej przeczytanie zajęło mi trochę więcej czasu niż normalnie i to bynajmniej nie z powodu ilości stron - początek jest ciężki do przebrnięcia. Nie wiem co jest tego powodem. Książka nie jest nudna a autorka ma świetny styl i czułam jakbym tam była. Opisy są wyczerpujące i idealnie obrazujące tamte czasy (serial idealnie oddaje tło książki). Bardzo lubię takie klimaty, tym bardziej, że Margaret Atwood posiłkowała się historią prawdziwą.

Potem było już tylko łatwiej i lepiej - świetna improwizacja tam gdzie nie dosięgają fakty. 

Link do opinii

Jeśli szukasz książki z wartką akcją - to nie jest ta książka. Wydarzenia niespiesznie płyną, opowiadane przez główną bohaterkę. Dopiero pod koniec zaczyna się coś dziać, ale tylko przez chwilę i szybko się ta iskra wypala. 

"Grace i Grace" to powieść idealna na długie zimowe wieczory przy ciepłej herbacie i kominku (a co najmniej na fotelu pod kocem). Na takie chwile, gdy Ci się nie spieszy i możesz sobie pozwolić na towarzyszenie Grace, gdy opowiada historię swojego życia, które różami bynajmniej nie było usłane. Odrobinę rozczarowało mnie zakończenie, ale obiektywnie nie było złe (po prostu nie było moje).

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2022-05-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

"Nie trzeba być komnatą, aby w nas straszyło. Lub nawiedzonym domem. Nie ma wnętrz straszniejszych niż mózgu korytarze kryjome. Ileż bezpieczniej o północy, ujrzeć upiora przed sobą, niż spojrzeć w twarz własnym, wewnętrznym pustkom i chłodom." - Emily Dickinson

 

Bardzo umiejętnie i niezwykle ciekawie zbeletryzowana, prawdziwa historia pewnej młodej dziewczyny. 16-letnia Grace Marks, oskarżona została o współudział w zabójstwie popełnionym na pewnym dżentelmenie i jego gospodyni. Miało to miejsce w lipcu roku 1843. Była to bardzo głośna i kontrowersyjna sprawa i długo nie schodziła ze szpalt gazet. 

 

Do dziś nie wiadomo, co tam się naprawdę wydarzyło, mnóstwo niejasności nie zostało wyjaśnionych. Pani Atwood postarała się pokazać całą historię z różnych stron, samych oskarżonych, lekarzy oraz prawników. Wykonała kawał naprawdę dobrej pisarskiej roboty.

 

Czytało mi się znakomicie. Margaret Atwood, naprawdę potrafi opowiadać i zainteresować czytelnika. Mnie jeszcze nigdy nie zawiodła. ? 

Link do opinii
Avatar użytkownika - RudyLisek
RudyLisek
Przeczytane:2021-02-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

Margaret Atwood zaostrzyła mo?j apetyt na kolejne jej powies?ci,gdyz? GRACE I GRACE okazała sie? byc? naprawde? s?wietna? lektura?.
.
Tytułowa Grace w wieku szesnastu lat zostaje oskarz?ona i skazana za okrutne morderstwo na swoich gospodarzach.Zbrodnia,kto?ra? ponoc? dokonała 23 lipca 1843 roku stała sie? w tamtym okresie jedna? z najsłynniejszych a sama postac? Grace wywoływała burze emocji.Jak było naprawde?? Tego do dzis? nie ustalono.Nie mniej jednak jej historia niezmiernie fascynuje i intryguje.
.
GRACE I GRACE to powies?c? oparta na prawdziwych wydarzeniach.Autorka w niezwykły sposo?b porusza sie? po umys?le Grace Marks.W ten sposo?b moz?emy nie tylko zaczerpna?c? i poznac? jej historie? od podszewki,ale takz?e wnikna?c? w jej mys?li i odczucia.Przyjemny styl autorki sprawia,z?e na własnej sko?rze poczujemy ten niepowtarzalny klimat i atmosferke? tamtych czaso?w.Ja osobis?cie jestem oczarowana ta? powies?cia?.Dodatkowo w najdrobniejszych szczego?łach oraz z intymna? dokładnos?cia? poznajemy wa?tki z z?ycia gło?wnej bohaterki.Woalka tajemnicy,kto?ra nad nia? wsi rozbudza? ro?wniez? nasza? ciekawos?c? i wyobraz?nie?.Akcja toczy sie? tu nie spiesznie,ale idealnie przy tym dawkuja?c napie?cie,przez co nie moz?na oderwac? sie? od tej lektury.Wszystko tu do siebie s?wietnie a wre?cz genialnie pasuje.Postacie,jak i tło społeczne czy medyczne zostało bardzo dobrze i wyrazis?cie zrysowane.Ta lektura wzbudza zaciekawienie az? do ostatniej strony.
.
Podsumouwuja?c: ZNAKOMITA

8/10

https://www.instagram.com/rudy_lisek_czyta/

Link do opinii
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2020-04-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2020,

Świetnie napisana książa. Czytelnik wnika w bohaterkę powieści - Grace. Została ona oskarżona o współudział w morderstwie a tak naprawdę w mordesrtwach. Lekarz dr Simon, poprzez rozmowy, próbuje dowiedzieć się co tak naprawdę wydarzyło się w dniu zbrodni. Dodatkowo fakt, że książka jest inspirowna rzeczywistymi wydarzeniami wzbudza w czytelniku jeszcze większe emocje. 

Link do opinii
Inne książki autora
Wdowi las
Margaret Atwood0
Okładka ksiązki - Wdowi las

Dowcip, inteligencja i nieskończona wyobraźnia. Jak ona to robi? Jak Margaret Atwood nieustannie tworzy tak mądrą, przejmującą, złośliwie zabawną i po...

Zbójecka narzeczona
Margaret Atwood0
Okładka ksiązki - Zbójecka narzeczona

To jest opowieść o trzech przyjaciółkach. I tej "czwartej". Ona umie tak manipulować nimi i mężczyznami ich życia, że w końcu wszystkie trzy ją...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy