Gruzińskie wino

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2020-05-06
ISBN: 978-83-665-0317-5

Miłosne rozterki, górskie widoki, zapach kolendry… Czy da się pogodzić codzienność z pragnieniami?

Kiedy Ana, trzydziestoletnia rozwódka, niespodziewanie dostaje propozycję wyjazdu służbowego do Tbilisi, w pierwszej chwili ma ochotę odmówić. Gruzja była dotychczas jej azylem, pachnącą kolendrą odskocznią od codzienności, a nie miejscem na biznesowe kolacyjki…

Wyjazd okazuje się dla Any przełomowy. Poznaje atrakcyjnego Timara. W wyniku dramatycznych wydarzeń trafia do szpitala, gdzie pojawia się brązowooki Giorgi – lekarz, który ratuje jej życie. Ana ma rozdarte serce. Obaj mężczyźni ukrywają swoje tajemnice. Co ich spotkało wiele lat temu, kiedy w Osetii Południowej wybuchła wojna? Kogo stracili?
Oczarowanej Gruzją bohaterce los zsyła kolejne słodko-gorzkie doświadczenia. Czy popijając pyszne wino, poznając uroki wioski Uszguli i szalejąc z przyjaciółkami w Tbilisi Ana znajdzie drogę do swojego szczęścia?

„W tobie jest Gruzja, dziewczyno. Ty nie wracasz tam do domu. Tu, przy nas, jest twój dom.” Przekonaj się, czy słowa starej Gruzinki się spełnią.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Gruzińskie wino

Avatar użytkownika - redaktor
redaktor
Gruzińskie wino Anny Pilip to krzepiąca opowieść o poszukiwaniu miłości, szczęścia i własnego miejsca na ziemi. To historia pokazująca, że nigdy nie jest za późno na wprowadzenie zmian w swoim życiu. I że nie wolno pozwolić, by cień przeszłości przesłonił nam słońce. Ana jest ponadtrzydziestoletnią rozwódką, którą rzeczywistość momentami nieco przytłacza. Mnogość obowiązków zawodowych i samotne wychowywanie dwóch córek sprawiają, że poza comiesięcznymi spotkaniami z przyjaciółkami Ana nie ma raczej zbyt wiele czasu, by zadbać o zaspokojenie własnych potrzeb ani na urlop w ukochanej Gruzji. Okazja do wyjazdu jednak się trafia – tyle, że zawodowa, nie prywatna. Ana ma reprezentować swoją firmę podczas ważnego spotkania w Tbilisi. Kobieta ma opory, by psuć wrażenia z ukochanego kraju obowiązkami zawodowymi, ale zostaje postawiona w sytuacji bez wyjścia. Wyjeżdża. Niestety, służbowy bankiet kończy się dla niej pobytem w szpitalu. Dwóch pracujących tam lekarzy przyprawia Anę o szybsze bicie serca. Czy wybierze posiadacza najpiękniejszych czekoladowych oczu, Giorgiego? A może porywczego Timara, który niespodziewanie zajmuje w jej życiu sporo miejsca? Na dodatek eks-mąż, zmęczony ciążową huśtawką nastrojów nowej partnerki, odnajduje przyjemność w towarzyszeniu córkom i Anie w codziennym życiu. Czy można zapomnieć o zdradzie? Czy Ana będzie gotowa, by ...

Opinie o książce - Gruzińskie wino

Avatar użytkownika - czytamdlaprzyjem
czytamdlaprzyjem
Przeczytane:2020-06-11, Ocena: 5, Przeczytałam, obyczajowe, 52 książki 2020,

"Gruzińskie wino" to powieść słodko - gorzka, w której znajdziecie nie tylko cudne opisy miejsc, które warto zwiedzić, ale też będziecie kuszeni aromatyczną i przepyszną kuchnią gruzińską. Poznacie kulturę i obyczaje Gruzinów, ich historię, temperament oraz mentalność. Ale oprócz walorów turystycznych Autorka poruszyła szereg bardzo trudnych tematów takich jak nadużywanie pozycji społecznej przez polityka, wykorzystywanie seksualne przez niego przygodnie poznanych kobiet, problem rodzin pachworkowych i sposób radzenia sobie z opieką nad dziećmi z poprzedniego związku. Ale chyba najbardziej dramatycznym akcentem w powieści jest przywołanie wydarzeń, które miały miejsce w Osetii Południowej i pochłonęły wiele istnień ludzkich w bratobójczej wojnie. Koszmaru wojny doświadczyli Timar i Giorgio. Każdy z nich stracił rodzinę, ale ze stratą nie potrafią pogodzić się. Próbują, ale koszmarne wspomnienia wracają w najmniej oczekiwanych momentach. Dramat tamtych dni miał ogromny wpływ na to kim stali się po zakończeniu walk zbrojnych.

Szczerze powiedziawszy liczyłam na ciekawą lekturę tymczasem... książka jest słaba, autorka zastosowała typowy schemat. Co wiecej nie da sie polubić bohaterki, jest irytująca i taka niezdecydowana. Czytajac ją miaam wrażenie, że autorka jest zafascynowana pewną amerykańską serią z Aną i Christianem. Co więcej jeszcze sygerowała się filmem Kac Vegas. Nie, nie to historia nie dla mnie. Wynudziłam się. Wcale nie zaznałam magii Gruzji. Wręcz przeciwnie po książce mam przeświadczenie, że oni tylko piją wino i nic nie robią.

Avatar użytkownika - ola_lifestyle
ola_lifestyle
Przeczytane:2020-06-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

„Gruzińskie wino” to wspaniała słodko-gorzka opowieść o przepięknym, ciężko doświadczonym kraju, o jego mieszkańcach (gdy brat musiał stanąć przeciwko bratu w wojnie domowej)... Bohaterką powieści jest Ana Starska - mama dwóch uroczych dziewczynek, kobieta po przejściach (rozwód), zakochana w wielokrotnie odwiedzanej Gruzji. W wyniku splotu wydarzeń, podczas służbowego pobytu w tym niezwykle gościnnym kraju, trafia do szpitala i...przepada - przepada w czekoladowo czarnych oczach pewnego przystojnego Gruzina ?

Jak to często bywa w takich sytuacjach - wokół Any zaczynają gromadzić się adoratorzy, a wyjątkowy temperament gruzińskich mężczyzn nie jest łatwy do poskromienia dla delikatnej Polki. Niestety okazuje się, że życie ma dla Any także mniej przyjemne niespodzianki - podczas jej pobytu za granicą, jej były mąż wraz z córeczkami uczestniczy w tragicznym wypadku samochodowym...

Ta książka to nie tylko fascynujący romans. Znajdziecie tu mnóstwo przemawiających do wyobraźni opisów przyrody oraz tak smakowitych opisów potraw, że jedyne co można wtedy zrobić, to wyjść z domu i udać się do najbliższej gruzińskiej knajpki, aby spróbować tej wyjątkowej kuchni ?

Jestem pewna, że czytając „Gruzińskie wino” na własne oczy przekonacie się jak wielką miłością do tego kraju pała Anna Pilip i że zarazicie się nią tak bardzo, że sami zapragniecie odwiedzić ten - tak bliski sercom Polaków - kraj.

Topielice
Sylvia Wilczyńska