Grzechy młodości. Echa niewierności

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2019-10-29

FASYCYNUJĄCA,PEŁNA EMOCJI, MIOŚCI I DRAMATÓW HISTORIA POLSKIEJ RODZINY

Jest rok 1971, w Polsce trwa ,,epoka Gierka", na półkach jest więcej towarów, a bydgoszczanie z nadzieją patrzą w przyszłość.

Seniorzy rodu Trzeciaków, Franciszka i Leon, nieustająco martwią się o swoje dorosłe dzieci: Tymoteusza, który nie potrafi być dobrym mężem i doprowadza swoją żonę Elżbietę do próby samobójczej, pracującego w Milicji Obywatelskiej Kazimierza oraz Agatę, która mimo że jest mężatką, romansuje z esbekiem. Jednak najwięcej trosk przysparza im najmłodszy syn, Eugeniusz. Gdy zostaje aresztowany za działalność opozycyjną i trafia do więzienia rodzeństwo robi wszystko, żeby go stamtąd wyciągnąć. Czy im się to uda?

................................................................................

Edyta Świętek kontynuuje opowieść o wielopokoleniowej rodzinie, w której bohaterami są nie tylko matki, babki, ojcowie, bracia, siostry, kochankowie... Ważną bohaterką jest Bydgoszcz, a w niej miejsca, na wspomnienie których kręci się łezka w oku i takie, o których istnieniu wygodniej byłoby zapomnieć. Poznając niełatwe losy Trzeciaków, ma się ochotę wyjść na ulice i z książką w ręku na nowo poznawać miejskie zakamarki. To gdzieś tu muszą czaić się zazdrość, rozpacz, radość, miłość, lęk, nadzieja. Między brzegiem jednej rzeki, a nabrzeżem drugiej odbijają się też echa niewierności. Polecam!

Dorota Witt, dziennikarka

Express Bydgoski

Edyta Świętek jest mistrzynią sag rodzinnych osadzonych w realiach PRL-u. Po rewelacyjnym Spacerze Aleją Róż powraca z równie wciągającą serią Grzechy młodości. Obowiązkowa lektura dla miłośników gatunku!

Magdalena Majcher, pisarka

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Grzechy młodości. Echa niewierności

Opinie o książce - Grzechy młodości. Echa niewierności

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2019-11-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2019,
 "ECHA NIEWIERNOŚCI" - pod tym tytułem kryje się druga i zarazem najnowsza odsłona niezwykle intrygującego cyklu powieściowego Edyty Świętek pt. "Grzechy młodości, którego to pierwszą część mogliśmy poznać latem tego roku. Tym samym też raz jeszcze możemy przenieść się do trudnych lat PRL-u, by w tej szarej rzeczywistości poznawać barwne losy kolejnych pokoleń rodziny Trzeciaków, jak i też dzielić wraz z nim to, co dobre, jak i też to, co złe... Książka ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Replika.  Bydgoszcz, roku 1971. W kraju nastaje czas epoki Gierka, przywracając nieco więcej kolorytu i nadziei na lepsze jutro. Nadziei potrzebują też seniorowie rodu Trzeciaków - Franciszka i Leon, którzy nie przestają martwić się o swoje dzieci, których to życie nie wygląda tak, jakby oni mogliby sobie wymarzyć. Otóż w ich codzienności nie dzieje się dobrze, gdy oto żona ich najstarszego syna -Tymoteusza, podejmuje próbę samobójstwa; kolejno służący z MO syn Kazik zmaga się z cieniami swojej pracy; zamężna córka - Agata, wikła się w beznadziejny romans z esbeckim agentem, zaś najmłodszy ich potomek - Eugeniusz, zostaje aresztowany za opozycyjną działalność. Ten ostatni fakt staje się tym samym próbą dla całej rodziny, która musi zjednoczyć swoje siły, by uwolnić syna i brata...  Najnowsze dzieło Edyty Świętek kontynuuje swoją piękną, poruszającą ...
Cała Polska pokochała Edytę Świętek za niezwykłą, interesującą i wciągającą serię Spacer Aleją Róż. Gwarantuję Wam jednak, że seria Grzechy młodości jest utrzymana na równie wysokim poziomie i nie odstępuje na krok tamtej. Najstarsi z rodu Trzeciaków nieustająco obawiają się o losy swoich pociech. Tymek źle traktuje swoją żonę Elżbietę, w wyniku czego ta podejmuje się próby samobójczej, z której zostaje uratowana. Agata pomimo kochającego męża i cudownych wrażeń wciąż szuka przyjemności w ramionach esbeka. Natomiast Eugeniusz wciąż wpada w coraz większe kłopoty i ściąga je również na swoją rodzinę. W końcu zostaje aresztowany. Za wszelką cenę pragnie stamtąd wyjść, tylko jak? „A jednak serce Elżuni ściskała straszna żałość. Bo choć w chwili, gdy wydawało jej się, że za moment wyzionie ducha, pożałowała swego desperackiego kroku, to jednak wciąż pamiętała, że ma tylko cztery powody, by żyć i nieskończenie wiele, by umrzeć.” Widać gołym okiem, że nasza autorka wspaniale czuje się w klimatach PRL-u. Pisanie powieści w tych czasach wychodzi jej idealnie. Tym czasem znajdujemy się w czasach „Gierka”. Niektórzy z Was, Ci starsi ode mnie zapewne pamiętają te czasy. Mnie nie było na świecie, więc tym bardziej z większą zaciętością czytam z czym w tamtym czasie musieli mierzyć się ludzie. I muszę przyznać, że wcale nie były to lekkie czasy. Najbardziej doskwierałby ...

Opinie o książce - Grzechy młodości. Echa niewierności

Drugi tom sagi Grzechy młodości pod tytułem „Echa niewierności” – Pani Edyty Świętek, rozpoczyna się w roku 1971. Znamy już całą rodzinę Trzeciaków – czyli czwórkę rodzeństwa wraz z małżonkami i dziećmi oraz ich coraz starszych rodziców – Franciszkę i Leona.  Poprzedni tom Rzeka kłamstw, zakończył się w niepokojący sposób. Zdesperowana Elżbieta Trzeciak, żona Tymoteusza rzuciła się do Brdy. Dlaczego kobieta to zrobiła? Co skłoniło tę biedną kobietę do takiego czynu? Nadmiar obowiązków pozostawionych tylko na jej głowie? Nasilająca się depresja? Nikczemny i zdradzający ją mąż, czy też kolejna nieplanowana ciąża? Na te pytania zna odpowiedzi tylko Elżbieta.

Po tym dramatycznym zdarzeniu w rodzinie Tymoteusza i Elżbiety dzieje się już tylko lepiej. Nie, żeby było różowo ale jest inaczej. Tymoteusz stara się, odciąża żonę, starsze dzieci próbują pomagać. Widać światełko w tunelu.

U Kazimierza też jest całkiem nieźle. Dalej prowadzi śledztwa i łapie kryminalistów. Jest nieprzejednany i nie chce zostać esbekiem. Z żoną Ewą i dwójką dzieci radzą sobie dość dobrze, jak na te trudne czasy.

Agata, ach ta Agata. Jak sama o sobie mówi:

„Jestem kobietą upadłą – myślała w chwili, gdy Dereń pchnął ją na małżeńskie łoże, a potem wszedł z pasją w jej rozgrzane wnętrze.

Nic nie potrafiła poradzić na to, że jej serce rozdarte było na pół. W jednym mężczyźnie pociągały ją siła i determinacja – przy Romanie czuła się jak krucha, bezwolna istota. Wznosiła się na szczyty nieokiełznanej namiętności. W drugim pociągały ją łagodność i szacunek dla jej potrzeb. Wojciech sprawiał, że odkrywała w sobie władzę i pewność siebie.

Dla obydwu była uwielbianą boginią.

Widać takie już było fatum – jej los spleciony z losem dwóch mężczyzn. Kochała dwa skrajnie różne temperamenty, dwa przeciwieństwa.”

Agata kocha dwóch mężczyzn i z żadnego nie chce rezygnować.

Jednak w największe tarapaty wpada, najmłodszy z rodzeństwa – Eugeniusz. Zostaje aresztowany za działalność opozycyjną i trafia do więzienia. Jego żona, wspierana przez jego rodzeństwo robi wszystko aby go stamtąd wyciągnąć. Czy im się to uda? Musicie koniecznie przeczytać.

Uwielbiam książki Pani Edyty. Zwłaszcza jej sagi z tłem historycznym. To właśnie dzięki Autorce dowiaduję się jak kiedyś było.  Grzechy młodości rozpoczęły się w Bydgoszczy w roku 1970, w epoce Gierka. To jest ten czas którego zupełnie nie znam.

Powieść zabiera nas w świat pełen miłości, zdrad ale przede wszystkim wielkich emocji. Ja już nie mogę się doczekać na kolejny tom. Przydusiłam Panią Anię z Wydawnictwa Replika i wiem, że będzie on prawdopodobnie w styczniu 2020. To już tylko 3 miesiące!

Tam gdzie rodzi się zazdrość
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Tam gdzie rodzi się zazdrość

Związek Darii i Marka z trudem można nazwać szczęśliwym. Młodzi małżonkowie nie darzą się nawzajem zaufaniem i boją się mówić wprost o swoich uczuciach...

Zakręcone życie Madzi Kociołek
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Zakręcone życie Madzi Kociołek

Bohaterką książki jest Madzia Kociołek, sfrustrowana trzydziestopięciolatka, samotna i zakompleksiona, bez ambitnych planów na przyszłość. Jej monotonne...

Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton