Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych

Wydawnictwo: Pasaże
Data wydania: 2018-09-29
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-64511-49-3
Liczba stron: 254
Ilustracje: Justyna Stefańczyk

Ocena: 0 (0 głosów)

Gramatyka bieli jest książką porywającą, mocną, wnikliwą i z ogromnym kunsztem – specjalnie używam tego słowa – skomponowaną. Nie bez znaczenia dla zawartych w niej analiz i interpretacji jest „ucho wewnętrzne” autora – ku muzyce zawsze otwarte.

Książka zawiera ogromny ładunek spraw poważnych, trudnych, mrocznych – tak, Gramatyka bieli podszyta jest ciemnością – można ja zresztą zobaczyć i czytać jako kontrapunkt, ale też kontynuację Lekcji ciemności tegoż autora.
Pod względem swojej gęstości i nasycenia splatającymi się ze sobą wątkami Gramatyka bieli jest osiągnięciem tej samej miary, co Podróże do piekieł Bolesława Micińskiego. Jest to książka zapadająca głęboko w pamięć, na zawsze już otwarta, do której będzie się nie raz wracało, by czytać ją na nowo.

Zbigniew Benedyktowicz

Kup książkę Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:,

Biel jest kolorem szczególnym. Zawiera bowiem w sobie wszystkie inne barwy. Jest też znakiem świętości (Jezus w białych szatach) oraz, w niektórych kręgach kulturowych, żałoby. Kojarzy się więc z pewnego rodzaju granicą. Cała książka jest skupiona właśnie wokół zagadnienia granic. Zarówno tych fizycznych, jak i emocjonalnych, a także przejścia między życiem a śmiercią. Analizowane są pod tym kątem nie tylko utwory literackie. Rozważania obejmują też filmy, obraz, operę. Wszystko bogato ilustrowane cytatami z materiałów źródłowych. I wychodzące poza standardową analizę i interpretację. To po prostu fascynująca opowieść. Przynajmniej we mnie lektura wzbudziła zachwyt bez granic.

dr Kalina Beluch

Link do opinii
Inne książki autora
Kwintesencje. Pasaże barokowe
Dariusz Czaja0
Okładka ksiązki - Kwintesencje. Pasaże barokowe

Ta książka nie jest dla fachowców – ci wiedzą więcej i poradzą sobie bez niej znakomicie. Ale nie jest także przewodnikiem dla zbłąkanych...

Scenariusze końca. Zmierzch, kres, apokalipsa
Dariusz Czaja0
Okładka ksiązki - Scenariusze końca. Zmierzch, kres, apokalipsa

Autorzy: Agata Bielik-Robson, Joanna Bielska-Krawczyk, Daniel Cichy, Dariusz Czaja, Magda Heydel, Wiesław Juszczak, Adam Lipszyc, Jakub Momro, Stanisław...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Zaczekaj na mnie
Monika Michalik;
Zaczekaj na mnie
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
Katastrofalny błąd
Iwona Wilmowska;
Katastrofalny błąd
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
Hotel Aurora
Emilia Teofila Nowak;
Hotel Aurora
Pokaż wszystkie recenzje