Gracz

Ocena: 4.88 (8 głosów)
Inne wydania:

Ta niewielkich rozmiarów powieść Dostojewskiego, przenosi nas do fikcyjnego Ruletenberga, w którym ważą się losy arystokratycznej rodziny i osób z nią związanych.

Wszyscy grają: sami ze sobą, z najbliższymi, z losem; grają pasjami, zatracając się całkowicie. Nawet stareńka „la baboulinka”, 75-letniej Antonida Wasiliewna, która – mogłoby się wydawać, bezbłędnie demaskuje zakłamanie bliskich i ukazuje ich prawdziwe motywy, sama daje się porwać emocjom gry w kasynie przegrywając pieniądze przeznaczone na remont cerkwi.

Autor z niezwykłą precyzją opisuje wir uczuć, w jaki wpadają hazardziści. Ukazuje początkowe skrępowanie i nieśmiałość, prowadzi nas przez przesyconą omnipotencją ekscytację, która styka się momentami z szaleństwem, aż do gorzkiej rozpaczy i bezsilności.

Dostojewski w opisach stanów wewnętrznych bohaterów bazuje w dużej mierze na własnych doświadczeniach – sam był hazardzistą – a Gracza napisał w ciągu miesiąca. Książka zresztą również była elementem zakładu – jeśli autor nie ukończyłby jej w wyznaczonym terminie, prawo autorskie do wszystkich jego przyszłych utworów przeszłyby na wydawcę, który uprzednio dał Dostojewskiego pokaźną sumę pieniędzy na spłatę karcianych długów.

Informacje dodatkowe o Gracz:

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2019 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7779-560-6
Liczba stron: 176
Tłumaczenie: Władysław Broniewski

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Gracz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Gracz - opinie o książce

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2019-09-22,

Akcja rozgrywa się w fikcyjnym mieście - Ruletenberg, a oscyluje cały czas wokół hazardu. Grają wszyscy ze wszystkimi, sami ze sobą i z własnym losem.  Wszechobecny hazard przedstawiony jest w rozmaitych aspektach i z poziomu różnych bohaterów. Grają młodsi - np. główny bohater Aleksy Iwanowicz, ale także starsi - jak choćby ponad siedemdziesięcioletnia Antonina Wasiliewna. Wątek romantyczny także się pojawia  - na okraszenie głównej tematyki. Jest związany z postacią niejakiej Poliny Aleksandrowej, w której to zakochuje się wspomniany Aleksy. Niestety bez wzajemności. Resztę doczytajcie - zachęcam. 
          Narracja poprowadzona w treści to pierwszoosobowa relacja z dziejących się wydarzeń. To zdecydowanie przybliża czytelnika do wnikliwego rozpatrzenia się wśród bohaterów. 
Powieść, choć niewielkich rozmiarów, świetnie ukazuje stany psychiczne i wewnętrzne bohaterów zmagających się z nałogiem hazardu. Autor skrupulatnie kreśli szeroki wachlarz emocji jakie towarzyszą tym, co zaczynają swą "przygodę" w szponach hazardu i  tym, którzy bez opamiętania oddają się tej zgubnej rozrywce. 
          
         Bardzo ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest fakt, że powieść "Gracz" to rozliczenie się autora z własną słabością i przeszłością - sam bowiem był hazardzistą, jak donoszą różne źródła.  Stąd w osobie głównego bohatera można dostrzec wiele cech F. Dostojewskiego.
         Zachęcam do przeczytania. Myślę, że treść można uznać za uniwersalną lekcję, która bije na alarm i ostrzega przed zgubnym wpływem hazardu w każdej postacie. Tak naprawdę zaczyna się często od małym, niewinnych gierek, a kończy...często smutno.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-08-21, Ocena: 4, Przeczytałem,

ŻYCIE TO GRA

Ta książka mogła się nie udać. Ba, ta powieść, nowela właściwie, miała wszelkie powody ku temu, by nie tylko się nie udała, ale nawet nie powstała. W końcu Dostojewski napisał ją tylko dla zakładu. Mogła być więc powtórką z rozrywki, popłuczyną po wielkich dziełach rosyjskiego mistrza, a jednak „Gracz” to kolejne świetne dokonanie twórcy „Zbrodni i kary”, a przy okazji także jeden z jego najbardziej osobistych tworów, który – jak każda z jego prac – zachwyca psychologią i znakomitym, klasycznym stylem.

Głównym bohaterem i narratorem całości jest Aleksy Iwanowicz. Młody nauczyciel, bo tym para się nasz przewodnik po świecie hazardu, pracujący dla pewnej rosyjskiej rodziny, wikła się w różne sytuacje. Problemy miłosne, kwestie finansowe, sprawy rodzinne… Wszystko to w jego życiu zbiega się właściwie w jednym tylko miejscu: kasynie. Kasynie, gdzie zbiegają się też i przecinają losy najróżniejszych ludzi, często takich, których nikt nie podejrzewałby o popadnięcie w uzależnienie od gier…

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/08/gracz-fiodor-dostojewski.html

Link do opinii
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2018-03-06, Ocena: 5, Przeczytałam,

Różne odsłony uzależnienia - od kobiety, od gry, od alkoholu. Trudne relacje rodzinne. Autor umiejętnie buduje napięcie, wciąga czytelnikę w swoją grę słowem, uzależnia... Gdyby nie ten nieprzychylny, lekceważący stosunek do Polaków...

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-06-27, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2021, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - ZofiaNowaczka
ZofiaNowaczka
Przeczytane:2016-11-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - JoannaR
JoannaR
Przeczytane:2014-07-08, Przeczytałam,
Inne książki autora
Biesy. Audiobook
Fiodor Dostojewski0
Okładka ksiązki - Biesy. Audiobook

"Biesy" są powieścią alegoryczną, dotyczącą dramatycznych wydarzeń w Rosji i Europie. Oś fabularną stanowi przedstawienie metod działania antypaństwowego...

Wspomnienia z martwego domu
Fiodor Dostojewski0
Okładka ksiązki - Wspomnienia z martwego domu

Wspomnienia z martwego domu to najbardziej osobiste dzieło Fiodora Dostojewskiego. W 1849 roku Dostojewski za przynależność do Koła Pietraszewskiego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy