Limes. Fragment książki „Gramatyka bieli"

Data: 2018-10-05 14:29:19 Autor: Sławomir Krempa
News - Limes. Fragment książki „Gramatyka bieli

Pomieszczone tu teksty odnoszą się do odmiennych obszarów doświadczenia – pisze we wstępie do publikacji Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych jej autor, prof. Dariusz Czaja, antropolog kultury, eseista i recenzent muzyczny. – Ostentacyjnie przekraczają różnego rodzaju granice: czasowe, terytorialne, gatunkowe. Łączy je wszakże to, że wciąż, i na wiele sposobów odsyłają ku tak czy inaczej rozumianej granicy. A dla antropologa – upieram się – sytuacje graniczne to materiał szczególnej wagi poznawczej: tu wszystko staje na ostrzu noża, światła i cienie nabierają większej intensywności, istotne odsłania się z dojmującą przenikliwością. I co warto dopowiedzieć: wbrew obiegowym przekonaniom o iluzyjnej, „nierzeczywistej” naturze sztuki, fikcjonalne nie jest tu przeciwieństwem realnego, odwrotnie: to właśnie tak chętnie tu przywoływane „poważne fikcje” (serious fictions, jak chce Clifford Geertz) pozwalają precyzyjnie obrysować kontury rzeczywistego. Piszę więc o ludziach, sytuacjach i doświadczeniach, w których – tak rozumiana – esencjonalna graniczność naszej egzystencji jest mocno i wyraziście obecna. To szczególnie uprzywilejowane antropologicznie punkty obserwacyjne. Z nich dobrze widać zarysy nieznanego, które czasem okazują się konturami otchłani.

Do lektury publikacji zaprasza Wydawnictwo Pasaże. Dziś w naszym serwisie zamieszczamy wstęp do książki, by każdy z czytelników mógł dowiedzieć się, jaka idea przyświecała autorowi i co w publikacji można znaleźć: 

-> Przeczytaj kolejny fragment książki Gramatyka bieli!

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych
0
Okładka książki - Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych

Gramatyka bieli jest książką porywającą, mocną, wnikliwą i z ogromnym kunsztem – specjalnie używam tego słowa – skomponowaną. Nie bez...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton
Hotel ostatniej szansy
Pluszowy Zajączek
Iwonna Buczkowska
Pluszowy Zajączek
Pod tym samym niebem
Katarzyna Kielecka;
Pod tym samym niebem
Spowiedź Śmigłego
Sławomir Koper;
Spowiedź Śmigłego
Walczyły w cieniu mężczyzn
Greg Levis, Gordon Thomas
Walczyły w cieniu mężczyzn
Nobliści skandaliści
Sławomir Koper
Nobliści skandaliści
365 stron życia 2020
oprac. Justyna Wrona, Hubert Wołącewicz
365 stron życia 2020
Pokaż wszystkie recenzje