Limes. Fragment książki „Gramatyka bieli"

Data: 2018-10-05 14:29:19 Autor: Sławomir Krempa
News - Limes. Fragment książki „Gramatyka bieli

Pomieszczone tu teksty odnoszą się do odmiennych obszarów doświadczenia – pisze we wstępie do publikacji Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych jej autor, prof. Dariusz Czaja, antropolog kultury, eseista i recenzent muzyczny. – Ostentacyjnie przekraczają różnego rodzaju granice: czasowe, terytorialne, gatunkowe. Łączy je wszakże to, że wciąż, i na wiele sposobów odsyłają ku tak czy inaczej rozumianej granicy. A dla antropologa – upieram się – sytuacje graniczne to materiał szczególnej wagi poznawczej: tu wszystko staje na ostrzu noża, światła i cienie nabierają większej intensywności, istotne odsłania się z dojmującą przenikliwością. I co warto dopowiedzieć: wbrew obiegowym przekonaniom o iluzyjnej, „nierzeczywistej” naturze sztuki, fikcjonalne nie jest tu przeciwieństwem realnego, odwrotnie: to właśnie tak chętnie tu przywoływane „poważne fikcje” (serious fictions, jak chce Clifford Geertz) pozwalają precyzyjnie obrysować kontury rzeczywistego. Piszę więc o ludziach, sytuacjach i doświadczeniach, w których – tak rozumiana – esencjonalna graniczność naszej egzystencji jest mocno i wyraziście obecna. To szczególnie uprzywilejowane antropologicznie punkty obserwacyjne. Z nich dobrze widać zarysy nieznanego, które czasem okazują się konturami otchłani.

Do lektury publikacji zaprasza Wydawnictwo Pasaże. Dziś w naszym serwisie zamieszczamy wstęp do książki, by każdy z czytelników mógł dowiedzieć się, jaka idea przyświecała autorowi i co w publikacji można znaleźć: 

-> Przeczytaj kolejny fragment książki Gramatyka bieli!

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych
Dariusz Czaja0
Okładka książki - Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych

Gramatyka bieli jest książką porywającą, mocną, wnikliwą i z ogromnym kunsztem – specjalnie używam tego słowa – skomponowaną. Nie bez...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo