Grób w górach

Trzecia  część cyklu kryminalnego z Sebastianem Bergmanem, policyjnym psychologiem i ekspertem od seryjnych morderstw.

Jesień w górach. Dwie przyjaciółki wybrały się na wędrówkę szlakiem trójkąta jämtlandzkiego. Nagle zaczyna się ulewa i gdy jedna z nich podchodzi zbyt blisko górskiej krawędzi, aby spojrzeć na szumiący w dole potok, ześlizguje się i spada.  Obrażenia nie są poważne, ale kobiety dokonują makabrycznego odkrycia. Z górskiego strumienia wynurza się szkielet ręki. Gdy na miejsce przyjeżdża lokalna policja, okazuje się, że w ziemi spoczywa więcej ciał. Policyjny profiler i psycholog Sebastian Bergman z krajowego wydziału zabójstw wyrusza w stronę Jämtlandii, aby zidentyfikować ofiary i wszcząć śledztwo, w którym początkowo nic się zgadza.

Informacje dodatkowe o Grób w górach:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013-07-03
Tytuł oryginału: Fjällgraven

Kup książkę Grób w górach

Grób w górach - opinie o książce

Avatar użytkownika - wordila
wordila
Przeczytane:2017-04-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 2017,
Kolejna odsłona serii pisana przez duet dwóch Szwedów. Ponownie dobra i wciągająca.
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52książki/2015,
Trzecia część serii z Sebastianem w roli głównej podobała mi się najmniej. Przypadkowe odkrycie pochówku kilkorga osób w tym dzieci okazuje się sprawą o wiele bardziej skomplikowaną niż odnalezienie mordercy i zidentyfikowanie zwłok.Ekipa śledcza staje przed problemami, które musi rozwiązać współpracując z innymi służbami.To mniej kryminał a bardziej opis sytuacji społecznej i politycznej Szwecji zalanej falą uchodźców z krajów o innej wierze, kulturze i obyczajach. Na tym tle pokazana skala tolerancji społeczeństwa, przyzwolenie władz na różne "niedociągnięcia" i kłopoty, które są udziałem nowo przybyłych. Bergaman prowadząc niechciane śledztwo przeżywa kolejne problemy osobiste, Dla mnie to następna pozycja na liście przeczytanych lektur, która mówi o tym jak trudno być obywatelem obcego kraju oraz, że tolerancja i sprawiedliwość społeczna to często słowa a nie fakty.
Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2015-04-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Kolejna powieść z cyklu o Sebastianie Bergmanie. Dwie przyjaciółki podczas wędrówki po górach dokonują makabrycznego odkrycia-masowego grobu w górach. Na miejscu pojawia się Krajowy Wydział Zabójstw, lecz zidentyfikowanie ciał nie jest takie proste. W sprawie pojawia się wiele niejasności, które jeszcze bardziej komplikują sprawę. W tym samym czasie telewizyjny dziennikarz śledczy bada sprawę zaginięcia dwoje ludzi z Afganistanu, o których dowiedział się od żony jednego z nich. Dochodzi do szokujących wniosków, w których zamieszana jest szwedzka policja. Panowie Hjorth i Rosenfeld ponownie wykonali dobrą robotę i chętnie przeczytam ich kolejną część.
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2015-02-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Najmniej podobała mi się ta historia,chociaż porusz ciekawy wątek, aklimatyzacji człowieka innej kultury w szwedzkim społeczeństwie, które uchodzi za bardzo tolerancyjna, a także w czasach, gdy kultura islamu kojarzy nam się z Państwem Islamskim a nie z bogatą duchowością i historią.
Avatar użytkownika - nasturia
nasturia
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 3, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku,
Rozczarowanie i świadomość, że ta książka w ogóle nie powinna być napisana. Po poprzednich częściach, które szalenie mi się podobały, nie mogłam się doczekać, żeby przeczytać trzecią z cyklu o Sebastianie Bergmanie. Zawiodłam się okrutnie. To nie jest kryminał, to momentami jakaś łzawa historia, w której Bergman przestał być denerwującym draniem, a stał się podstarzałym tatuśkiem, bez charakteru, bez ikry. Nie ma tu tak fantastycznego zagłębiania się w psychikę ludzką, z jakimi mieliśmy do czynienia w ,,Ciemnych sekretach" czy w ,,Uczniu". Przytoczę kilka zdań z powieści, które dobiły mnie i doprowadziły do tego, iż mam nadzieję, że panowie Hjorth i Rosenfeldt zakończyli już swój cykl o Bergmanie: ,,My spała na lewym boku. Cienka strużka śliny spływała jej z kącika ust na poduszkę. Nawet to wydało się Billy'emu słodkie." .... tekst w stylu taniego harlequina. Historia masowego grobu w górach nie wciąga, zupełnie nie trzyma w napięciu. Działania policji są jakby z boku, autorzy zdecydowanie bardziej skupili się na związkach emocjonalnych pomiędzy poszczególnymi bohaterami. Sebastian nie robi profilu sprawcy, za to przez pół książki przeżywa każde spotkanie z córką. Książkę w pewnym momencie czytałam już nie z zainteresowania, tylko siłą woli. Szkoda, bo panowie mieli ogromny potencjał, który pokazali w poprzednich powieściach. Zdecydowanie odradzam.
Avatar użytkownika - chimerzasta
chimerzasta
Przeczytane:2022-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2022 roku,

Bardzo dobra końcówka trylogii, fabuła nie zawiodła, polecam (również jako osobną pozycję, niekoniecznie jako element trylogii)

Avatar użytkownika - Ogrod-ksiazek
Ogrod-ksiazek
Przeczytane:2022-10-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Cóż się tutaj zadziało, jak to się skończyło... Ja teraz na gwałt potrzebuję kolejnego tomu.

Sebastian znów stanął na wysokości zadania, jego społeczne dysfunkcje stoją na wysokim poziomie. Knuje, wymyśla, a wszystko w ogromnym przekonaniu, że jest ideałem, no lubię człowieka.

Ten duet autorów idealnie się skomponował z moim gustem czytelniczym. Serwują mi pakiet od którego mam problem się oderwać. Płynny styl, nieprzewidywalność, piekielne intrygi a do tego to co tygryski lubią najbardziej czyli mord. A co za tym idzie? Śledztwo!!!

Czuję z tą serią ogromną miętę.

Tym razem afera zatoczyła ogromne kręgi. Mam wrażenie, że było jak do tej pory najbardziej tajemniczo, intrygująco. W końcu dobra zagadka to murowany sukces. Tutaj szare komórki miały nad czym pracować i to pełną parą.

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2022-05-15, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2022,

,,Szwedzi, którzy prawie nic nie produkują, oprócz poprawności politycznej i płytkich opinii".

Oto trzecia już odsłona tragikomedii, w której główną rolę odgrywa Sebastian Bergman, policyjny psycholog, specjalista od seryjnych zabójców i...jego harem. No dobra, niech będzie, że i jego związki z kobietami, chociaż to i tak niecała prawda, bo o jakich związkach, w ogóle mowa?

Bergman jest po prostu seksoholikiem i tyle. Tyle tylko, że tym razem jeden socjopata trafił na inną wcale nie gorszą socjopatkę, a może nawet psychopatkę o imieniu Ellinor. Paniusia nieźle namiesza w życiu Sebastiana, ale należy mu się, jak nie wiem co, bo on za to miesza w życiu innych kobiet, między innymi, wsadza nos w życie swojej dorosłej córki i wierzcie lub nie, w życiu nie chciałabym mieć takiego świrniętego tatuśka.

Niestety, od początku tego pana nie polubiłam i teraz nie lubię go jeszcze bardziej. Zresztą wszyscy tam są jacyś dziwni, w tej grupie dochodzeniowej Torkela, na czele z nim samym. Niby tacy specjaliści w swoich dziedzinach, a ich życie prywatne (niemal każdego z nich) to jakaś totalna katastrofa.

Śledztwo, mimo że w końcu jakoś tam się kończy i wyjaśnia, to jednocześnie jest jakby na drugim miejscu, ustępując całkowicie pola prywacie, a sam Bergman, to już w ogóle w tym tomie jest zupełnie nie potrzebny, jeśli chodzi dochodzenie.

Oczywiście, jest też mowa o poważnych sprawach takich jak terroryzm, przestępczość gospodarcza, czy imigracja, z którą Szwecja coraz gorzej sobie radzi. Jak również wtrącanie takich i podobnych zdań, jak ten cytat na początku mojej opinii, świadczących o tym co autorzy myślą o swoich rodakach i swoim kraju. Jednak to wszystko jest jakby mimochodem, "ważniejsze" są perypetie Ursuli, chcenia Vanji i kobiety Sebastiana.

Jednak mimo wszystko, czyta się to wyjątkowo dobrze i płynnie, mimo tego, że nie lubię tych postaci, to jednak jeszcze nie doszłam do etapu, kiedy bym pomyślała, nie, nie chcę już tego czytać.

Avatar użytkownika - Kalinka89
Przeczytane:2020-07-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2020,
Sebastian Bergman (Tom 2). Uczeń
Hans Rosenfeldt0
Okładka ksiązki - Sebastian Bergman (Tom 2). Uczeń

Uczeń to druga część cyklu kryminalnego z Sebastianem Bergmanem, psychologiem policyjnym i specjalistą od seryjnych morderców. W Sztokholmie dochodzi...

Najwyższa sprawiedliwość
Hans Rosenfeldt0
Okładka ksiązki - Najwyższa sprawiedliwość

Najwyższa sprawiedliwość to szósta część bestsellerowego cyklu z Sebastianem Bergmanem, policyjnym psychologiem i ekspertem od seryjnych morderstw. Vanja...